Na MacBoocích s čipy M1 rozběhnete i některé aplikace pro Windows

apple m1

Jednou z nevýhod nových M1 Maců je určitě nemožnost použití Boot Campu. Ten u MacBooků s Intelem umožňuje přepínat mezi macOS a Windows v případě, že potřebujete pracovat s programem určeným pouze pro Windows.

Nyní to ale vypadá, že problém je z velké části vyřešen. Vývojáři z CodeWeavers totiž vypustili novou verzi překladače CrossOver, který je schopen spustit programy pro Windows na macOS i Linuxu. CrossOver vychází z open-source projektu Wine. Verze 20 navíc nyní podporuje i čipy M1.

macbook air

Potřeba spuštění Windows aplikací na macOS přichází často u počítačových her. Vývojáři celý princip fungování jejich překladače vysvětlili na příkladu hry Team Fortress 2. V tomto případě probíhá emulace 32-bitové aplikace pro Windows na 64-bitovou a následně pak další emulace z x86 na ARM procesory, což umožňuje Rosetta 2.

Apple Silicon TF2 CrossOver

To rozhodně nevypadá na jednoduchý proces, nicméně na videu výše je vidět, že funguje! Hra se sice občas zasekne a neběží s nejvyšší možnost snímkovací frekvencí, ale to lze přikládat i testování na nejslabším MacBooku Air bez aktivního chlazením.

Celý proces překladu v reálném čase určitě část výkonu sebere. Tento nižší model má navíc o jedno grafické jádro méně. Je jich tedy celkem sedm. Pro úplnost je ještě nutno dodat, že test proběhl na macOS Big Sur 11.1 a CrossOver 20.0.2.

Autor článku
Adam Bělunek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku