Domů » Články » Nejloajálnější uživatele má prý RIM se svým BlackBerry

Nejloajálnější uživatele má prý RIM se svým BlackBerry

BlackBerry komunita sice nepatří mezi ty největší, aktuální průzkum ale ukázal, že je rozhodně nejvěrnější své značce. Na druhém místě jsou fanoušci Apple a bronz si odneslo HTC.

V České republice oproti jiným krajinám nenajdeme příliš velkou komunitu kolem telefonů BlackBerry, jedno je však stejné po celém světě – majitelé chytrých telefonů od kanadského výrobce Research In Motion jsou prý své značce nejvěrnější oproti uživatelům značek konkurenčních. Tento fakt vyplynul z nedávného průzkumu ve Velké Británii, kde se po dobu tří měsíců zkoumali uživatelé chytrých telefonů s věkem nad 15 let. Cílem bylo zjistit, zda tito lidé při nákupu nového zařízení zůstanou u stejného výrobce, nebo se raději poohlédnou po jiném. Výsledky si můžete prohlédnout níže; popisek těsně pod grafem udává výrobce původního telefonu a barevné sloupce značí, které logo nesl nově koupený telefon.

-

Z obrázku lze odpozorovat, že třetí místo nesou fanoušci tchajwanské společnosti HTC, stříbro si odnesli příznivci telefonů s logem nakousnutého jablka a prvenství mají uživatelé BlackBerry; nejméně stabilními, a tedy i spokojenými, se zdají být majitelé značek Sony Ericsson a Samsung. BlackBerry jsou zkrátka velice specifická zařízení, která vám buďto vůbec nesednou například kvůli jiným prioritám, nebo si je naopak zamilujete do konce života. Podle aktuálních statistik se Research In Motion začíná pomalu ale jistě dostávat z červených hodnot, například jeho akciový podíl na britském trhu stoupl nedávno o 22,3% a nová řada telefonů BlackBerry byla zcela vyprodána ve všech britských obchodech.

Velké plody se také očekávají od události BlackBerry DevCon 2011, která bude probíhat od 18. do 20. října tohoto roku a měl by na ní být poprvé prezentován smartphone s novým operačním systémem na bázi QNX. Připomenu, že QNX již byl použit při tvorbě systému pro tablet BlackBerry PlayBook (recenze již brzy na SmartManii), nejedná se o žádnou grafickou nástavbu, ale zcela nový přepracovaný systém, který by měl ale na rozdíl od Windows Phone 7 podporovat i aplikace dosud vyvinuté pro předchozí verze BlackBerry OS a s časem snad i software z Androidu díky speciálnímu rozhraní Android Player. Druhým nejočekávanějším bodem této konference je právě Android Player pro BlackBerry PlayBook, který by měl umožnit na ostružinovém tabletu spouštět kromě nativních aplikací a her i ty z Androidu, BlackBerry smartphone OS a rozhraní Java. Na SmartManii budeme celou akci pochopitelně bedlivě sledovat a informovat vás o zajímavých novinkách.

-

Jednou z hezkých ukázek patriotizmu je obrázek, který podle originální ilustrace filmu „Star Wars: The Empire Strikes Back“ vytvořila komunita největšího fanouškovského webu ostružin s názvem CrackBerry.com (z angličtiny crack = droga vyvolávající silnou závislost); uživatelé jej pak nechali potisknout na trička a jiné reklamní předměty, aby dali najevo svou plnou podporu společnosti Research In Motion (RIM). Ve volném překladu nápis znamená „RIMpérium vrací úder“.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

39 komentářů

 1. Možná nejloajálnější a určitě mentálně nejvyrovnanější: žádná jiná skupina fanoušků neumí snést kritiku svého zařízení bez ublížených výkřiků, většinou jen ostružináři chápou svůj telefon vcelku střízlivě.

  • Jj, vždycky když se setkám s někým, kdo jej vyfasoval v práci tak to ohodnotí „je to krám, ale musím to používat“ (pravda, někdy je v tom promítnuta i z věci vyplývající stálá dostupnost). Ale spokojený je pak se svým soukromým iPhonem nebo Nokií:-).

  • uni: No to mas tak, ked ti v praci daju mobil, ktory nevyhovuje tvojim potrebam. Kamarat ma sluzobny Android a sukromny BB a vysledok je taky, ze ten sluzobny LG pouziva len na sluzobne volania, fotenie a navigaciu, vsetko ostatne riesi cez svoj sukromny BB :)

  • biscuit84: nj, nic neplatí absolutně:-) Nicméně v realita je taková, že „pravdu“ ukazuje trh.

  • uni: tak ono BB ma velmi uzku komunitu uzivatelov, ale vacsina z tych s ktorymi som sa na temu BB bavil by uz inu znacku nechcela. Mne osobne ich zariadenia zatial nevyhovuju ( uvidime co prinesie buducnost v podobe QNX ) Ale medzi mojimi znamymi mam odhadom snad 30 ludi, co pouzivaju prave BB. Je ale pravda, ze vacsina z nich sa regrutuje z USA a Portugalska :)

  • uni: Když píše uni, je jistota, že to bude o nebeském Applu. Kdybys to měl aspoň zaplaceno, ale tvůj několikaletý nikam se neposunující fanatismus už je spíš jen smutný :-)

 2. Tak ono zavadit tady o nějakého ostružináře je docela vzácnost.

  • možná je otázka jak kde…

   za léta v Kroměříži jsem BB viděl, no možná tak 2x

   za 3 měsíce v Praze jsem ho viděl mnohokrát každý den. až mě to překvapilo…

   teď ve Zlíně vidívám pravidelně svoje (naštěstí) a pak sem tam někoho…

   pokud se týká loajality. vybírám si, co mi pasuje, většinou ze starších kousků – nový pro mě nemá smysl kupovat, protože během měsíce vypadá jak u jiných po 2 letech :-D

   asi každá platforma má své přívržence, já zkoušel Symbian (a rychle jsem to zahodil), spoustu WM smartphone i PPC a nakonec jsem zkončil u BB. šťastně a spokojeně. i bez BIS :)

 3. Takže jsme převzali pomyslné žezlo apple oveček? Výbornej joke při pondělím ránu, jen tak dál. :D ROFL!

 4. Objevení Ameriky? Jaké toto má vypovídací hodnotu o věrnosti značce BB. BB zařízení jsou svázána s BIS/BES, pokud využívám těchto služeb….jaké překvapení, že když mi nedostačuje stávající zařízení zakoupím jiné od RIM, protože potřebuji kontinuitu? Tak jako je tomu v případě korporátního nasazení, opět prakticky nenahraditelné (při rozumných nákladech). Obdobně typ zařízení, pokud uživatel chce kompaktní QWERTY zařízení, zase nemá moc kam utíkat. To vypovídací hodnota o věrnosti Applu nebo HTC je mnohem vypovídající, která vypovídá o skutečné spokojenosti se značkou, ne o „diktatuře“.

  • Nevím co jsi chtěl říct celkově, takže snad jen bodově:

   * bis je svázaný s RIMem. Klasický smartphone zase s jiným datovým tarifem. A?

   * qwerty smartfounů je na trhu překvapivě dost

   * o diktatuře nic nevím, ale asi to tak bude :)

  • khooca: Klasický smartphone používá univerzální MS Exchange, tedy jsou pro komunikaci se serverem zaměnitelné (teoreticky, praxe je bohužel mnohem smutnější). Zatímco pokud máš systém založen na BIS/BES, buď BB zařízení nebo to celé předělej na MS Exchange. Která cesta je ta jednodušší (a z které pak vycházejí podivnosti typu věrnosti ke značce)?

   QWERTY (pod displeje) s iOS nejsou, s WP7 jeden (Dell), Symbian je mimo, Android spočítáš na prstech jedné ruky (v ČR mě napadá jeden Acer), Bada nejsou. Kde jsou ty „dost“ přístroje?

  • uni: Mám bis a mám i exchange a sync kupodivu funguje ;)

   Těch telefonů je myslím dost vzhledem k tomu, že qwerty nejsou in a cool = zákazníci je nechtějí.

  • khooca: Zákazníci je chtějí, ti, co mají telefon k textové komunikaci (což zvláště u BIS/BES aka e-mail) překvapivě jsou. A jaké překvapení, tito uživatelé nemají moc kam se přesunout. To je jako napsat „Nejevěrnejsí uživatelé outdoor GPS jsou u značky Garmin“. „Jaké překvapení“…

  • uni: to je dost špatný příměr, protože garmin je pěknej šmejd :D

  • khooca: Tys to nepochopil. Pokud chceš outdoor GPS, tak nemáš prakticky z čeho vybírat. Pokud chceš zařízení s QWERTY a podporou BIS/BES, opět nemáš z čeho vybírat. Toliko k jisté „věrnosti“ ke značce. Samozřejmě, pokud licem vyhovuje iOS nebo nějaké služby na ně napojené, také není zrovna moc z čeho vybírat (z ničeho). Takže údaj o loajálnosti k značce je jako první relevantní až ten o HTC. Celkově tedy studie o ničem. Mnohem zajímavější by byla o spokojenosti s…

  • Já myslím, že i když nejde klasický datový tarif a speciální BIS srovnávat, tak pořád platí to, že uživatel, který má BB a BIS a nebyl by spokojený, tak si může bez cavyků BIS zrušit, místo toho si za stejnou cenu objednat nějaký běžný datový tarif a vesele přejít třeba na to zmiňované HTC. Nevidím jediný důvod, proč by BIS měl vázat lidi na BlackBerry, neuzavírá se s ním žádná dvouletá smlouva nebo něco podobně závazného, takže přechod na jinou značku je čistě na osobním rozhodnutí toho uživatele.

  • Ruslan Botsyurko: Tak ono tak nejde o tarif ani přímo jednotlivce, jako spíše firemní uživatele. A překopat firemní infrastrukturu…

 5. to je ale flame :)

  2uni: mám BB i Garmina jakou outdoor navigaci nejen pro paragliding :) Čili jsem nejvěrnější zákazník :D

  2khooca: co se týče Garminu, tak se pleteš :P

  • No čistě náhodou mám GPSMAP62. Takže vím dost přesně jaký jsou v garminu ignoranti a lemplové ;)

  • khooca: a já mám stejný model s „s“ na konci :) Nemám nejmenší problém … ;)

  • berczo: anebo ho jen nechceš vidět ;-p

  • khooca: já ho opravdu nevidím, věděl jsem do čeho jdu a byl jsem na to připravený.

 6. Pavel 1 TU (neregistrovaný)

  Podle mne záleží, jestli potřebujete mobil na práci a telefonování (to vítězí BB), nebo na hraní (mě se líbil Samsung B7610 kvůli WM6.5-mnoho věcí jsem si naprogramoval sám)

  Nechápu jak se tu někdo může trefovat do Garminu, to asi neví o čem mluví – jedinou nevýhodu co má Garmin je, že dlouho hledá družice, neumí si stáhnout z internetu jejich přibližnou polohu. Jinak přesností, výdrží na baterkách a mechanickou odolností jej ani nelze srovnávat s jakýmkoliv chytrým mobilem). Jo znám také člověka, který na Garmin nadává-má strší model, mapy v životě nekoupil (při cenách a kvalitě TOPO-CZ map je to ostuda), a poté co si nahrál do přístroje nejnovější a nejpodrobnější TOPO mapy (které do tohoto přístroje vůbec nepatří) mu jeho Garmin tak trochu ůlagujeů :-). Pak bych to chápal :-D

  • Pavel: tak to opravdu mluvíme každý o jiném garminu. Takže jenom namátkou:

   * tělo mi hned od začátku otřesně vrzalo. Teď je to ještě horší, vrzot je slyšet na vzálenost snad kilometrů (není jen můj problém)

   * malý displej s mizerným rozlišením (ne, opravdu to není na úkor lepší čitelnosti,jak tvrdí garmin)

   * spousta nelogičností v ovládání – zbytečně krkolomé, dělané spíš pro šimpanze než lidi

   * po krátké době se mi začala ošoupávat barva z tlačítek. Detail, ale významný v celkovém kontextu

   * multiny na tom nejdou lovit bez vytisknutého listingu. O tom, že neumí whereigo radši pomlčím..

   * Cena. Cena. CENA!! G nemá konkurenci a na ceně je to vidět. Naprosto neodpovídající.

   * monopolní postavení se projevuje právě v jeho laxnosti. Žádné invence, žádné vylepšení, jen ta stejná písnička pořád pěkně dokola.

   * za svoje peníze si představuju opravdu něco malinko víc, bohužel jsem asi sám :(

  • khooca:

   ad 1) mně vrže, ale ne tak moc. Známý problém, který téměř neřeším, pač mi visí v pouzdře na sedačce.

   ad 2) né, opravdu nečumím na mapu, když létám, mám tam údaje, které potřebuju vidět, a které mně navádí. Zbytek sleduju na Variu

   ad 3) ovládání ok, stačí si zvyknout pokud si předtím neměl garmina nebo se stát šimpanzem

   ad 4) barva na klávesách drží i po roku a půl a to hodně ovládám na sluníčku – výšky kolem 2000 mnm – kdyžtak se dá koupit nová klávesnice

   ad 5) ale o tom, že nepodporuje whereigo jsi věděl už u koupě, nebo ne ? ;)

   ad 6) ceny jsou bohužel přesrané u všeho v ČR … takový bb playbook … hmm

   ad 7) souhlas

   ad 8) nejsi :-)

  • berczo: rozumíme si. Nezačnem vyrábět outdoorové navigace? :)

  • khooca: :D :D :D značka Khoober :D

 7. NERAD ZASAHUJI DO DISKUZE, ALE POPROSÍM MÍSTNÍ DEBATUJÍCÍ, ABY SE DRŽELI TÉMATU A NEŘEŠILI NAVIGACE. DĚKUJI ZA POCHOPENÍ.

 8. Milan (neregistrovaný)

  Mě se honí hlavou úplně jiné myšlenky ohledně BlackBerry. Nemáte pocit, že je poslední dobou kolem BB až moc negativních zpráv ? Klesající tržní podíl, nekonkurenceschopné výrobky, fiasko u tabletu BB, již dva roky v kuse neustálý pokles akcií BB…bude tu vůbec BB třeba za dva nebo tři roky ? Do firemní business sféry se začíná cpát WM a Android…co až oni příjdou se svým šifrováním na svých přístrojích ? Nevím, ale tak jako před nedávnem pohřbilo HP systém Palm, tak by mě mrzelo, kdyby podobně skončilo BB. A taky nemají soudnost, dát téměř 15.000 Kč za nový BOLD 9900 ve srovnání s LG nebo Samsungem…šílené. Žádný flame, berte to prosím jen jako moje ryze osobní názory.

  • BB bylo vždy spíše pro firmy, podnikatele, a nebo pro lidi kteří potřebujou při ruce pořádné zařízení které i s 600Mhz procesorem funguje lépe než Android s dvoujádrem. Ale v poslední době se mi zdá že se RIM snaží vyrovnat spíše HTC a podobným lemplům, kteří neumí udělat pořádné zařízení, ale umí mu dělat dobrou reklamu – viz. BB 9900 – celkem pěkná mašinka, ale BB se snaží být in, a cool, takže na úkor baterie ztenčili zařízení, což je jasnej krok vedle (dosavadní uživatelé BB 9000 si na tloušťku telefonu zvykli, a určitě by jim nevadilo kdyby 9900 byla stejně silná, ale zato s větší baterií). A není to jen menší baterie – ze systému dělaj patlanici alá WM 6.5 – systém kterej byl optimalízován na ovládání trackballem, nebo trackpadem předělávaj na ovládání prsty… Navíc nevidím jedinej rozumnej důvod proč na přístroj s QWERTY klávesnicí cpát dotykoví displej o tak malé úklopříčce… Nepřeji RIMu nic špatného, ba naopak doufám že dostanou rozum a udělají něco „pořádného“ (především mi jde o výdrž baterie – u mého BB 9000 dosahuje 2 roky stará baterie lepší výdrže i při zapnutém push mailu (3 schránky), skoro nonstop zapnutému trilianu (ICQ, FB, Skype) a cca hodině hovoru, než baterie u fungl nového HTC Sensation kterej jen leží na stole a jediné co na něm běží je telefoní modul…). P.S. s tou cenou je to stejné – HTC prodává novinky za 15k, tak proč ne mi?

 9. Lidi jak se da BB snadno synchronizovat s Outlookem 2010? A da se s Outlookem synchronizovat iPhone? Jde mi to, ze me HTC HD2 pomalu dosluhuje a HTC uz nechci ani videt. Premyslel jsem o Samsungu s Androidem, ale kdyz vidim, jak Samsung kasle na aktualizace, tak si zase rikam, ze kdyz Android, tak jedine primo google mobil, ale ten je zase desne hnusnej, takze mi vychazi uz jen BB, nebo iPhone. Ani jedno jsem nikdy nemel a moznost synchronizace s Outlookem 2010 je pro me asi nejdulezitejsi.

  • Dělá se to jednoduše, pomocí software od RIM – Blackberry Desktop Manager … ;)

 10. Matěj (neregistrovaný)

  A kde je palm/webos? Moje další zařízení bude určitě mít zase tenhle systém ;) To že končí výrabět HP neznamená, že nebude vyrábět někdo jiný. V tomhle jsem optimista.

  • Pokud vím, na nabídku HP licencovat tento OS nikdo nereagoval, nemá tedy kdo jej implementovat.

  • Přesně tak, hlavní problém ale není v samotném WebOS, sám o sobě je to dnes dost vyspělý operační systém a ještě tak rok by v pohodě mohl vydržet i kdyby na něj nikdo nesáhl, nicméně od WebOS se odvrátila drtivá většina vývojářů, takže nepřibývají aktuální aplikace a u těch starých se ukončila podpora a aktualizace.

 11. Tak ty grafy nebudou už asi moc aktuální, tři dny je hodně…..

  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).