TOPlist

Mozilla vydala novou alpha verzi internetového prohlížeče Fennec

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Mozilla vydala novou alpha verzi internetového prohlížeče Fennec pro Windows MobileV laboratořích Mozilly už několik měsíců vzniká internetový prohlížeč s kódovým názvem Fennec, který je určený výhradně pro mobilní zařízení, mimo jiné i pro platformu Windows Mobile. Už dříve se objevilo několik testovacích alpha verzí, nicméně jejich stabilita a použitelnost byla téměř nulová. Každý takový build ale mezi uživatelskou komunitou vyvolá vlnu nadšení a jinak tomu není ani u další alpha verze, kterou Mozilla o víkendu vypustila do světa.

Stejně jako starší vydání, je i tato alpha verze primárně určena pro komunikátor HTC Touch Pro, nicméně já jsem jej testoval i na novém Diamondu2 s WVGA displejem a až na některé drobnosti vše fungovalo. Výrobce opět odstranil celou řadu nahlášených bugů a zlepšila se i celková rychlost prohlížeče, i když k ideálu to má zatím ještě celkem daleko.

- - -

Nový build Fennecu také lépe zachází s operační pamětí; využívá k tomu upravené knihovny ze stolní verze Firefoxu, které byly portovány na platformu Windows CE. Uživatelské prostředí je řešeno přes kaskádové CSS styly, což považuji za velmi zajímavý nápad, díky kterému se prohlížeč snadno otevře dalším modifikacím. Poslední novinkou je podpora zásuvných modulů, které si můžete přímo v nastavení prohlížeče vyzkoušet. K instalaci se nabízí například plugin TwitterBar, se kterým můžete velmi snadno aktualizovat váš stav na populárním Twitteru.

- - -
Nastavení Fennecu a zabudovaná čtečka RSS novinek

Fennec podporuje více otevřených oken najednou, ke kterým můžete přistupovat přes lištu na levé straně, ke které se dostanete gestem na displeji. K dispozici je i jednoduchý RSS klient, přes který můžete sledovat novinky na vašich oblíbených webech. Fennec před sebou má ještě dlouhou cestu a rozhodně bych tuto alpha verzi nedoporučoval pro běžné používání, ale pokud si ji chcete vyzkoušet a podívat se, co všechno umí, stáhněte si instalační cab soubor ze stránek výrobce (zde je přímý odkaz, 9MB). Samotné spuštění prohlížeče není úplně nejrychlejší, mě na Diamondu2 trvá start okolo 30 vteřin.

Zdroj: the::unwired

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku