TOPlist

Motorola One Macro: povedená, ale přesto se šrámy na duši [recenze]

Motorola One Macro recenze

Společnost Motorola není na mobilním trhu žádným nováčkem. Dalo by se dokonce říct, že po dlouhých letech se vrátila zpět ke své profesi. Motorola se v letošním roce vytasila hned s několika chytrými telefony – jmenujme například modely Motorola One Zoom či Motorola One Action. Trojlístek fotomobilů vyšší střední a střední třídy doplňuje také dnes testovaná Motorola One Macro, která svým názvem jasně napovídá, na co se specializuje – makro fotografie. Vesměs se jedná o zdařilý smartphone, nicméně jeden vroubek přece jenom má a ne každý mu ho dokáže odpustit.

Obsah balení a design

Po rozbalení fialové krabičky naleznete jen to nezbytné, co budete potřebovat pro každodenní fungování. Kromě samotného telefonu je zde přibalený silikonový kryt pro základní ochranu. Dál už jen najdete přibalené manuály, 10W nabíjecí adaptér a kabel s koncovkou typu USB-C.

Co se designu týče, Motorola One Macro se vzhledově nijak výrazně neliší od jiných smartphonů. Telefon patří k těm větším, což prozrazuje 6,2 palců velký displej. Také je celkem pěkný cvalík, což podtrhuje hmotnost 186 gramů. Má obdélníkový tvar se zakulacenými okraji a ve větší ruce se drží dobře.

Přední stranu zabírá IPS displej lemovaný rámečkem. Ten je na spodní straně výrazně širší, a v horní části zasahuje do obrazovky kapkovitý výřez, v němž se skrývá přední kamera s rozlišením osm megapixelů. Zamrzí, že na telefonu nenajdeme notifikační diodu.

Motorola One Macro
Motorola One Macro

Zadní stranu převážně tvoří lesklý plastový povrch, který jak už to u smartphonů bývá, je dokonalým lapačem otisků prstů. Proto doporučujeme nechat telefon v ochranném krytu, čímž se vyhnete neustálému leštění povrchu. Barevné provedení je řešeno stylovým gradientem; v našem případě temně modré, která nejen na fotkách, ale i v reálu vypadá opravdu skvěle. Od spodní části má One Macro výrazně světlejší barvu, která postupně přechází do temnějších odstínů.

Na zádech také najdeme rychlou čtečku otisků prstů, na které je šikovně umístěno logo společnosti. A konečně na levné straně najdeme celkem tři fotoaparáty, laserový autofocus a přisvětlovací diodu. Potěšující je, že ani jeden z prvků fotomodulu nijak nevystupuje.

Motorola One Macro
Motorola One Macro

Na stranách Motoroly One Macro mají své místo tlačítko hlasitosti a uzamknutí telefonu, a pak také slot na nanoSIM a microSD kartu. Ve spodní části nechybí USB-C doplněný hlavním systémovým reproduktorem, který poskytuje dostatečně kvalitní zvukový přednes. Nahoře je jen zdířka na 3,5 mm jack pro případné připojení sluchátek.

Co se kvality zvukového podání týče, systémový reproduktor nehraje vůbec špatně. I na nejvyšší hlasitost podává kvalitní a nezkreslený zvuk,. Podobně na tom jsou samozřejmě i telefonní hovory, při nichž jsem nezaznamenal žádný problém ve formě šumu nebo nízké hlasitosti.

S čím jsem měl trochu problém, tak je tlačítko na zamykání, které je nevhodně umístěno hned u ovládání hlasitosti. Častokrát se mi stávalo, že jsem do kapsy vložil odemčený telefon, a tudíž se pro mě tento úkon stal věcí, kterou jsem před odložení často kontroloval.

Displej a zobrazení

Mobilní telefon nabízí displej s uhlopříčku 6,2 palce s technologii IPS a HD+ rozlišením 720 x 1520 bodů. Jemnost obrazu je 270 pixelů na palec, což není příliš mnoho. Takhle velký displej by si zasloužil o něco vyšší rozlišení. Nejvíce to pocítíte v případech, kdy se na panel budete dívat pěkně z blízka. Některé detaily zaniknou a obraz při sledování videa na YouTube není zdaleka tak jemný, jak byste čekali. Z větší vzdálenosti si těchto detailů nevšimnete. Maximální jas využijete ve slunečních dnech, kdy je vše bezproblémově čitelné.

Motorola One Macro 01

Displej nemá slepé pozorovací úhly a podání barev je věrohodné. Povrch displeje je lesklý a rozhodně se při běžném zacházení nepoškrábe, ale pro lepší ochranu rozhodně doporučujeme pořídit fólii nebo tvrzené sklo, které by displej ochránilo například při nechtěném pádu.

Drobnou vítku mám jen k automatickému jasu. Ten se v některých případech nastavoval na můj vkus na zbytečně nízkou úroveň. Při focení na šířku a držení telefonu oběma rukama se mi častokrát stávalo, že senzor byl až příliš citlivý a obrazovka se mi kolikrát výrazně ztmavila.

Hardwarová výbava

Pojďme se podívat na to, co se skrývá pod kapotou. Najdeme tu osmijádrový procesor MediaTek Helio P70 zajišťující dostatečný výkon, 4 GB paměti RAM a 64 GB interní paměti, která lze rozšířit až o 512 GB za pomocí microSD karty. V případě, že se rozhodnete do telefonu vložit druhou nanoSIM kartu, nebudete moci využívat microSD karty.  V testu AnTuTu telefon obdržel 159 890 bodů.

Na zádech najdete čtečku otisků prstů a trojici fotoaparátů. Hlavní kamera nabídne 13 Mpx, pak je tu dvojice kamer o dvou megapixelech, z nichž jedna je určena pro makro focení a druhá slouží pro hrátky s hloubkou ostrosti. Najdete tu i LED diodu a senzor pro laserové zaostření obrazu. Přední selfie kamerka nabízí standardních 8 Mpx a přisvícení za pomocí obrazovky.

Hardwarové parametry Motorola One Macro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Mediatek MT6771 Helio P60, octa-core, 4× 2,0 GHz Cortex-A73 + 4× 2,0 GHz Cortex-A53, GPU: Mali-G72 MP3, RAM: 4 GB, interní paměť: 64 GB, pam. karta:
Rozměry: 157,6 × 75,4 × 9 mm, hmotnost: 186 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,2", IPS LCD, rozlišení: HD+, 720 × 1520 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 13 Mpx, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, PDAF, laserový AF, druhý: 2 Mpx, makro, f/2.2, třetí: 2 Mpx, portrétový, f/2.2, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR

Motorola One Macro disponuje Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, typ USB-C, GPS/GLONASS/Galileo a 3,5 mm audiokonektor či integrovaným FM rádiem, které ale funguje pouze po připojení sluchátek. Ta totiž slouží jako anténa. Nepodporuje bohužel připojení k 5GHz Wi-Fi a NFC, které byste mohli využít při bezkontaktní platbě. To osobně vnímám jako jeden z největších záporů smartphonu. Potěší pak standard IPX2, díky němuž je telefon odolný vůči stříkající vodě.

Baterie a výdrž

V Motorola One Macro najdete baterii s kapacitou 4000 mAh. Ta vám zaručí bezproblémový chod po dobu jednoho a půl dne při náročnějším užívání. Pokud budete skromnější, není problém dostat se s výdrží až na dva nebo dokonce tři dny, což mnoho konkurenčních zařízení nenabídne.

Motorola One Macro 11
Motorola One Macro

Telefon nedisponuje bezdrátovým dobíjením. Z nuly na sto procent Motorolu One Macro dobijete zhruba za dvě hodiny, a to díky 10W adaptéru, který rozhodně nepatří mezi nejrychlejší.

Operační systém

V zařízení najdete Android 9.0 Pie, a to bez jakékoliv nadstavby výrobce. Čistý operační systém tak zaručuje plynulý chod a práci se systémem. To se nemění při používání a přepínání mezi jednotlivými aplikacemi. Menší zpomalení pocítíte jenom u náročných aplikací, zejména těch, které kladou vyšší požadavky na grafiku.

Se zařízením tu máte nainstalovanou aplikaci Moto, která slouží jako průvodce. Ta vám při používání telefonu sama nabídne nová gesta, s nimiž ušetříte čas. Rychleji se třeba dostanete do aplikace fotoaparát, zatřesením naopak rozsvítíte nebo zhasnete LED diodu. Záleží pak pouze na vás, jakým dalším gestům dáte přednost. V budoucnu by se tento model měl dočkat aktualizace na nejnovější Android 10.

Fotoaparát a záznam videa

Jak už samotný název napovídá, Motorola One Macro se snaží zaměřit na makro fotografii. Hlavní foťák nabízí 13 megapixelů, světelnost objektivu f/2.0 a laserový autofocus. Video dokáže natáčet v rozlišení Full HD při snímkovací frekvenci 30/60 fps.

Motorola One Macro 08
Motorola One Macro

Pak tu jsou dvě 2 Mpx kamery se světelností f/2.2, z nichž jedna je na makrofotografii a druhá slouží pro již zmíněné hrátky s hloubkou ostrosti, třeba při focení portrétových fotek. Nad displejem naleznete kameru s 8 megapixely a světelností f/2.2, která za dobrého světla pořídí obstojné selfie, ale využijete jí i při videohovorech.

Aplikace pro focení nabízí klasické prostředí, v němž najdete vše potřebné. Uživatelé, kteří si chtějí pohrát s parametry jako je ISO, čas nebo kontrast, dostanou plně manuální nastavení. Nechybí ani možnost HDR anebo implementované Google Lens, který vám umožní identifikovat objekty v okolním světě a následně je vyhledat na internetu.

Co se samotného focení týče, nejedná se o nic, co by vám vyrazilo dech. K pořízení kvalitního, a hlavně čistého snímku potřebujete dostatečné množství světla. Jakmile je zataženo nebo šero, kvalita jde rapidním tempem dolů. Hlavní kamera má problém vykreslit detaily, a to zejména u komplexnějších scenerií. Pokud se však zaměříte na jeden objekt, výsledek vás potěší.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete stáhnout/prohlédnout zde

Makro kamera má být to nejzásadnější, co Motorola One Macro nabízí. Otázka ale zní, jestli je to krok správným směrem, obzvlášť u telefonu, který se svou cenou zaměřuje na širokou paletu zákazníků.

Kvalita makro snímků (maximální rozlišení je díky 2Mpx snímači 1600 x 1200 px) navíc není nikterak úchvatná a troufám si tvrdit, že lépe v tomto ohledu fotí libovolný jiný telefon střední třídy s cenou nad 6 tisíc Kč. Makro snímky mají málo detailů a hodí se tak maximálně pro prohlížení na displeji. Není to ani na chlubení se na sociálních sítích. Dle mého je tedy makro objektiv u tohoto modelu zcela zbytečný.

IMG 20191117 131602790 HDR
Selfie fotografie

Počítat také musíte s tím, že ani jedna čočka nenabízí stabilizaci obrazu (ani tu elektronickou), a tudíž i sebemenší pohyb může výsledek nepříjemně rozmazat, což při focení z blízkosti dvou centimetrů platí dvojnásob. Podobný neduh se objevuje i při natáčení, při němž je dobré zůstat stát na místě, aby výsledek byl konstantní.

Rozhodně nedoporučuji zoomovat víc jak na dvojnásobné digitální přiblížení, protože tím ztratíte jak na detailech, tak ostrosti. V případě přední kamery se dočkáte zabudovaného filtru, který vám zjemní obličej, což se nemusí každému líbit. Selfiečka však zvládá dobře, a pokud se smíříte s drobným přibarvením, budete nadmíru spokojení.

Závěrečné hodnocení

Motorola One Macro je smartphone, který si zaslouží pozornost, ale paradoxně to není kvůli fotoaparátu. Pohodlné a ničím nerušené ovládání ocení nenároční uživatelé. Funguje totiž spolehlivě a zvládnete na něm veškeré úkony, které od smartphonu očekáváte. Telefonování, bezproblémová navigace s přesnou GPS, až po jednoduché ovládání uživatelského prostředí s vylepšenými gesty od výrobce, které jsem si opravdu oblíbil a využíval je. Za cenu pohybující se okolo hranice pěti tisíc korun dostanete spolehlivý telefon.

Motorola One Macro 07

Bezproblémové je i odemykání čtečkou otisku prstu. Ta je opravdu přesná a nestalo se mi, že by měla jakýkoliv problém s odemykáním, a to i přiložení prstu v nestandardním úhlu. Další varianta je odemčení za pomocí obličeje, které funguje i v horších světelných podmínkách, ale je pomalejší a ne tak přesné. V naprosté tmě bez sebemenšího zdroje světla si budete muset vystačit s PIN kódem nebo otiskem.

Kvalita fotografií je spíše průměrná. Od této Motoroly zkrátka žádné oslnivé výsledky nečekejte. A to samé platí i pro dedikovaný makro fotoaparát, který je spíše marketingovým lákadlem, než něčím, co vám reálně přinese užitek. Největším šrámem na duši ale jednoznačně zůstává absence technologie NFC.

Na závěr přidám jednu drobnou kritiku k výchozímu vyzváněcímu tónu. Ten mi nejen trhal uši, ale zněl opravdu otřesně. O moc lépe na tom není ani zvuk pro oznámení notifikace, který taktéž nezní úplně příjemně. Proto doporučuji v nastavení změnit melodii jak pro vyzvánění, tak oznámení, které nebude trhat ušní bubínky.

Motorola One Macro

Moto One Macro
7.8

Design a zpracování

8.2/10

Výkon a optimalizace

8.0/10

Hardwarová výbava

7.4/10

Kvalita fotografií a videa

7.1/10

Výdrž baterie

8.5/10

Klady

  • příznivá cena
  • ve své třídě slušný výkon
  • výdrž baterie
  • rychlá a přesná čtečka otisků prstů
  • čistý Android 9.0

Zápory

  • absence NFC
  • pomalé nabíjení
  • jen HD+ rozlišení displeje
  • průměrná kvalita fotografií
  • makro objektiv je spíše do počtu
Autor článku Martin Šlat
Martin Šlat
Milovník technologií, seriálů a fantasy literatury. Tak trochu bloger a amatérský fotograf. iOvce, která nepotřebuje mít nejnovější produkty od Applu a nehaní ostatní platformy, protože ví, že svět nejsou jen nakousnutá jablka – proto využívejte své technologie v míru.

Kapitoly článku