Nav N Go iGO 8: Co všechno dovede s TMC dopravními informacemi?

Nav N GO iGO 8: Co všechno dovede s TMC dopravními informacemi? Podrobný článekPři čtení různých recenzí o navigačních programech či zařízeních si můžete všimnout, že dost často chybí jakýkoliv popis způsobu využití TMC dopravních informací s danou navigací. My se to dnes pokusíme alespoň částečně napravit a předvedeme si všechny možnosti využití TMC s jedním z nejoblíbenějších navigačních programů iGO 8. Než se ale pustíme do samotného testování schopností iGO 8, tak si alespoň ve zkratce připomeneme, co to RDS-TMC vlastně je a podíváme se také na to, kdo nám tyto informace v České republice poskytuje.

Systém RDS-TMC
RDS (Radio Data System) je systém určený k přenosu doplňkových informací v sítích VKV FM rádiových vysílačů a TMC (Traffic Message Channel) je jeho specifickou službou, která je určena k poskytování dopravních informací řidiči. Zatímco RDS podporuje většina radiopřijímačů dnešních Windows Mobile komunikátorů, tedy aplikace pro příjem FM vysílání vám ukazuje doplňkové informace o vysílání jako je třeba název stanice či název právě vysílaného programu, tak to neznamená, že váš komunikátor podporuje i službu TMC. Příkladem jsou třeba komunikátory od HTC, jejichž radiopřijímač umí RDS, ale s dopravními informaci TMC si neporadí. Řešením pak může například být RDS-TMC přijímač Navilock NL-322BTR, který jsme si představili v tomto článku.

Vysílání RDS-TMC v České republice
V České republice šíří v současné době signál RDS-TMC tři rozhlasové stanice, kterými jsou Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Český rozhlas 3 – Vltava a Český rozhlas Regina. Všechny tři stanice ale vysílají z různých zdrojů informací.

Český rozhlas 1 – Radiožurnál
ČRo 1 – Radiožurnál šíří RDS-TMC signál po celé České republice. Dopravní informace jsou zpracovávány společností Global Assistance a technologicky vše zajišťuje firma Telelasist.
Takové dopravní informace může vaše navigace označovat jako CRO_A_GA. (Český ROzhlas A Global Assistance – pravděpodobný význam zkratky).

-


Český rozhlas 3 – Vltava

ČRo 3 – Vltava vysílá RDS-TMC signál také celorepublikově a dopravní informace jsou zajišťovány projektem JSDI, tj. projektem Jednotného systému dopravních informací pro ČR, který společně realizují Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo vnitra ČR a Ředitelství silnic a dálnic ČR. Tento projekt je stále v testovacím provozu, ale podle posledních informací by ostrý provoz měl být zahájen snad už začátkem roku 2009.
Tyto dopravní informace může vaše navigace označovat jako JSDI-CRo. (Jednotný Systém Dopravních Informací – Český Rozhlas).

-

Tomula

14 komentářů

 1. krt.ecek (neregistrovaný)

  Děkuji za článek, bohužel jsem si z něj nějak nedokázal udělat závěr zda to je k něčemi, či k ničemu

 2. Tomula (neregistrovaný)

  V současné době se služba RDS-TMC stále zdokonaluje a pracuje se i na podrobnějších lokalizačních tabulkách, takže se snad brzy dostaneme na takovou úroveň, s jakou se můžeme setkat na západ od naší vlasti. Jestli se ti ale vyplatí investovat do TMC přijímače už teď, tak to se musíš rozhodnout sám. Rozhodně je to ale zajímavé zpestření navigace a pokud jsi „hračička“ jako já, tak vřele doporučuji.

 3. Docent (neregistrovaný)

  Za současného stavu je to bohužel k ničemu, resp. je to dobré pro pár zainteresovaných lidí na tahání peněz z kapes daňových poplatníků, viz ty 3 různé zdroje informací.

 4. krt.ecek (neregistrovaný)

  No hračička jsem, proto jsem na tento článek čekal jak na smylování a sledoval to tu každý den
  No mám obavy že si to stejně koupím, právě abych si mohl hrát

 5. Lakva (neregistrovaný)

  Právě, jsme hračičkové… Taky si myslím, že jsem si Navilocký přijímač koupil spíš jako hračku k vánocům, než bych čekal, že by se mi to snad „vyplatilo“.
  Vyplatí se to určitě, jen co se díky tomu vyhnu nějakému problému. Ale na prachy bych to počítat nechtěl!
  Reálné použití je u nás otázkou… Vysílání TMC je v čechách bohužel amatérština kvůli nahodilému získávání informací.
  Ale zlepšuje se, myslím.
  Ještě před rokem se řada… možná i většina… majitelů vyjadřovala v tom smyslu, že je to bezvýhradně k ničemu. Protože když už se nějaká událost do systému dostane, objeví se tam ve chvíli, kdy už je uklizeno. Nejednou jsem četl, že někdo visel přes hodinu ve frontě u bouračky a TMC info mu naskočilo ve chvíli, kdy vrak naložili, odvezli a provoz se konečně dal do pohybu – a událost pak v systému visela ještě 2 hodiny…
  Dneska už na podobné zprávy nenarážím, tak už je to snad lepší (nebo všichni rezignovali )
  Už ale vídám zprávy, že všechno funguje jak má. Asi 14 dní nazpátek jsem zachytil na jednom fóru zprávu od někoho, kdo tu bouračku viděl asi 100 metrů před sebou. Vzal telefon, zavolal na zelenou linku – a tři minuty potom mu událost naskočila v TMC.
  Takže snad bude líp…
  Bohužel dneska nikdo objektivně neřekne, jestli to má nebo nemá cenu, případně JAKOU. Záleží na osobních zkušenostech a asi i na oblasti pohybu.
  Teď jde o to, aby si příslušné složky (policie, silničáři a tak) zvykli podávat do systému informace. Zatím zvyklí nejsou a tak to dělají spíš vyjímečně. A pokud jim to někdo nařizuje, chápou to jako nejzbytečnejší buzeraci pod sluncem a v některých případech to proto neudělají z principu. Jsme holt češi…
  Ale přístup se snad změní.
  Před nedávnem se do toho vložilo ministerstvo, tak už snad skončí bezvládí, určí se zodpovědnost a systém se rozjede tak jak má. I když to potrvá dvakrát tak dlouho a místo třísek budou při kácení lesa lítat celý kmeny – jak je u nás zvykem…
  Ale snad se dočkáme.
  Tomulo, moc díky za článek!!! Přesně takhle jsem si to představoval! Je to lepší než manuál a výstižnější a hlavně úplnější než cokoliv, co jsem zatím kde o RDS-TMC viděl. Marně se snáním po hodnocení článku (u recenze na přijímač bylo, proč tady ne???), ode mě bys dostal 6 bodů z 5 možných!
  Trochu mě mrzí, žes mi potvrdil domněnku, že se jedna událost může objevit víckrát různě popsaná, že opravdu nelze zjistit nic podrobnějšího, natožpak očekávané zdržení
  Zatím jsem to přičítal svému oblíbenému GJ skinu a přemýšlel, jestli to ve výchozím iGo není lepší. Není
  Ale to samozřejmě není Tvoje vina!!!
  Ještě jednou díky!

  • Michael (neregistrovaný)

   Zdravim Vás . Již několik měsíců sháním nastavení TMC pro MIO 685 Spirit.Jelikož někde spolupracujetes Lanikem a někde jsem již četl že to jde prosím o radu zda to nevíte jak to nastavit pro IGO 8 a Primo. Děkuji mnohokráte Ústí nad Lab

 6. krt.ecek (neregistrovaný)

  No s tím do kdy ta událost platí to je složitý co jsem četl tak to zadávají lidé podle odhadu, ale spíš mě napadlo iGO ukládá tmc zprávy do nějakého souboru, tudíž i skiny to z něj dostávají, tak by to chtělo kouknout zda to do toho souboru ukládá i platnost (vzhledem k tomu že časem mizí tka nejspíše ano) a jen vymyslet jak to z toho dostat do skinu

 7. Lakva (neregistrovaný)

  Dobu trvání iGo sice nevypisuje, ale to mi tak nevadí, protože od kdy a do kdy, to je v systému zadáno, takže jakmile událost (byť i podle odhadu) skončí, tak ji iGo vymaže. A odhady se průběžně zpřesňujou, pokud vím.
  Mrzutý ale je, že tam není odhad, jak dlouho se zdržím, pokud budu událost ignorovat – systém může navrhnout objížďku delší o 10 minut, ale v zácpě u havárky bych si počkal třeba 5… nebo vůbec, když je to na dálnici a je to v odstavném, stačí zpomalit…
  V iGo by ty informace měly být v nějakém CSVčku, ale pochybuju, že by z toho mohlo jít něco víc dostat přímo v programu. To by musel TEN PROGRAM chtít… ale obávám se, že s tímhle asi úprava skinu nic neudělá a iGo samotné neupravím

 8. krt.ecek (neregistrovaný)

  Tak to snad nemůže zobrazovat nikdo, to přeci nikdo neví tuhle informaci, to že je tam bouračka jeden den bez kolony neznamená že bdue i druhej den bez kolony, mimo to by museli bejt přesnější lokalizační tabulky

 9. Lakva (neregistrovaný)

  No, sám jsem to nikdy neviděl, ale Tomula píše:
  „U detailů dopravních zpráv docela postrádám údaj o přibližném času zdržení, který umí zobrazit třeba navigace Garmin.“
  Tak to asi nějak jít musí. A nejspíš to bude v TMC datech, jak jinak by to Garminy zjišťovaly?
  Koukal jsem na ten TMCeventList.CSV, bohužel v něm mám jen sloupec asi 1400 desetinných čísel. Příležitostně zkusím v autě připojit Navilock a informace stáhnout znovu. iGo už k datům dlouho nemělo přístup, takže tohle budou asi jen nějaké trosky.

 10. Lakva (neregistrovaný)

  Tomulo, ohledně placených TMC: Právě projíždím skin, abych zjistil, jestli se z toho přecejen nedá vyždímat víc, a narazil jsem na prvek, který obsahuje odkaz na „ico_tmc_subscription.bmp“ s viditelností za podmínky „tmc.enable_subscription“… takže to asi nějak ošetřené mít budou… Ale hádám, že to všechno naskočí teprve až když se nějaká taková stanice chytí.
  A doma chytám z německých TMCček jen Bayern a ten je zadarmo. Takže bližší info zatím nenabídnu

 11. Lakva (neregistrovaný)

  Placené TMC bude fungovat zřejmě tak, že při pokusu o načtení zprávy se místo události zobrazí webová stránka, kde lze získat předplatitelský přístupový kód. Ten se pak vloží do iGo (do políčka hned pod tou adresou stránky) a placené zprávy se začnou zobrazovat.
  Z principu fungování ale předpokládám, že kód nebude složitý a že by se to dalo obejít možná i úpravou skinu…
  Neověřeno! Je to odhad založený na zkoumání skinu GJ!

 12. Lakva (neregistrovaný)

  Zvláštní… Nejednu pozitivní referenci jsem v posledních měsících (pravda, asi dvou, ale přece…) zachytil. Od lidí, na různých fórech…
  A proč myslíš, že je systém mrtvý? Existuje nějaký nástupce, který by ho pohřbil?
  Osobně o ničem nevím (s vyjímkou MSND, ale to je čistě americká a placená záležitost, a pak je systém Tomtom trafic info, který ale stojí předplatné, datové přenosy, a u nás snad ani nefunguje).
  Navíc se za RDS-TMC postavilo ministerstvo dopravy – což neznamená, že to půjde hned a dobře (na to zase naše ministerstva znám dost, abych něčemu takovému věřil) – ale aspoň nějaké zlepšení do budoucna z toho snad kouká…
  Nebo máš nějaké argumenty, kterými bys svá tvrzení doložil? Dost mě to zajímá…

 13. Lakva (neregistrovaný)

  Bohužel ne.
  Nokia běží na Symbianu a tam je výběr velice omezený. Nokia Maps, Tomtom (nejsem si jist, jestli už v nokiiích umí brát data z interních GPS čipů), Route66 a snad nějaká verze Garmina, ale ty poslední 2 jsem nikdy neviděl.
  Neoficální král navigačních aplikací (vím, někteří s tím mohou nesouhlasit – ale to je asitak všechno, co s tím mohou dělat ) iGo 8 je k dispozici pouze pro různé varianty widlí

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *