Mobilní stalkerware během září oslabil o čtvrtinu. Pro Android jsou největší hrozbou špehovací aplikace

Nejběžnější hrozbou pro české uživatele zůstal stalkerware, tedy malware, který umožní sledovat majitele napadeného telefonu bez jeho vědomí. Podle aktuálních dat a pravděpodobně i díky snahám bezpečnostních firem a oficiálního obchodu Google Play počet detekcí klesal. Vyplývá to z analýzy a pravidelné statistiky kybernetických hrozeb společnosti ESET. V průběhu září zaznamenali analytici snížení počtu útoků pomocí stalkerware. Počet detekcí této hrozby klesl o 25 %.

Nové podmínky platí od října. Tvůrci aplikací nesmějí například prezentovat své řešení jako aplikace určené ke špehování, maskovat ani skrývat sledovací funkce, musí být možné aplikace zřetelně identifikovat pomocí jedinečné ikony.

Mobilní telefon v rukou stalkera

Nejčastější hrozbou pro české uživatele zůstal stalkerware Cerberus. Jedná se o aplikaci z neoficiálního zdroje, která slouží ke sledování a ovládání telefonu na dálku. Vývojáři ji propagují jako nástroj pro případ krádeže a službu rodičovské kontroly. Pomocí SMS příkazů tato aplikace dokáže například zapnout Wi-Fi, přečíst SMS, smazat některé údaje či sledovat polohu.

Hacker (zdroj: Unsplash.com)
Ilustrační obrázek

Zároveň je možné tuto aplikaci skrýt v systému, což společně se vzdálenými příkazy odporuje pravidlům oficiálního obchodu. Proto aplikaci oficiální cestou stáhnout nelze,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení z české pobočky firmy ESET.

Hrozbou byla, stejně jako v předchozích měsících, také předinstalovaná sada nástrojů Guardian. Tyto sledovací nástroje jsou součástí předinstalovaných  aplikací v levných telefonech z Asie. Novinkou ve statistice nejběžnějších hrozeb je malware Traca, jedná se o knihovnu funkcí, které dokáží sledovat zařízení.

Z telemetrie vidíme, že tvůrci malware se tuto knihovnu snaží skrývat. Knihovny jako je tato obecně slouží vývojářům mobilních aplikací. Obsahují jakési šablony pro různé funkce. Například si tak lze stáhnout kód pro vyskakovací upozornění a ten jen upravit. V tomto případě jde o vzory pro sledovací funkce. Tvůrci Tracy zneužívají legitimní GPS platformu Traccar,“ vysvětluje Jirkal.

V minulosti analytici ESETu zachytili tuto škodlivou knihovnu například v aplikacích Namierz, GPS IntTel Track nebo Traccar Client. Některé verze navíc sledovaly i další údaje – například sportovní výkony z jiných aplikací či jaké hry uživatel hraje.

Uživatele ochrání obezřetnost

Většinu mobilního malware si uživatel do zařízení stáhne sám z neoficiálního zdroje, zpravidla v rámci nějaké škodlivé aplikace, která má na první pohled zcela legitimní funkci.

Za oficiální zdroj aplikací lze považovat výhradně obchod Google Play. Jeho správci dlouhodobě aktivně pracují na co nejkvalitnějším zabezpečení a eliminaci všech potenciálních rizik.  Přesto bych doporučil uživatelům, aby si do svých telefonů nainstalovali i spolehlivý bezpečnostní program, který odhalí i hrozby při prohlížení internetu, v e-mailech a další,“ uzavírá Jirkal.

Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android v České republice za září 2020:

  1. Application.Android/Monitor.Cerberus (3,17 %)
  2. Application.Android/Monitor.Traca (1,72 %)
  3. Application.Android/Monitor.Guardian (1,67 %)
  4. Trojan.Android/Agent.BPO (1,65 %)
  5. Application.Android/Monitor.Androidlost (1,58 %)
  6. Trojan.Android/Agent.CAM (1,29 %)
  7. Trojan.Android/Agent.BZF (1,22 %)
  8. Trojan,Android/TrojanDropper,Agent,CJM (1,20 %)
  9. Trojan.Android/Spy.SmsSpy.PD (1,18 %)
  10. Trojan.Android/TrojanDropper.Agent.FRE (1,13 %)
Autor článku
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Kapitoly článku