Cena:

Návrat do historie: podívejte se na prototypy vůbec prvního iPhone

Na veřejnost se před několika dny dostala podoba prvních prototypů iPhonu, na kterých byly testovány první pokusy o softwarovou klávesnici. Fotky publikoval na svém twitteru Ken Kocienda, který stál u zrodu právě první softwarové klávesnice pro iPhone.

Právě letos oslavil Apple deset let výročí od představení svého prvního iPhone a nejeden fanoušek Applu na něj vzpomíná ještě dnes. Ještě před představením prvního jablečného telefonu však vzniklo několik prototypů, na kterých se testoval systém a také softwarová klávesnice, aby byl uživatelský zážitek co nejpříjemnější. Tyto prototypy právě v těchto dnech odtajnil tvůrce první softwarové klávesnice Ken Kocienda.

Tip ke čtení – Jak šel čas: podívejte se na porovnání deseti let s iPhonem

Dnes se nám tento úkol nezdá zvláštní, ale před deseti lety, kdy většinu trhu ovládaly telefony s tlačítkovou nebo QWERTY klávesnicí, nebyl tento úkol lehkou záležitostí. Prototypy telefonů navíc vypadají dost zastarale a obsahují velké rámečky, které znesnadňovaly ovládání a i z estetického hlediska nebyly moc přitažlivé. Na prototypech je vidět rukopis Applu, kdy je zřetelné středové tlačítko, které se stalo poznávacím znakem nejen pro iPhone po následující roky (i když to vypadá, že u letošní generace se s ním už nesetkáme).

Finální podoba prvního iPhonu se od vývojových prototypů značně lišila

Dnes už víme, co Ken se svým týmem dokázal a že se podobně koncipované softwarové klávesnice staly běžným standardem. Dokáže i letos Apple přijít s nějakou převratnou novinkou, která by změnila na následujících několik let mobilní svět?

Autor článku
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.