TOPlist

Neuralink má v USA zelenou: testování na lidech může začít ještě letos

Elon Musk Neuralink
  • Neuralink dostal požehnání od federálního úřadu FDA
  • Jeho souhlas je nezbytný pro zahájení testování na lidech
  • První dobrovolníci by se mohli implantace čipu do mozku dočkat ještě letos

Biotechnologie jsou podle řady vědců a vizionářů budoucnost lidstva, což tvrdí také miliardář Elon Musk. Ten před časem investoval do firmy s názvem Neuralink, která si dala za cíl vytvořit implantované rozhraní mezi mozkem a strojem. V praxi by mělo jít o čipy, které mohou pomoci kupříkladu ochrnutým lidem ovládat chytré telefony, počítače či jinou elektroniku, a tím jejich handicap alespoň trochu umenšit. O vývoji těchto čipů Musk příležitostně hovoří, nicméně doposud se nepovedlo to nejdůležitější – implantovat funkční čip živému člověku.

Testování na lidech může začít už letos

Před dvěma lety se podařilo společnosti úspěšně implantovat čip do hlavy makakovi, který následně byl schopen s pomocí své vlastní mysli ovládat počítačové hry. Ačkoli šlo bezesporu o zajímavý experiment, přeci jen složitost opičího a lidského mozku je na zcela jiné úrovni a to, co se povedlo u primátů, nutně neznamená, že se podaří také u lidí. To pochopitelně Muska nezastavilo a vývoj Neuralinku pokračuje dále, přičemž testování na lidech se nyní o notný kus přiblížilo k realitě.

Miliardář na své návštěvě Francie prohlásil, že očekává testování na lidech ještě v letošním roce. Ačkoli podobné prohlášení zní sebevědomě, Musk už v minulosti při několika příležitostech neváhal zmínit, že je testování na lidech na spadnutí, přičemž ve finále k ničemu takovému nedošlo. Naopak zaměstnanci Neuralinku se netajili tím, že šibeniční termíny vedly v minulosti ke zbytečnému zvýšení tlaku, což mělo za následek neúspěchy, jako například 25 usmrcených prasat v roce 2021 z důvodu implantace čipů špatné velikosti.



neuralink 1



Nepřehlédněte

Elon Musk představil Neuralink: implantát, který umožní ovládat počítač myšlenkami

Ani tentokrát Musk neprozradil žádné detaily ohledně plánovaného testování, jako je kupříkladu velikost vzorku dobrovolníků, na kterých by se měl Neuralink testovat, či jejich diagnózy. Minulý měsíc nicméně firma obdržela pozitivní stanovisko od federálního Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), jehož souhlas je naprosto nezbytný pro zahájení testování na lidech. Zajímavé je, že souhlas společnost získala i přes to, že špatné zacházení se zvířecími subjekty nadále pokračuje. Jestli Elon Musk nalezne dostatek odvážných dobrovolníků pro testování, mohli bychom se dočkat prvního implantovaného čipu do lidského mozku již brzy.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku