Domů » Články » Nebezpečný malware Joker znovu udeřil na Google Play. Odstraněno bylo 11 aplikací

Nebezpečný malware Joker znovu udeřil na Google Play. Odstraněno bylo 11 aplikací

Nebezpečný malware Joker  znovu pronikl do obchodu Google Play. Tentokrát se ukrýval v souboru se základními informacemi, který je nutnou součástí každé aplikace pro Android. Joker bez vědomí uživatele předplácí například prémiové služby.

  • Malware Joker použil téměř všechny aktuálně dostupné techniky maskování, aby se ukryl před odhalením
  • Joker se zaměřil na legitimně vypadající aplikace, jako je například aplikace Flowers Wallpaper-HD
  • Z obchodu Play muselo být odstraněno 11 infikovaných aplikací, které si dle odhadů stáhlo více než 500 000 uživatelů

Výzkumný tým společnosti Check Point v tiskové zprávě informoval, že malware Joker, který se zaměřuje na podvody s neoprávněným účtováním za prémiové služby, se neustále vyvíjí a dokáže obelstít bezpečnostní opatření Google Play.

Joker byl poprvé odhalen v roce 2017 a jedná se o spyware a prémiový dialer, který může získat mimo jiné přístup k oznámením nebo číst a odesílat SMS zprávy. Google čelí útokům malwaru Joker dlouhodobě. Neustále se totiž vyvíjí a maskuje, aby se vyhnul detekci.

joker malware
Jedna z aplikací na Google Play, která obsahovala škodlivý kód.

 

Check Point identifikoval novou metodu, kterou malware Joker využívá. Tentokrát skrývá škodlivý kód uvnitř tzv. „Android Manifest“ souboru legitimních aplikací. Každá aplikace musí mít Android Manifest soubor ve svém kořenovém adresáři. Tento soubor poskytuje základní informace o aplikaci, jako je název, ikona a oprávnění, a systém ho potřebuje, aby mohl spustit jakýkoli kód aplikace.

NepřehlédněteNa Android se objevil malware Joker, který umí uživatele přihlásit k odběru prémiových služeb

Malware tak nepotřebuje pro škodlivé aktivity přístup k C&C serveru, tedy počítači řízenému kyberzločinci, který se používá k odesílání příkazů do infikovaných systémů.

Check Point informoval společnost Google 14. dubna. Všech 11 nahlášených aplikací bylo z Google Play odstraněno, první aplikace 18. dubna, poslední 30. dubna 2020.

Joker nezahálí a znovu se přizpůsobil. Zjistili jsme, že se skrývá v souboru se základními informacemi, který musí mít každá aplikace pro Android. I když Google neustále vylepšuje a zdokonaluje bezpečnostní mechanismy, pořád to nestačí. A i když Google škodlivé aplikace odstranil, můžeme očekávat, že se Joker znovu přizpůsobí a bude hledat způsob, jak proniknout do obchodu a následně mobilních zařízení uživatelů,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).