Na tento e-shop si dejte pozor! Vypadá jako Alza, ale chce vám ukrást peníze

alza alzak 01
  • Alza varuje před podvodným obchodem, který provozují šmejdi
  • Na první pohled vypadá jako Alza, ale prodává pouze pleny
  • Pomocí věrohodného formuláře chce získat přístup k vaší platební kartě

Vánoce už se blíží a s tím i obligátní nákupní horečka. Na té chtějí vydělat nejen poctiví obchodníci, ale také internetoví šmejdi, kteří se za pravé obchodníky jen vydávají. Před jedním takovým případem nyní varuje Alza.cz.

Falešný mimozemšťan

„Upozorňujeme zákazníky na podvodnou stránku, která zneužívá jméno naší firmy a právě probíhající akce Black Friday,“ uvádí největší tuzemský prodejce elektroniky ve svém varovném sdělení. Onou podvodnou stránkou myslí web, který je k nalezení na adrese „alza-cz.pro“. Jedná se vlastně o celkem zdařilou imitaci originálního e-shopu Alza, který se nachází na jednodušší adrese „alza.cz“.

Nabízí se ale otázka: jak se běžný uživatel internetu na podvodnou stránku dostane? Pokud již někdy na Alze byl, pravděpodobně mu našeptávač v adresním řádku rovnou předhodí pravý obchod. Taktéž vyhledávače Google i Seznam má česká firma pohlídané dobře – první dvě stránky vyhledávání plní legitimní odkazy.

Podvodné e-shopy, které se vydávají za věrohodné obchody, většinou útočí na své oběti formou phishingových kampaní. Buď na WhatsAppu, Messengeru či jiné chatovací aplikaci, anebo přes e-mail zašlou zprávu lákající na zajímavé slevy, nebo dokonce možnost získat něco zdarma. Důvěřivec se chytí na lep a v zápalu hry o slevu ani nezkontroluje adresní řádek.

Jak falešný obchod poznat?

My jsme se na podvodný web alza-cz.pro na vlastní nebezpečí vydali, vám to v žádném případě nedoporučujeme. Na první pohled je pro nezkušené oko takřka nemožné poznat bez přímého srovnání rozdíl. Odpovídá logo vlevo nahoře, vpravo zase vyhledávací řádek, tlačítko Košík a dokonce i reklama na předplatné AlzaPlus+.

Ale pozor, všechno je to jenom iluze – žádné z tlačítek v horní liště totiž nejde stisknout, neboť jde o pouhý text. Vyhledávací pole nemá našeptávač a při potvrzení výrazu pro vyhledávání se také nic nestane. Při srovnání s originální Alzou tu chybí levý katalogový panel či přepnutí jazyků.alza heureka alzak 2022 finalNepřehlédněte

Usmíření roku! Alza a Heureka obnovují spolupráci

Kromě toho Alza varuje na nesedící vizuál akce Black Friday. Ten se nejen neshoduje s předlohou, ale má také podezřele nízké rozlišení a láká jen na „Tři dny výprodeje dětského zboží“. Podvodný e-shop totiž nabízí pouze dětské pleny. Alza přitom sama uvádí, že v jejím Black Friday jsou tisíce produktů včetně plen. Kromě toho se zástupci největšího tuzemského e-shopu distancují od nátlakového odpočtu.

Proč hlavně nic nekupovat?

Pokud se rozhodnete si na imitaci Alzy něco objednat, objevíte slabé místo podvodníků, díky kterému „něco nekalého“ zaregistruje i nezkušený uživatel. Web totiž vůbec nenabízí popis zboží, uživatelské recenze, ani nic podobného. Po kliknutí na zboží na vás rovnou vyskočí objednávkový formulář. Zde máte zadat své příjmení a „Název“, nejspíš jde o špatně přeložené „Jméno“. Pak ještě „Adresu ulice“ a telefonní číslo v podivném formátu +420(000)-000-000. E-mailová adresa vyžadována není.

Po zadání všech údajů vás hned čeká platební brána. Právě tady nejspíš zpozorní i ti nejdůvěřivější. Alza – a prakticky každý poctivý internetový obchod – dává svým zákazníkům na výběr, jak chtějí za zboží platit a jakou si přejí dopravu.

Své platební údaje nikomu nedůvěryhodnému nesdělujte, i když vám slibuje, že „vaše data jsou bezpečně chráněna“. Nejsou!

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku