NASA vyšle do vesmíru levné Nexus satelity s Androidem

Když přišel v únoru americký prezident s návrhem rozpočtu, podle kterého měl Národní úřad pro letectví a kosmonautiku začít výrazně šetřit svěřené prostředky, málokdo zřejmě čekal, kam až mohou nařízené úspory zajít. NASA totiž nyní představila projekt PhoneSat, který si dal za cíl vyrobit levné satelity postavené na chytrých telefonech s Androidem. 

PhoneSat 1.0 je první low-cost prototyp, který inženýři sestavili z běžně dostupné elektroniky. Jeho jádro tvoří dva roky starý smartphone Google Nexus One, který vyrobila společnost HTC a který běží na operačním systému Android. Jeho hlavním úkolem je alespoň krátkodobě přežít ve vesmíru, pořizovat a poslat několik snímků Země a také sbírat data o tom, jak celé zařízení funguje.

PhoneSat 2.0 už je přeci jen pokročilejší zařízení. Jeho hlavní součástí bude novější Nexus S od Samsungu rovněž s Androidem, který vědci zvolili kvůli výkonnějšímu procesoru, avionice a gyroskopu. Navíc k němu připojili ještě rádiové ovládání, solární panely pro delší výdrž, elektromagnety kvůli interakci s magnetickým polem Země a zařízení pro otáčení v prostoru.  

Dvě družice typu PhoneSat 1.0 a jedna typu PhoneSat 2.0 se dostanou do vesmíru ještě letos, vynese je tam raketa Antares. Zajímavostí je určitě jejich cena, která ani v jednom případě nepřekročila 3 500 dolarů (cca 70 tisíc Kč) za kus. Dočkáme se tedy doby, kdy si budeme moci koupit vlastní satelit v obchodě s elektronikou?

Zdroj: NASA (via TheVerge)

Autor článku Miroslav Havlíček
Miroslav Havlíček

Kapitoly článku