Domů » Bleskovky » Mobilní prohlížeč Edge prošel změnou. Jaké přináší novinky?

Mobilní prohlížeč Edge prošel změnou. Jaké přináší novinky?

Pokud patříte stejně jako já mezi tu hrstku lidí, která na telefonu používá prohlížeč od Microsoftu, a přišla vám dnes aktualizace, všimli jste si, že Edge prošel různými změnami. Osobně jsem ani nevěděl, že by nějaká aktualizace měla přijít, a o to víc jsem byl překvapený, když jsem viděl na hlavní ploše novou ikonu, kde dříve bylo ikonické „éčko“ v modrých barvách.

edge new old look
Vlevo staré logo prohlížeče Edge. Oproti němu vypadá nové logo na pravé straně moderněji. Vyvolává však kontroverzi a ne každému se líbí.

Nový vzhled i funkce

Nová verze pro desktop by měla být postavena na jádru jménem Chromium a podle předchozích zpráv měla ostrá verze spatřit světlo světa 15. ledna. Mobilní verze prohlížeče však zřejmě přišla s předstihem a přinesla logo, které bylo odhaleno již dříve. Zahraniční zprávy říkají, že tato verze je dostupná jako Beta na iOS. Já však na Androidu 10 používám běžnou verzi pro každodenní používání a celkem mě překvapilo, že aktualizace přišla takto brzo.

Největší změnou je centrum nabídky, která sídlí přímo uprostřed spodní části pod oválem se třemi tečkami. Po jeho rozbalení vyjedou možnosti, které jsou spjaty s prohlížečem. Líbí se mi možnost rychlého vyhledávání informací jako na desktopu, hlasové vyhledávání (v angličtině) a okamžité zobrazení desktopového rozhraní stránky. No a pak je zde také hromada věcí, které moc využití nemají.

Verze pro desktop mi zatím zůstává při starém designu a ten nový tedy využívám pouze na svém telefonu. Nevím, zda kromě vzhledu prošlo změnou i samotné jádro prohlížeče, nebo se jedná pouze o záležitost designu. Pokud někdo z vás používáte Edge jako svůj mobilní prohlížeč, podělte se s námi v komentářích, zda máte ještě původní verzi nebo objevujete možnosti nové, modernější varianty.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

10 komentářů

 1. Dobrý večer, já ho užívám už nějaký čas, vzhledem kdy jsem u MS hned od počátku dříve v technician preview/dnes Insider Preview W10, tak ho znám jako Project Spartan a nepochopil jsem proč ho dali se starým jádrem v oficiální aktualizaci W10 (29.7.2015 _threshold) edge html. To bylo ještě horší než kdyby vydali novou verzi IE, takže o používání nemohla být ani řeč. Od té chvíle, kdy MS změnil renderovací jádro a je na Chromiu, kdy podle mě momentálně Chrome a Edge jsou nevlastní sourozenci co mají stejné rodiče – Chromium, tak už je v pohodě, doplňky fungují a synchronizace a teď je to na tom uživateli co má radši a jakou firmu více preferuje, jestli více služeb má od Google , nebo od MS. Pravda je, že Edge na Chromiu v Beta, Dev, Canary a je ke stáhnutí i Stable verze, by se mohl naučit synchronizace doplňků, kdy to stále neumí.
  A pravda je, že také docela s tím bojuji, jestli užívat Chrome nebo Edge, vzhledem k tomu, že na Android telefonu využívám launcher od MS a SwiftKey, tak užívám i Edge Android, pozitivní, že má vestavěný adblock, negativní, že občas i přes správné ID údaje napíše, že je špatné heslo nebo ID.
  Je toho více co řeším za chvíli mi bude končit licence Office 365 a rozhoduji se zda koupit, nebo ne jestli mi nestačí Google služby,nicméně pro BP a DP nestačí

 2. …pokračování zas je dobré, že Edge postavený na Chromiu, bude součástí Windows 10 takže odpadá, instalování prohlížeče třetí strany. Takto bych se chtěl dožít všeho, abych nemusel mít programy třetích stran, ale to se spíše dožijeme PC bez Windowsu : )

 3. Nové prostředí totálně zprznilo využívání Favorites – nejen, že je schovalo pod další kliknutí, ale co je horší, návrat ze zobrazeného webu vás nevrátí do Oblíbených jako dřív, ale na domovskou obrazovku, takže vás čeká další zbytečné klikání. Edge Beta jsem s chutí používal právě pro výborně vymyšlené používání. To je ale teď zapomenuto a mobilní Edge je už stejně tupý, jako ostatní mobilní browsery.

  • Snad ten od samsungu je docela dobrej. Na mobilu a tabletu jedině internet samsung.
   (Nokia, Huawei)

 4. V nové verzi třeba chybí seznam k přečtení (nebo jsem ho nenašel), což je pro mě problém, dost jsem ho využíval. :/ Něco se mi líbí, ale tahle změna je pěkně na houby.

  • No, mám Edge rád, ale uznávám, že tenhle update je k horšímu, ale já osobně to nevidím nijak zásadně. Pořád je nejlepší na androidu.

  • Souhlas, nova verze je sestup k horsimu. Vratil sem se k predchozi verzi.

  • Ten internet samsung je nej.

 5. Zdravím
  Veškeré funkce po aktualizaci mám nové jak je psáno v popisu.
  Jen logo mám stále stejné.

  • Edit:
   Tak příčina je v icon pack – ten co používám to neumí na jiných ok.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).