Motorola se v poslední době snaží o velký comeback v rámci své modelové řady One. Tu už necharakterizují externí moduly, ale příznivá cena, čistý Android a jasná rozpoznatelnost. Tuto charakteristiku splňuje také nejvybavenější Motorola One Zoom. Ta do střední třídy přináší čtveřici zadních fotoaparátů a snaží se nastavit standard, který by měl v této kategorii panovat. Podaří se jí to? Jak obstála v našem testu? Nejen to se dozvíte z naší recenze.
Obsah balení a design
Začněme tradičně obsahem balení, které je na dnešní poměry nebývale bohaté. V balení najdete kromě samotného zařízení také rychlou 18W nabíječku s podporou TurboPower, USB-C kabel, silikonové pouzdro, špuntová sluchátka s 3,5mm jackem a nezbytné manuály.
Sluchátka jsou plastová bez opleteného kabelu a na to, že se jedná o výchozí sluchátka v krabičce, hrají překvapivě dobře. Pouzdro také potěší a především ochrání před náhodným pádem. Jedné, co chybí, je ochranné sklo. Jinak ale tleskám – takto by to mělo ve střední třídě vypadat.

Designová stránka Motoroly One Zoom je, jak to říct kulantně, ambivalentní. Na jednu stranu se jedná o kvalitně zpracovaný telefon, který vypadá na pohled dobře, na druhé straně ovšem ergonomie Motoroly není zrovna z těch nejlepších. Při používání jsem si párkrát vzpomněl na LG G8s ThinQ, který je taktéž „cvalík”. Nutné je také počítat s větší tloušťkou (8,8 mm) i hmotností (190 gramů). Ergonomie je zkrátka o zvyku a v případě modelu Zoom to zkrátka nebude láska na první pohled.

Výrazným prvkem je obdélníkový modul fotoaparátu, který vystupuje z už tak tlustého těla. V místech, kde standardně bývá čtečka otisků prstů, tento modul začíná, což mi na pohodlném držení nepřidalo. Naštěstí to zachraňuje přiložený silikonový obal, který „hrb” eliminuje. Fotomodul kromě čtveřice fotoaparátů obsahuje také logo Motoroly, které při zapnutém displeji svítí a lze jej nastavit jakožto notifikační diodu. Hezký způsob, jak se odlišit od konkurence a výrobce za tento krok chválíme.

K rozmístění tlačítek nemám žádných výhrad. Vše je dobře umístěno, vypínací tlačítko je navíc opatřeno texturou, která usnadňuje rozpoznání tlačítka. USB-C a 3,5mm jack je umístěn na spodní straně, stejně jako mikrofony. Jeden z nich je umístěn v miniaturním výřezu na zádech a lehce kazí dojem. Nejedná se ale o nic tragického. Hlasitý reproduktor najdete poměrně netradičně na horní straně, přičemž je hlasitý tak akorát. Žádný velký hudební zážitek rozhodně nečekejte, jedná se ale o poctivý standard.

Vynechali jsme nicméně samotnou konstrukci. Ta je tvořena ze skla a kovu, kdy rámeček je kovový a přední i zadní stranu chrání odolné sklo. Záda mají v námi testované šedé barvě příjemné žíhání, které dostatečně odlišuje telefon od zástupu černých placek. K dispozici je také fialová a bronzová varianta. Zadní strana má speciální úpravu, podle které jen tak nepoznáte, že držíte skleněný telefon. Otisky neulpívají, záda se nelesknou a telefon neklouže. Bravo!
Displej a zobrazení
Alfou a omegou dnešních chytrých telefonů je bezesporu displej. Ten má úhlopříčku 6,4″, rozlišení 2340 x 1080 a je vyroben technologií Super AMOLED. Na horní hraně z něj část ukrajuje kapkovitý výřez a po stranách rámeček, který by mohl být tenčí, ale Motorola už předvedla, že umí i rámečky tlustší. Takže se dá přimhouřit oko.

Ostrost 403 ppi je dostačující, jas na přímém sluníčku vystačí, podání barev je na výborné úrovni a responzivita displeje je taktéž dobrá. O ochranu displeje se stará tvrzené sklo Panda King. Tuhle značku neznám, ale po dobu testování se mi zobrazovací panel nijak poškrábat nepodařilo, tak věřím, že svou funkci plní dobře.
Hardwarová výbava
Pod displejem se také nachází čtečka otisků prstů. Ta je poměrně přesná, ale oproti fyzické čtečce je stále poměrně pomalá a náchylná k chybnému rozpoznání. Ačkoli bych tedy raději viděl klasickou čtečku na zádech, chválím Motorolu za posun vpřed. V kombinaci s rozpoznáváním obličeje nemáte sebemenších potíží se do telefonu dostat snadno a rychle.

Uvnitř tepe procesor Qualcomm Snapdragon 675, grafika Adreno 612, 4 GB paměti RAM a 128 GB vnitřní paměti s možností rozšíření o microSD karty až do velikosti 512 GB. Slot je hybridní, takže si musíte vybrat, zda větší paměť, nebo druhé číslo. Test AnTuTu ohodnotil výkon telefonu 171 586 body, což není nejhorší výsledek, ale spíše takový zdravý střed. Optimalizace je dobrá a i náročnější hry si plynule zahrajete na střední detaily.
Z konektivity můžu vypíchnout standardní záležitosti jako Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, podporu rychlého nabíjení Turbopower, USB-C 3.1, NFC, GPS/GLONASS/Galileo nebo 3,5mm jack. Škoda jen, že chybí bezdrátové nabíjení. Potěší zvýšená odolnost IP52, jen škoda, že tady nemáme plnohodnotnou IP68.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 158 × 75 × 8,8 mm, hmotnost: 190 g, zvýšená odolnost: IP52
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Pro někoho podstatnou věcí může být také podpora FM rádia, které se z dnešních telefonů pomalu vytrácí. Notifikační dioda v klasické podobě chybí, zadní svítící logo si ale pro tento účel můžete nastavit. Pro bezdrátový zvuk jistě využijete podporu aptX, telefonní hovory jsou pak na skvělé úrovni – zvuk je čistý a jasný.
Baterie a výdrž
Výdrž bývá kamenem úrazu dnešních telefonů. Motorola One Zoom však láká na baterii s vysokou kapacitou 4 000 mAh a podporu 18W nabíjení. Adaptér pro rychlé dobíjení dostanete přímo v základním balení. Ne všechny Motoroly se tímto mohou pochlubit.
Rychlé nabíjení vytáhne baterii z 0 na 50 % za cca 30 minut, do plna telefon nabijete za dobu něco málo přesahující jednu hodinu. Při přehrávání Full HD videa po dobu hodiny a půl klesla baterie jen o 15 %. Na konci běžného pracovního dne jsem měl většinou k dispozici ještě okolo 45 procent kapacity baterie, a to jsem telefon nijak nešetřil. Při střídmějším zacházení nebudete mít problém dostat se na dva dny výdrže na jedno nabití.
Operační systém
Operačním systémem v Motorole One Zoom je pochopitelně Android ve verzi 9.0 Pie, který bohužel není zařazen do programu Android One. To znamená jediné – nečekejte žádný zbytečný balast, kterého se nejde zbavit. Systém je tak svižný a příkladně odladěný, na nějaké záseky či zdržování zapomeňte. Telefonu byste museli dát opravdu hodně zabrat, aby vás při běžném používání zdržel. Tady splňuje Motorola One Zoom zlatý standard střední třídy.
Ale nebyla by to Motorola, kdyby do systému nedodala alespoň svou službu Moto. Kdo měl v poslední době nějakou Motorolu v ruce, mi jistě dá za pravdu, že se jedná o velmi užitečný přídavek. Pro ty, kteří službu Moto neznají, tak se jedná o drobná vylepšení, která usnadňují používání smartphonu.
Například se jedná o nastavení AlwaysOn displeje, rychlý přechod do fotoaparátu zatřesením, rychlé zapnutí svítilny nebo změnu navigačních tlačítek na gesta připomínající iOS. Jedná se sice o drobnosti, v konkurenci telefonů s čistým Androidem se ale jedná o rozdílovou funkci.
Fotoaparát a záznam videa
Jestli Motorola One Zoom na něco sází, tak je to fotoaparát. Ty jsou na zadní straně rovnou 4 – klasický, teleobjektiv, širokoúhlý a speciální pro hloubku ostrosti. Ty jsou doplněny dvoutónovou přisvětlovací diodou. Začněme ale předním selfie fotoaparátem s rozlišením 25 Mpx, světelností f/2.0, podporou Full HD videa a HDR. Selfie maniaky potěším rovnou – výsledky jsou skvělé a to i za horších podmínek. Nejedná se sice o ty nejlepší selfies, sociální sítě ale budou vrnět blahem.

Přesuňme se ale na záda. Primární fotoaparát má rozlišení 48 Mpx, světelnost f/1.7, HDR a optickou stabilizaci obrazu, kterou nejvíce využijete při natáčení až 4K videa. Teleobjektiv s 8 Mpx se rovněž chlubí optickou stabilizací, světelností f/2.4 a nabídne 3x zoom. Širokáč disponuje 16 Mpx a světelností f/2.2, na stabilizaci se už nedostalo. Poslední pán na holení má jen 5 Mpx a slouží pro vytvoření efektu bokeh (hloubka ostrosti při focení portrétů). Sestava je to náramná, jak ale fotí v praxi?
Primární fotoaparát je jednoduše skvělý. Snímky jsou živé, plné světla a dobře vykreslených detailů. Na to, že se jedná o střední třídu, se jedná o až překvapivě dobré snímky. Za zhoršených světelných podmínek jde kvalita mírně dolů, ale pořád se jedná o použitelné snímky.
Noční režim v kombinaci se stabilizací obrazu umí scénu nádherně prosvětlit a i v tmavé místnosti, kde figuruje pouze jedna žárovka, dokáže osvětlený objekt skvěle vykreslit bez zbytečného rozmazání. Někdy nicméně noční režim přestřelí a fotografie nevypadá vůbec dobře. Na HDR by to taky chtělo ještě trochu zapracovat – někdy telefon zkrátka scénu nevyhodnotí dobře.
Teleobjektiv je na tom podobně. Detaily jsou nadprůměrné, makro zvládá skvěle a barevné podání je věrné, i když čas od času si automatika trochu „uletí“ a vytvoří snímek, který barevně realitě příliš neodpovídá. Trojnásobný zoom je v mnoha případech tak akorát a kdybyste chtěli, můžete využít až 10x hybridního zoomu, který kombinuje teleobjektiv a hlavní fotoaparát. Jak se říká: jde to, ale dře to.
Za zhoršujícího se světla je znát, že světelnost není tak dobrá jako u primárního fotoaparátu. Pokud nemusíte, tak v noci raději nezoomujte. I tak ale umí pořídit kvalitní snímky a ne že ne. Makro je ucházející, ale detailů by mohlo být více a ostrost někdy pokulhává.
Širokáč je z celé sestavy nejslabší. Za dobrého světla jsou výsledky ucházející a mnohdy nepoznáte, že se jedná o slabinu. V interiérech a za horšího světla ale už na limity narazíte a občas budete muset přemýšlet, zda na scéně chcete opravdu všechno. Celé tohle hodnocení se ale odvíjí od skvělého primárního fotoaparátu, což je potřeba brát v potaz.
Čtvrtý snímač využijete opravdu pouze pro bokeh efekt, který si díky dedikovanému snímači můžete nastavit dle libosti. Na maximální intenzitě už rozmazání vypadá místy trochu divně, v rozumných hladinách ale vytvoříte příjemné portrétové fotografie.

Fotografie by Motorole One Zoom šly, ale co video? Tady to bohužel není žádná velká hitparáda. Primární fotoaparát a teleobjektiv těží z optické stabilizace, širokáč se nicméně nechytá. Ostrost je ale spíše průměrná a nejvíce mi vadily poměrně vybledlé barvy, kvůli kterým záznam rozhodně nepůsobí jako z telefonu prodávaného v roce 2019. Horší světelné podmínky opět zachraňuje vysoká světelnost a stabilizace.
Veliká škoda je, že při nahrávání nelze plynule přecházet mezi jednotlivými objektivy, obraz je při přepnutí nepříjemně trhaný. Zatímco kvalita fotografií je na slušné úrovni, video je spíše průměrné a rozhodně by si ještě zasloužilo vylepšit. Maximální rozlišení, ve kterém můžete natáčet, je 4K při 30 snímcích za vteřinu, případně se nabízí Full HD při 30 a 60 fps.
Závěrečné hodnocení
Jak shrnout recenzi Motoroly One Zoom? Původem americká značka se na trh vrací v plné parádě a je vidět, že upuštění od externích doplňků jí svědčí. Motorola se vrací ke kořenům a poctivými smartphony chce dobýt kdysi ztracené pozice. Letošní nejvybavenější telefon sice míří do středních vod, kde je vcelku těsno, každopádně si troufám říct, ze Motorola One Zoom se ve vysoce konkurenčních vodách neztratí.
Jednoznačným tahákem je zadní fotoaparát, který velmi mile překvapil. Displej také patří mezi špičku nejen ve střední třídě, stejně tak podpora všech myslitelných moderních technologií. Velmi kladně také hodnotím obsah balení, na kterém Motorola nešetřila. Jestli někde ztrácí, tak je to v oblasti ergonomie, ale to je spíše otázka zvyku.
Výborná je také výdrž baterie, naopak čtečka otisků prstů by mohla být o něco rychlejší. Drobné ústupky ve voděodolnosti, pouze IP52 a chybějícím bezdrátovém nabíjení jsou vzhledem k ceně pochopitelné a obhajitelné.

Konkurence je poměrně pestrá – s cenou 10 990 korun totiž jde přímo proti takovým velikánům, jako jsou Xiaomi Mi 9, Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy A80 nebo LG G8s ThinQ, nicméně Motorola One Zoom má ostré lokty a rozhodně nebude žádným otloukánkem.
Celkově vzato je Motorola One Zoom velmi povedený telefon, který potěší především aktivní mobilní fotografy. Celým dnem vás protáhne bez sebemenšího zdržení a nic zásadního jí nechybí. Pokud se přenesete přes některé drobné chybičky a ústupky, tak vás Motorola One Zoom nezklame.
Motorola One Zoom

Klady
- povedený Super AMOLED displej
- bohatý obsah balení
- nadprůměrný fotoaparát (ve střední třídě)
- podpora rychlého nabíjení
- svítící logo pro notifikace
- slušná výdrž baterie
Zápory
- horší ergonomie
- pomalejší čtečka otisků prstů
- vyšší hmotnost
- odolnost pouze IP52