TOPlist

Nálož novinek pro Windows 11: propojení s iPhonem a umělá inteligence v hlavním panelu

Člověk pracující na notebooku se systémem Windows
  • Microsoft vydal největší aktualizaci Windows 11 od uvedení systému na trh
  • Nečekanou novinkou je nasazení umělé inteligence do hlavního panelu
  • Změn je ale mnohem více

Microsoft včera večer bez jakéhokoliv předchozího upozornění vydal druhou velkou aktualizaci Windows 11 interně nazývanou Moment 2. Update je sice označen jako běžná kumulativní aktualizace stávající verze 22H2, obsahuje ale spoustu vylepšení, která byla dosud dostupná pouze v testovacích verzích v rámci Insider programu. A některé novinky dokonce tento program rovnou přeskočily.

Nový Bing v hlavním panelu

Pravděpodobně největší překvapení se odehrálo na hlavním panelu, kam Microsoft dosadil nový Bing poháněný umělou inteligencí. Namísto ikonky s lupou lze nově v hlavním panelu zobrazit vyhledávací řádek, a přímo do něj zadávat sofistikovanější dotazy, odpovědi pak budou přicházet přímo v práci vyhledávacího okna.

Bing

Je však zapotřebí, aby byl měl systémový uživatelský účet k novému Bingu přístup, v opačném případě je nutné zapsat se na čekací listinu.

Rychlé nastavení webkamery

Umělou inteligenci Microsoft nepoužívá pouze pro vyhledávání, ale také pro zpracování obrazu z webkamery. U podporovaných počítačů s neurální jednotkou v procesoru přibyly do rychlého nastavení napravo u hodin ovládací prvky pro úpravu různých efektů – změna nebo rozmazání pozadí, udržování očního kontaktu nebo automatické vystřeďování uživatele v obraze. Veškeré změny provedené v tomto nastavení se poté projeví ve všech aplikacích přistupujících k webkameře.

efect

Ještě užší propojení počítače s telefonem

Další nečekanou novinkou je podpora iPhonů v aplikaci Propojení s počítačem, byť v tomto případě se jedná pouze o náhled pro Insidery, jemuž jsme se věnovali v samostatném článku.

Phone Link 3

Aplikace Propojení s počítačem se nicméně dočkala i vylepšení pro uživatele telefonů od Samsungu, kteří mají nově jednodušší aktivaci hotspotu přímo ze seznamu Wi-Fi sítí v počítači a také mohou rychleji přenášet relace ve webovém prohlížeči z telefonu na počítač.

Kompaktní hlavní panel

Majitelé tabletů a konvertibilních zařízení ocení nový kompaktní panel, který se zobrazí vždy po odpojení/překlopení klávesnice. Namísto ikon aplikací panel ukazuje pouze pilulkové tlačítko, přičemž gestem tažením odspodu lze zobrazit jeho plnou podobu. Menší panel se může hodit v situacích, kdy chcete mít na obrazovce více místa a lépe se tak soustředit na obsah v otevřeném okně.

taskbar

Výstřižky umí nahrávat video

Oblíbený nástroj Výstřižky, který dosud sloužil k zachytávání snímků obrazovky, se konečně naučil nahrávat video. To se může například hodit ve chvílích, kdy potřebujete někomu nahrát videonávod k použití některých funkcí systému nebo aplikací. Je možné nahrávat buď celou obrazovku, nebo pouze její část.

vystrizky

Ještě rychlejší pomocník

S pomocí na dálku se pojí i vylepšení aplikace Rychlý pomocník. Nově je v ní možné rychle se přepínat mezi sdílením obrazovky a plným ovládáním, novinkou je i laserové ukazovátko, kterým lze na obrazovce cokoliv zvýraznit.

Panely v poznámkovém bloku

Microsoft v podzimní aktualizaci Windows 11 přinesl podporu panelového rozhraní do Průzkumníka souborů, nyní stejnou funkci přidává i do Poznámkového bloku. Paradoxně oproti Průzkumníkovi jsou panely v této aplikaci šikovnější, neboť je lze tažením vyčleňovat do jiných oken, popř. je slučovat. To zatím Průzkumník neumí.

notepad

Inovovaný chat

Změny se podepsaly i na integrované chatovací miniaplikaci, která je navázaná na soukromý účet ve službě Microsoft Teams. Nově je snazší zobrazovat náhledy videí, přecházet do hovorů nebo sdílet odkazy na hovor.

chat

Nové widgety

Vylepšení dorazily i do widgetů. Jejich používání konečně nevyžaduje účet Microsoft a okno s widgety lze nově roztáhnout na celou obrazovku.

Widgets

Hlavní novinkou je ale příchod widgetů třetích stran, prvními vlaštovkami jsou Messenger a Spotify. Microsoft navíc přidal ještě dva nové vlastní widgety, a to ke službám Propojení s telefonem a Windows Game Pass.

Doporučení pro úsporu energie

Nová verze Windows 11 je také enviromentálnější, proto do Nastavení napájení a baterie přibyla nová položka, která vám doporučí, jak ještě lépe optimalizovat systém pro jeho úspornější chod.

uspora

Rychlejší vyhledávání v Průzkumníkovi

Nově není nutné při vyhledávání v aplikaci Průzkumník potvrzovat zadaná slova klávesou Enter – výsledky vyhledávání se dynamicky okamžitě vypisují.

Vyhledávání ve Správci úloh

Pokud často hledáte ve Správci úloh konkrétní aplikace nebo procesy, možná vám tuto aktivitu usnadní nové vyhledávací pole v horní části okna.

spravce

U Správce úloh lze rovněž personalizovat barevné téma – buď se může řítit nastavením systému, nebo mu přiřadíte vlastní.

Novinky pro profesionály

Microsoft s aktualizací myslel i na profesionální uživatele. Podniky, které mají počítače se systémy Windows 11 Pro a vyšší připojené k Azure Active Directory, dostávají v nabídce Start obsah doporučený umělou inteligencí.

pro

V Microsoft Store se také objevila aplikace Windows 365, která umožňuje rychlý přístup ke cloudovým počítačům v rámci programu Cloud PC.

Aktualizace je k dispozici již dnes

Nová verze Windows bude uživatelům automaticky nabízena až v průběhu tohoto měsíce, její stažení nicméně můžete urychlit ručním vyhledáním ve službě Windows Update.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku