Domů » Bleskovky » Nejen jednotné nabíječky. Evropská unie chce vrátit do hry vyměnitelné baterie

Nejen jednotné nabíječky. Evropská unie chce vrátit do hry vyměnitelné baterie

Evropská Unie chce aktivně promlouvat do návrhů budoucích mobilních zařízení, a to za účelem snížení tvorby elektronického odpadu. Před několika týdny bylo odhlasováno vypracovávání návrhu legislativy, která bude řešit sjednocení koncovek nabíječek pro smartphony, nyní se Evropská Unie chystá zaměřit na snadnější výměnu akumulátorů v telefonech.

EU chce ve smartphonech snadno vyměnitelné baterie

V současnosti je většina produkovaných smartphonů nedobytný „slepenec“, u kterého podomácku vyměněný akumulátor znamená velké riziko a ztrátu záruky, zatímco výměna v autorizovaném servise přijde na nemalé částky. Z tohoto důvodu uživatelé namísto výměny akumulátoru sahají k výměně celého zařízení, byť to původní by mohlo ještě nějakou dobu sloužit. Tomuto stavu napomáhají sami výrobci, kteří originální baterie na výměnu poskytují pouze certifikovaným opravnám.

battery

Zatím není jasné, jakým způsobem bude Evropská Unie chtít snadnější výměnu akumulátorů po výrobcích vymáhat, první návrh má být formálně předložen na veřejném jednání v příštím měsíci.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
QWERTZ
Anonym
QWERTZ

Dedku, to je hodne slaby trolling. Zkus na tom trochu zamakat, protoze trepes porad dokola to stejne. Uz jsi trapny. Snad to ve svem pokrocilem veku poznas, at se za tebe dcera nemusi stydet.

xzeit
Uživatel
xzeit

QWERTZ: naopak, když vidím jeho příspěvek, vždycky se zasměji. Ty tvé pak stojí za ho..no.

lukass71
Uživatel
lukass71

xzeit: Tak to jsem rad, ze mas takhle vyspely smysl pro humor:)

xzeit
Uživatel
xzeit

Ve srovnání s jeho tzv. trollongem…

remi
Uživatel
remi

xzeit: Trollong – ten termín jste si vymysleli ve vaší frustrované komunitě? :)

remi
Uživatel
remi

Jestli ti tohle přijde vtipné, tak to tě zklamu, ale nejspíš máš nádor na mozku.

shepii
Uživatel
shepii

No nevím, nevím. Podle mě si uživatelsky výměnný akumulátor a ochrana IPxx nikdy nepůjdou ruku v ruce.

xzeit
Uživatel
xzeit

No tak u Galaxy S5 to šlo, tak coby ne? 😊

_qam_
Uživatel
_qam_

Samsung to tvrdil, ale reálně to moc nešlo… Stačilo párkrát oddělat kryt, trošku ho zdeformovat a bylo po IPx

xzeit
Uživatel
xzeit

Tak samozřejmě, pokud má někdo potřebu toto dělat, bude to mít nějaké důsledky. Lze to ale řešit. Například dost by pomohla utěsněná kapsa pro akumulátor,kdy by nedošlo k poškození zařízení, pokud bys například pod vodou sejmul kryt a do akumulátorové kapsy by se dostala voda/vlhkost, která by byla samozřejmě detekována a nějakou výstrahou signalizována. Mohlo by dojít k odpojení akumulátoru od elektroniky mobilu atp. Stačil by šroubek (což zase chápu, zasahuje do vzhledu) např. hodinky Casio to tak normálně mají 😊. Řešení tu jsou. Za mě teda raději uživatelsky nevyměnné aku s delší životností… tady třeba Samsung od řady S8… Číst vice »

bkf1
Uživatel
bkf1

Takže to reálně šlo, ale když si to UŽIVATEL doprasil, tak bylo po ochraně… takže v pořádku. Když si uživatel něco zmrší, tak je to JEN a POUZE jeho chyba (pokud nejde o nějakou konstrukční vadu, ale o tom se teď nebavíme).

xzeit
Uživatel
xzeit

Na druhou stranu, lepší řešení by bylo, vymyslet akumulátor, který si třeba po 2000 cyklech udrží 95+ % kapacity. Jednou za 5 let vyměníš aku (a nebo celý mobil že) v servise. Pohoda.

rsp1
Anonym
rsp1

neni potreba ted je design 3 roky stejnej a nevadi

bkf1
Uživatel
bkf1

No ale to je utopie, dá se pracovat jen s tím, co REÁLNĚ existuje teď.

tomas
Anonym
tomas

Reálne je mozne vyrobiť kryt ktorý by sa prisruboval k telu. Splnal by najnáročnejšie požiadavky krytia IPx. Držím palce eu.

bkf1
Uživatel
bkf1

TOMAS:
No to zní funkčně a jednoduše. Přístup by uživatel měl (jen by to bylo trošku náročnější, což je v podstatě výhoda) a zároveň díky takovému „permanentnímu“ zajištění krytu by jistě nebyl problém s dodržením IPx.

niky79
Uživatel
niky79

To by samozrejme bylo lepší. Ale to jaksi nejde nařídit.