TOPlist

Nav N Go iGO 8: Co všechno dovede s TMC dopravními informacemi?

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Nav N GO iGO 8: Co všechno dovede s TMC dopravními informacemi? Podrobný článekPři čtení různých recenzí o navigačních programech či zařízeních si můžete všimnout, že dost často chybí jakýkoliv popis způsobu využití TMC dopravních informací s danou navigací. My se to dnes pokusíme alespoň částečně napravit a předvedeme si všechny možnosti využití TMC s jedním z nejoblíbenějších navigačních programů iGO 8. Než se ale pustíme do samotného testování schopností iGO 8, tak si alespoň ve zkratce připomeneme, co to RDS-TMC vlastně je a podíváme se také na to, kdo nám tyto informace v České republice poskytuje.

Systém RDS-TMC
RDS (Radio Data System) je systém určený k přenosu doplňkových informací v sítích VKV FM rádiových vysílačů a TMC (Traffic Message Channel) je jeho specifickou službou, která je určena k poskytování dopravních informací řidiči. Zatímco RDS podporuje většina radiopřijímačů dnešních Windows Mobile komunikátorů, tedy aplikace pro příjem FM vysílání vám ukazuje doplňkové informace o vysílání jako je třeba název stanice či název právě vysílaného programu, tak to neznamená, že váš komunikátor podporuje i službu TMC. Příkladem jsou třeba komunikátory od HTC, jejichž radiopřijímač umí RDS, ale s dopravními informaci TMC si neporadí. Řešením pak může například být RDS-TMC přijímač Navilock NL-322BTR, který jsme si představili v tomto článku.

Vysílání RDS-TMC v České republice
V České republice šíří v současné době signál RDS-TMC tři rozhlasové stanice, kterými jsou Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Český rozhlas 3 – Vltava a Český rozhlas Regina. Všechny tři stanice ale vysílají z různých zdrojů informací.

Český rozhlas 1 – Radiožurnál
ČRo 1 – Radiožurnál šíří RDS-TMC signál po celé České republice. Dopravní informace jsou zpracovávány společností Global Assistance a technologicky vše zajišťuje firma Telelasist.
Takové dopravní informace může vaše navigace označovat jako CRO_A_GA. (Český ROzhlas A Global Assistance – pravděpodobný význam zkratky).

-


Český rozhlas 3 – Vltava

ČRo 3 – Vltava vysílá RDS-TMC signál také celorepublikově a dopravní informace jsou zajišťovány projektem JSDI, tj. projektem Jednotného systému dopravních informací pro ČR, který společně realizují Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo vnitra ČR a Ředitelství silnic a dálnic ČR. Tento projekt je stále v testovacím provozu, ale podle posledních informací by ostrý provoz měl být zahájen snad už začátkem roku 2009.
Tyto dopravní informace může vaše navigace označovat jako JSDI-CRo. (Jednotný Systém Dopravních Informací – Český Rozhlas).

-

Autor článku Tomula
Tomula

Kapitoly článku