Domů » Bleskovky » Na irské zdravotnictví zaútočili hackeři, řekli si o tučné výkupné

Na irské zdravotnictví zaútočili hackeři, řekli si o tučné výkupné

Digitální útoky na státní instituce a nadnárodní korporace se v posledních letech stávají čím dál častěji. Nedávno si hackeři za svou oběť vybrali Apple, respektive jednoho z jeho dodavatelů, a požadovali vysoké výkupné za to, že nezveřejní citlivé údaje. Bohužel pro ně odešli s prázdnou, což se ukázalo jako efektivní strategie boje proti ransomware.

hacker uvodka
Ilustrační obrázek

Nyní se útočníci zaměřili na Irský zdravotnický systém (HSE), kterému kompletně narušili infrastrukturu související s testováním proti viru COVID-19. Podle informací se naštěstí nepodařilo narušit samotnou vakcinaci, nicméně útočníci si řekli o blíže neurčenou částku v bitcoinech. Ministr Ossian Smyth, který má v irské vládě na starosti eGoverment, potvrdil, že se nejedná o útok jiného státu, ale o mezinárodní hackerskou skupinu, která si „chce jen vydělat“.

covid 19 unsplash
Ilustrační obrázek

Ihned po útoku příslušní pracovníci vypnuli všechny servery, aby předešli větším škodám, přičemž hackerům se údajně nepodařilo získat žádná citlivá data pacientů. Irský premiér Micheál Martin v návaznosti na opatření zločinecké skupině jasně vzkázal, že Irsko žádné výpalné platit nebude.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Diskuze k článku

  1. Nikde ani slovo o částce, ani ve zdrojovém článku jsem neviděl, že by řekli že jde o tučné výkupné…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).