Domů » Bleskovky » Windows 365 přicházejí. Cloudový operační systém spustíte klidně i na iPadu

Windows 365 přicházejí. Cloudový operační systém spustíte klidně i na iPadu

Microsoft v těchto dnech pořádá výroční konferenci Inspire, která je věnována především velkým zákazníkům z řad firem. Pravděpodobně největší novinkou, která byla odhalena na úvodní tiskovce, se stala služba Windows 365 umožňující provozovat operační systém Windows na jakémkoliv (i nepodporovaném) hardwaru. Systém totiž neběží lokálně, ale v cloudu.

Windows Cloud 4

Windows 365: cloudový systém za předplatné

Službu Windows 365 lze vnímat jako virtuální stroj, který však neběží na vašem zařízení, ale v cloudu. Pohání jej platforma Azure Virtual Desktop, ovšem odpadá zde nutnost spoléhat se na dodavatele třetích stran, kteří provádějí instalaci a nastavení. Microsoft vyvíjí službu Windows 365 již několik let, ovšem teprve v poslední době vznikl velký hlad po systému vhodném k hybridní práci na více místech.

Introducing Windows 365

Zajímavé je, že do cloudového virtuální počítače bude možné nainstalovat jak Windows 10, tak Windows 11. Systém má zaujmout okamžitým spuštěním, přičemž díky jeho umístění na cloudu se odevšad dostanete ke svým datům a programům s určitým nastavením. Přitom bude jedno, zda ke svému virtuálnímu počítači přistupujete z počítače s Windows, Linuxem, macOS, Androidem nebo dokonce z iPad OS na tabletu. Ne všechny funkce ale budou na všech platformách podporované, což ostatně ukazuje následující tabulka.

Features Windows desktop Store client Android iOS/iPadOS macOS Web
Keyboard X X X X X X
Mouse X X X X* X X
Touch X X X X X
Serial port X
USB X
Teams AV Redirection X
Multi-media redirection Coming soon
Multi-monitor 16 monitors
Dynamic resolution X X X X
Screen capture protection X
Cameras X X X X
Start menu integration X
Clipboard X X Text Text, images X text
Local drive/storage X X X X
Accessibility X
Location X
Microphones X X Coming soon X X In preview
Printers X X (CUPS only) PDF print
Scanners X
Smart Cards X X
Speakers X X X X X X

Uživatel (respektive firemní administrátor) sám vybere virtuální konfiguraci, na které cloudový počítač poběží. Maximální konfigurace bude zpočátku omezena na 8jádrový procesor, 16 GB RAM a 512GB úložiště, je však možné, že později se dočkáme výkonnějších virtuálních strojů; Microsoft například zkoumá možnosti, jak nabídnout vyšší grafický výkon pro náročné uživatele. Konfigurace bude škálovatelná, takže si půjde zarezervovat takový výkon, jaký bude aktuálně potřeba.

Windows Cloud 6

Ve virtuálním stroji půjde dělat vše, co na lokálním systému, a to včetně streamování videa. V tomto případě Microsoft využívá vlastní technologii, která ke streamování videa využívá prostředky fyzického zařízení, a tento stream pak předává do virtuálního stroje. Windows 365 se také budou pravidelně zálohovat, takže pokud si omylem smažete důležité soubory, bude možné je jednoduše obnovit.

Služba Windows 365 se bude nabízet za předplatné, které se bude lišit podle počtu virtuálních strojů a jejich konfigurace. Ceny Microsoft oficiálně neoznámil, ovšem během prezentace se jedna z nich mihla – za virtuální počítač s 2jádrovým procesorem, 4 GB RAM a 128GB úložištěm bude zákazník platit 31 dolarů měsíčně (asi 670 korun bez DPH).

Jsme zvědaví, zda později dojde i k představení Windows 365 pro běžné uživatele. Pro podniky bude služba spuštěna od 2. srpna letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

 1. Cena cena a cena. PR je hezké a jasné ale lidi naopak zmizeli z kaváren, hubu akcelerátorů za dveře svých bytů. hardware přesluhuje a ochota soho plati za cloudove sluzby neni zrovna ideální.

 2. Hlavní výhoda je pro Mikrosoft.
  Všichni mu platí aniž „něco“ co by mohli neomezeně za ty peníze mají.
  Je to vlastně stajný jako rozdíl mezi
  1) „vlastnit“ auto který jsem si koupil, a mohu jej využívat dle libosti
  2) jezdit všude taxíkem, který si koupil taxikář a opět jej využívat dle libosti.

  Výsledek bude dycky dán poměrem cena výkon.
  Pokud potřebuju „něco“ jednou za čas – volím taxíkáře
  Pokud potřebuju něco „furt“ volím koupi auta
  Vzhledem k mýmu, teď už docela malýmu, počtu km ročně (už teď ujedu jen kolem 60.000km)
  Stále vyhrává vlastnit auto.
  No a vzhledem k tomu, že na svůj NTB jsem od roku 2009 kdy jsem ho koupil, jsem nyní zaplatil druhý operační systém, tak konstatuju, že mě 2x koupení operačního systému opravdu vyšlo levněj, než kdybych paltil 12x verzi Widle 365.
  A to mnohonásobně!!!

 3. většina velkých uživatelů už jede na virtualizaci mnoho let, už cca 4-5 let si spustím svůj pracovní pc i na telefonu s android, resp. na čemkoliv.

  MS jen totéž nabídne hostovane u sebe a dá tomu možná zajímavou cenovku. Možná ne, uvidíme.
  Amazon to už dělá dlouho.

  Rozhodnou služby a stabilita.

  Žádná revoluce se nekoná, snad jen otevření oči retailovym uživatelům.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).