Cena:

Nejdřív procesor, poté telefony. Samsung odhalí vlajkový Exynos 2100 s předstihem

Už za necelý týden dojde k představení vlajkových smartphonů řady Samsung Galaxy S21. Těšit se můžeme na drobná mezigenerační vylepšení snad na všech místech, přičemž k významnému posunu kupředu má dojít na pozici čipsetu.

Bude Exynos 2100 výkonnější než Snapdragon 888?

Smartphony Samsung Galaxy S21 bude stejně jako v minulých letech pohánět dvojice mobilních procesorů – v USA to bude Snapdragon 888, v Evropě vlastní čipset Exynos 2100. Stejné rozdělení platilo i v minulých letech, ovšem především u minulé generace Exynos výrazně zaostával; měl menší výkon, více se zahříval a měl větší energetické nároky. Dokonce vznikaly petice, aby Samsung již Exynosy nevyráběl a dodával do svých telefonů pouze Snapdragony. Korejský gigant se ale rozhodl jít na věc obráceně a vrátit značce Exynos zpátky svůj lesk.

[Exynos On 2021] Invitation: Exynos is back l Samsung

Jestli se mu to povedlo, uvidíme už příští úterý 12. ledna, tedy dva dny před premiérou smartphonů řady Galaxy S21. Akce nese podditul Exynos 2021: Exynos is back, je tedy zřejmé, že si od ní Samsung hodně slibuje. Bude totiž chtít dokázat, že Exynos 2100 je minimálně stejně silný jako Snapdragon 888, ne-li silnější.

Exynos Samsung

Podle nedávných benchmarků by měl Exynos 2100 disponovat osmijádrovým procesorem s následující konfigurací:

  • 1 ultravýkonné jádro s frekvencí 2,9 GHz
  • 3 výkonná jádra s taktem 2,8 GHz
  • 4 úsporná jádra s taktem 2,4 GHz

K dispozici pak má být ještě grafický akcelerátor GPU Mali-G78 a integrovaný 5G modem. Stejně jako Snapdragon 888 bude i Exynos 2100 vyroben moderním a efektivním 5nm procesem, přičemž oba dva čipy budou vycházet z továren Samsungu; už jen proto bude jejich vzájemné porovnání nesmírně zajímavé. Premiéra Exynosu 2100 se odehraje 12. ledna v 15:00 našeho času, akce bude přenášena skrze YouTube.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.