Domů » Bleskovky » Nebezpečný malware zasáhl přes 128 milionů iPhonů. Apple o celé situaci mlčel

Nebezpečný malware zasáhl přes 128 milionů iPhonů. Apple o celé situaci mlčel

Probíhající soudní spor mezi Applem a společností Epic přináší celou řadu odtajněných e-mailových korespondencí a informací. Spousta z nich přitom na první pohled nesouvisí s probíhajícím případem, nicméně obě strany se snaží využít všech dostupných prostředků k tomu, aby nad protistranou získaly výhodu. V nově zveřejněných e-mailech je důkaz o tom, že platforma od Applu nebyla před pár lety tak bezpečná, jak jsme si mysleli.

hacker uvodka
Svého času se jednalo o největší útok na zařízení s iOS

V roce 2015 evidoval Apple jeden z největších malware útoků na iOS ve své historii. Škodlivým kódem XcodeGhost bylo postiženo okolo 128 milionů zařízení, na která se malware rozšířil skrze více než 2500 aplikací. Útočníci cílili primárně na čínský trh, nicméně z celkového počtu zasažených telefonů bylo zhruba 18 milionů ze Spojených států. Celkový počet stažení nebezpečných aplikací překročil 203 milionů, což rozhodně není malé číslo.

Apple iPhone 12 Pro 027
iPhone 12 Pro

Malware se šířil nejen prostřednictvím pochybných aplikací, ale například také přes populární chatovací službu WeChat či čínskou verzi Angry Birds 2. XcodeGhost od uživatelů bez jejich vědomí získával osobní údaje, jako je jejich jméno či specifikace telefonu. Na hesla nebo přihlašovací údaje k iCloud účtu naštěstí nedosáhl. Malware se mohl snadno šířit také za pomoci Applu. Ten poskytoval pro vývojáře Xcode skrze vlastní servery, které jednoduše byly příliš pomalé. Vývojáři tak hledali rychlejší alternativu, která byla bohužel infikována XcodeGhost.

Apple iPhone 11 16
iPhone 11

Zajímavá byla také reakce Applu na tento problém. Upozornit všechny uživatele na potenciální nebezpečí přišlo obrovi z Cupertina jako „příliš náročné“, a tak na svých stránkách v sekci nejčastěji kladených dotazů uvedl zmínku, že „spolupracuje s vývojáři zasažených aplikací na tom, aby se co nejrychleji mohly vrátit do App Store“. Naštěstí nebyl malware XcodeGhost považován za sofistikovaný či nebezpečný, jinak by měl Apple patrně velký problém.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

    • Klasicky je problem v podstate nicotny a uz 6 let stary. Kdyby slo o velky problem, pise se o tom driv.
      O tom, ze se najdou problemu s bezpecnosti vsude i v budoucnu snad nema cenu polemizovat. Ale je take jasne, ze Apple bude vzdy rychlejsi v oprave a celkova bezpecnost systemu je mnohem vysii. O tom take nema cenu se bavit.

      Stale plati, ze Android odemkne zkuseny hacker, zatimco iPhone ne, tam je potreba vynalozit vetsi usili. A dnes to pravdepodobne nejde uz vubec.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).