Domů » Bleskovky » Nejdřív procesor, poté telefony. Samsung odhalí vlajkový Exynos 2100 s předstihem

Nejdřív procesor, poté telefony. Samsung odhalí vlajkový Exynos 2100 s předstihem

Už za necelý týden dojde k představení vlajkových smartphonů řady Samsung Galaxy S21. Těšit se můžeme na drobná mezigenerační vylepšení snad na všech místech, přičemž k významnému posunu kupředu má dojít na pozici čipsetu.

Bude Exynos 2100 výkonnější než Snapdragon 888?

Smartphony Samsung Galaxy S21 bude stejně jako v minulých letech pohánět dvojice mobilních procesorů – v USA to bude Snapdragon 888, v Evropě vlastní čipset Exynos 2100. Stejné rozdělení platilo i v minulých letech, ovšem především u minulé generace Exynos výrazně zaostával; měl menší výkon, více se zahříval a měl větší energetické nároky. Dokonce vznikaly petice, aby Samsung již Exynosy nevyráběl a dodával do svých telefonů pouze Snapdragony. Korejský gigant se ale rozhodl jít na věc obráceně a vrátit značce Exynos zpátky svůj lesk.

[Exynos On 2021] Invitation: Exynos is back l Samsung

Jestli se mu to povedlo, uvidíme už příští úterý 12. ledna, tedy dva dny před premiérou smartphonů řady Galaxy S21. Akce nese podditul Exynos 2021: Exynos is back, je tedy zřejmé, že si od ní Samsung hodně slibuje. Bude totiž chtít dokázat, že Exynos 2100 je minimálně stejně silný jako Snapdragon 888, ne-li silnější.

Exynos Samsung

Podle nedávných benchmarků by měl Exynos 2100 disponovat osmijádrovým procesorem s následující konfigurací:

  • 1 ultravýkonné jádro s frekvencí 2,9 GHz
  • 3 výkonná jádra s taktem 2,8 GHz
  • 4 úsporná jádra s taktem 2,4 GHz

K dispozici pak má být ještě grafický akcelerátor GPU Mali-G78 a integrovaný 5G modem. Stejně jako Snapdragon 888 bude i Exynos 2100 vyroben moderním a efektivním 5nm procesem, přičemž oba dva čipy budou vycházet z továren Samsungu; už jen proto bude jejich vzájemné porovnání nesmírně zajímavé. Premiéra Exynosu 2100 se odehraje 12. ledna v 15:00 našeho času, akce bude přenášena skrze YouTube.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Nevím Nevím...

    Jsem velmi zvědav na první benchmarky a celkové dojmy z běžného používání.

  2. Vzhledem k tomu, že GPU Mali G78 je technicky znám, některé weby vyjadřuji obavu, že grafický výkon nebude na úrovni Snapdragonu. Z minulosti je známo, že firma Samsung nikdy nepoužila plný počet jader grafiky Mali. Nezbývá než počkat, jaká bude realita při běžném provozu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).