Na světě je první ohebný iPhone. Podívejte se na fascinující projekt čínských kutilů

iPhone Fold 3

Zatímco Samsung letos představil již čtvrtou generaci svých ohebných smartphonů, Apple se zatím ohýbání iPhonů brání. Na internetu sice existuje spousta konceptů, jak by mohly skládací smartphony z Cupertina vypadat, avšak byly k vidění pouze na obrázcích. Čínští kutilové ale zašli mnohem dále a jablečný smartphone s pantem skutečně vyrobili. Podívejte se na fascinující příběh o tom, jaké překážky bylo nutné při jeho výrobě překonat.

iPhone 折叠全球首发!「科技美学」iPhoneV first iPhone foldable iPhone fold iPhone flip iPhone [email protected]

Celý projekt je působivý už od začátku, a to vlivem rozhodnutí nepoužít ohebný displej třetí strany, ale ten originální z iPhonu X. Ten se skládá z šesti samostatných vrstev, z nichž bylo nejprve nutné vyseparovat krycí sklo a vrstvu pro dnes již zapomenutou funkci 3D Touch. Tento proces je nesmírně obtížný: k oddělení vrstev autoři použili nejprve zlatý drát a poté nahřátý diamantový k odstranění lepidla. Při tomto procesu existuje extrémně vysoké riziko poškození, což kutily stálo mnoho času a peněz – za několik měsíců zničili celkem 36 displejů, v celku se jim podařilo uchovat až panel s pořadovým číslem 37.

Ve druhém kroku bylo zapotřebí umístit ohebný displej do padnoucího těla. Rozborka ohebného mechanismu Galaxy Z Flip ukázala, že tudy cesta nevede – Samsung používá pevnější displeje, které navíc ohýbá v příliš ostrém úhlu. Volba tedy padla na Motorolu Razr, která displej ohýbá kapkovitým způsobem s velkým rádiusem zaoblení, což je pro panel vyextrahovaný z iPhonu příznivější.

Tím však starosti pochopitelně neskončily – následně totiž přišla řada na otázku rozmístění komponent. Na to pochopitelně nejsou útroby iPhonu navržené, takže bylo nutné rozhodnout, které budou umístěné do horní části, které do spodní a které se vynechají úplně. Tato fáze připomínala oblíbenou hru Tetris. Černého Petra nakonec dostalo bezdrátové nabíjení, část sestavy reproduktorů a významný kus akumulátoru – dovnitř se vešla pouze 1000mAh baterie. K propojení komponent v horní a spodní části bylo pochopitelně nutné použít ohebné kabely.

Poslední krok spočíval v osazení všech komponent do těla. Šasi si Číňané vytiskli na 3D tiskárně, tudíž výsledek nebyl tak kvalitní, jako by telefon vyjel z továren Foxconnu, nicméně po téměř roce si mohli tvůrci blahopřát – první funkční iPhone s ohebným displejem byl na světě.Foldable iPhone 2023 Feature BluNepřehlédněte

Před skládacím iPhonem dorazí ohebný iPad, tvrdí analytik. Dočkáme se do dvou let

Celé dílo je pochopitelně zatížené spoustou kompromisů. O absenci některých komponent jsme již hovořili, kromě toho je vidět, že displej nedrží na svém místě tak dobře jako v případě Motoroly Razr – zejména při procesu ohýbání se v oblasti kloubu nebezpečně vznáší nad celým tělem. Autoři navíc přiznávají, že počet přehybů je značně omezený. Z tohoto důvodu byl vzniklý produkt pojmenován jako iPhone V verze 0.1, přičemž jeho stvořitelé slíbili, že v projektu budou nadále pokračovat a svůj ohebný iPhone zdokonalovat. Kdo ví, jestli verze 1.0 dorazí dříve, než skládací iPhone ukáže sám Apple.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku