TOPlist

Nautiz X5: Výkonné Pocket PC do těch nejnáročnějších podmínek (preview)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Na letošním CeBITu už nebyla komunikátorům se systémem Windows Mobile věnována taková pozornost, jako například na Mobile World Congressu, ale přesto se zde objevilo několik zajímavých modelů, například Pocket PC s názvem Nautiz X5, které je určeno pro práci ve ztížených podmínkách; nevadí mu totiž hrubší zacházení, vlhkost, pády, prach ani vysoká teplota. A ani po hardwarové stránce nejde o žádné obyčejné zařízení, ale o velmi dobře vybavený komunikátor.

Od výrobce dostal do vínku operační systém Windows Mobile 6.1 Professional. Ten pohání opravdu rychlý procesor od Marvellu s frekvencí 806 MHz (Xscale PXA320). Na přední straně se kromě pogumované klávesnice nachází i dotekový VGA displej (480×640px) s úhlopříčkou 3,5 palce. Ten je chráněný speciální vrstvou, která by měla zabránit jeho prasknutí i při pádech na tvrdý povrch z výšky 2 metrů. K dispozici je i dostatek operační paměti RAM, konkrétně 256 MB. Vnitřní paměť Flash ROM má pak kapacitu 512 MB, ale určitou část si z ní ukousne samotný operační systém. Uživatelskou paměť je pak samozřejmě možné rozšířit pomocí paměťových karet standardu microSD(HC).

Ke klávesnici se ještě vrátím, v základní verzi bude Nautiz X5 vybaven numerickou klávesnicí s několika speciálními tlačítky, ale na přání je možné nahradit ji malou QWERTY klávesnicí. Telefonní modul pracuje jak v klasických GSM sítích, tak i v pásmech UMTS/HSDPA. Pro připojení na internet můžete využít i připojení přes Wi-Fi (802.11b/g), pro komunikaci s okolními zařízeními se nabízí Bluetooth modul ve verzi 2.0 s podporou stereo protokolu A2DP a funkcí EDR. Na zadní straně najdeme 3 MPx fotoaparát s LED diodou a funkcí Autofocus. Kamerka pro videohovory chybí, ale u komunikátoru tohoto typu by s ní snad ani nikdo nepočítal. Mezi další volitelné komponenty, které výrobce může přidat, patří čtečka otisku prstů a čtečka čárových kódů.

-
Výkonné Pocket PC se spoustou nadstandardních funkcí

Nautiz X5 disponuje i infračerveným portem, který je u takto orientovaných zařízení velmi důležitý, dále nechybí podpora technologie USB Host a 3,5 mm výstup na sluchátka. Dále na těle telefonu najdeme sériový konektor a přes dokovací kolébku lze pak dokonce připojit i klasický síťový konektor. O přísun energie se stará velká Li-Ion baterie s kapacitou 4400 mAh, která podle stránek výrobce udrží zařízení minimálně 24 hodin v nepřetržitém provozu (tím se rozumí non-stop používání s neustále zapnutým displejem a dalšími komponenty). Při běžném používání se pak výdrž bude pohybovat okolo třech dnů.

Rozměry tohoto Pocket PC jsou 160 × 80 × 35.5 mm, hmotnost včetně baterie je solidních 410 gramů, což rozhodně není málo, ale u zařízení této kategorie je to zcela běžné, Nautiz X5 se v kapse opravdu nenosí :-) . Přístroj dokáže pracovat v teplotách -20 až 55 °C, uložený (ve vypnutém stavu) pak dokonce zvládne od -25 do 70 °C, což jsou celkem extrémní teploty. Dokáže vzdorovat i vodě, prachu a dalším nástrahám, které by běžné komunikátory dávno poslali k věčnému spánku, nebo minimálně do servisu.

-
Klasickou numerickou klávesnici je možné na přání zaměnit za QWERTY rozložení

Cena zatím stanovena nebyla, ale lze odhadovat, že přesáhne částku 30 000,- Kč. Výrobce nezveřejnil ani datum zahájení prodeje, ale pravděpodobně by se tak mělo stát před začátkem léta tohoto roku. Nautiz X5 je skutečně unikátní kousek, jehož hardwarové parametry mu mohou závidět i dnešní výkonné telefony. Vůbec by mi nevadilo, kdyby některý z výrobců klasických Windows Mobile zařízení použil některé parametry modelu X5, určitě by z toho vzešel velmi zajímavý komunikátor. Případné další informace o Nautizu X5 naleznete na webových stránkách výrobce.
Za tip na článek děkuji našemu čtenářovi s přezdívkou soufler.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku