Domů » Bleskovky » Stanice NBC: V Rusku se stačí připojit na veřejnou Wi-Fi síť a do minuty jste odposloucháváni

Stanice NBC: V Rusku se stačí připojit na veřejnou Wi-Fi síť a do minuty jste odposloucháváni

Hraní počítačových her způsobuje vraždění, Geocaching je smrtelně nebezpečný sport, voda při teplotě nižší než 0 °C mrzne. Podobně šokující zprávy jsou v televizním zpravodajství na denním pořádku, hlavně přijít s šokujícím tématem, nezasvěceně jej rozpitvat a najít jednoznačného viníka. Americká televize NBC přišla v souvislosti s právě konanou olympiádou v Soči s šokujícím zjištěním – stačí se v Soči připojit s Android telefonem k Wi-Fi síti a váš přístroj je během chvíle odposloucháván.

NBC: All Visitors to Sochi Olympics Immediately Hacked
Výživná reportáž stanice NBC… a teď tu o padajícím chlebu a bábovce za 7 Kč :)

Reportér NBC Richard Engel a vrchní americký bezpečnostní expert Kyle Wilhoit se v této reportáži setkali v Rusku, aby vyzkoušeli bezpečnost tamních bezdrátových sítí. K tomu jim posloužil zcela nový MacBook Air a telefon Samsung Galaxy S4, plný smyšlených kontaktů a dat. Při návštěvě kavárny se tato dvojice připojila k místní bezdrátové síti a dříve, než stačili dopít svojí kávu, jejich Samsung byl napaden malwarem a začala z něj unikat data. Zdá se vám to neuvěřitelné? Nejste sami.

 
Tip: Sledujte olympiádu s oficiálními aplikacemi Sochi

I když by se dalo použít okřídlené úsloví „v Rusku je možné všechno“, médiím se tato skutečnost nepozdávala a rozhodla se na situaci podívat hlouběji. První podezřelý fakt je, že zatímco se v reportáži hovoří o olympiádě v Soči, oba aktéři se nacházejí v Moskvě. Na tom sice nezáleží, jelikož většina malwaru pochází z Ruska, mohla se jim podobná skutečnost stát v jakékoliv kavárně v celé zemi. A nebo kdekoliv na světě, protože jak se ukázalo, na vině není ani Wi-Fi hotspot v Rusku, ani telefon s Androidem, ale sám reportér NBC Richard Engel. Ten při hledání informací o olympiádě v Soči sám kliknul na položku, která vedla ke stažení malwaru a ještě mu povolil instalaci. Jelikož Android má ve výchozím nastavení zapnutý zákaz instalace aplikací z neznámých zdrojů, nemůžeme reportérovi věřit ani to, že Android byl zcela čistý ve výchozím nastavení.

 

Zkrátka a dobře chtěla televize NBC přijít s šokující reportáží a naroubovat ji na právě probíhající olympiádu v Soči, přitom podobnou reportáž mohla natočit na americké půdě nebo například v kavárně v Praze. To ostatně potvrdil ve tweetu i Kyle Wilhoit, že NBC se snažila z příběhu udělat senzaci a vystříhala z reportáže spoustu technických detailů. Nevěřte všemu, co vám televize naservíruje, a snažte se být při pohybu na webu obezřetní. Bohatě stačí neotevírat neznámé odkazy, přílohy v mailu nebo neinstalovat aplikace z neznámých zdrojů. A chcete-li se podívat do Ruska, nemusíte se bát vzít si s sebou chytrý telefon, číhá na vás stejné nebezpečí, jako jinde na světě.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. NSA (neregistrovaný)

  Přesně to samé můžeme napsat o USA.

  V USA se stačí připojit na veřejnou Wi-Fi síť a do minuty jste odposloucháváni.

  • NSA se specializuje zejména na odposlechy v zahraničí. S odposlechy na domácí půdě mají problém kvůli ústavě. Dělají je samozřejmě taky, ale ne v takové míře.

   Všude jinde na světě ale odposlouchávají téměř vše.

   Takže opravdu se stačí v ruské kavárně připojit na klidně neveřejnou wifi a jste odposloucháváni. Ale NSA a není k tomu potřeba ani žádné stahování malwaru…

  • tvl Ty žereš encyklopedie né? :D

 2. Západním zemím by se to strašně moc hodilo. Je totiž fajn ukazovat na Rusko jako na zemi, kde se porušuje demokracie a přitom ji porušovat u sebe. Nadávat na ně, že odposlouhávají telefony a přitom mít sami slavnou NSA, která odposlouhchávání dovedla k absolutní dokonalosti. Obviňovat je, že zasahují do politiky Ukrajiny a přitom ji sami ovlivňovat…

  Západu extrémně vadí, že olympiáda v Soči má zatím velmi kladné ohlasy. Vše je perfektně připraveno, sportovci jsou nadšení, sportovní organizace chvílí kvalitu sportovišť.

  A to je přece špatně, tak to být nemůže…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).