Domů » Bleskovky » Stanice NBC: V Rusku se stačí připojit na veřejnou Wi-Fi síť a do minuty jste odposloucháváni

Stanice NBC: V Rusku se stačí připojit na veřejnou Wi-Fi síť a do minuty jste odposloucháváni

Hraní počítačových her způsobuje vraždění, Geocaching je smrtelně nebezpečný sport, voda při teplotě nižší než 0 °C mrzne. Podobně šokující zprávy jsou v televizním zpravodajství na denním pořádku, hlavně přijít s šokujícím tématem, nezasvěceně jej rozpitvat a najít jednoznačného viníka. Americká televize NBC přišla v souvislosti s právě konanou olympiádou v Soči s šokujícím zjištěním – stačí se v Soči připojit s Android telefonem k Wi-Fi síti a váš přístroj je během chvíle odposloucháván.

Výživná reportáž stanice NBC… a teď tu o padajícím chlebu a bábovce za 7 Kč :)

Reportér NBC Richard Engel a vrchní americký bezpečnostní expert Kyle Wilhoit se v této reportáži setkali v Rusku, aby vyzkoušeli bezpečnost tamních bezdrátových sítí. K tomu jim posloužil zcela nový MacBook Air a telefon Samsung Galaxy S4, plný smyšlených kontaktů a dat. Při návštěvě kavárny se tato dvojice připojila k místní bezdrátové síti a dříve, než stačili dopít svojí kávu, jejich Samsung byl napaden malwarem a začala z něj unikat data. Zdá se vám to neuvěřitelné? Nejste sami.

 
Tip: Sledujte olympiádu s oficiálními aplikacemi Sochi

I když by se dalo použít okřídlené úsloví „v Rusku je možné všechno“, médiím se tato skutečnost nepozdávala a rozhodla se na situaci podívat hlouběji. První podezřelý fakt je, že zatímco se v reportáži hovoří o olympiádě v Soči, oba aktéři se nacházejí v Moskvě. Na tom sice nezáleží, jelikož většina malwaru pochází z Ruska, mohla se jim podobná skutečnost stát v jakékoliv kavárně v celé zemi. A nebo kdekoliv na světě, protože jak se ukázalo, na vině není ani Wi-Fi hotspot v Rusku, ani telefon s Androidem, ale sám reportér NBC Richard Engel. Ten při hledání informací o olympiádě v Soči sám kliknul na položku, která vedla ke stažení malwaru a ještě mu povolil instalaci. Jelikož Android má ve výchozím nastavení zapnutý zákaz instalace aplikací z neznámých zdrojů, nemůžeme reportérovi věřit ani to, že Android byl zcela čistý ve výchozím nastavení.

 

Zkrátka a dobře chtěla televize NBC přijít s šokující reportáží a naroubovat ji na právě probíhající olympiádu v Soči, přitom podobnou reportáž mohla natočit na americké půdě nebo například v kavárně v Praze. To ostatně potvrdil ve tweetu i Kyle Wilhoit, že NBC se snažila z příběhu udělat senzaci a vystříhala z reportáže spoustu technických detailů. Nevěřte všemu, co vám televize naservíruje, a snažte se být při pohybu na webu obezřetní. Bohatě stačí neotevírat neznámé odkazy, přílohy v mailu nebo neinstalovat aplikace z neznámých zdrojů. A chcete-li se podívat do Ruska, nemusíte se bát vzít si s sebou chytrý telefon, číhá na vás stejné nebezpečí, jako jinde na světě.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments