Domů » Bleskovky » Mobilní prohlížeč Edge prošel změnou. Jaké přináší novinky?

Mobilní prohlížeč Edge prošel změnou. Jaké přináší novinky?

Pokud patříte stejně jako já mezi tu hrstku lidí, která na telefonu používá prohlížeč od Microsoftu, a přišla vám dnes aktualizace, všimli jste si, že Edge prošel různými změnami. Osobně jsem ani nevěděl, že by nějaká aktualizace měla přijít, a o to víc jsem byl překvapený, když jsem viděl na hlavní ploše novou ikonu, kde dříve bylo ikonické „éčko“ v modrých barvách.

edge new old look
Vlevo staré logo prohlížeče Edge. Oproti němu vypadá nové logo na pravé straně moderněji. Vyvolává však kontroverzi a ne každému se líbí.

Nový vzhled i funkce

Nová verze pro desktop by měla být postavena na jádru jménem Chromium a podle předchozích zpráv měla ostrá verze spatřit světlo světa 15. ledna. Mobilní verze prohlížeče však zřejmě přišla s předstihem a přinesla logo, které bylo odhaleno již dříve. Zahraniční zprávy říkají, že tato verze je dostupná jako Beta na iOS. Já však na Androidu 10 používám běžnou verzi pro každodenní používání a celkem mě překvapilo, že aktualizace přišla takto brzo.

Největší změnou je centrum nabídky, která sídlí přímo uprostřed spodní části pod oválem se třemi tečkami. Po jeho rozbalení vyjedou možnosti, které jsou spjaty s prohlížečem. Líbí se mi možnost rychlého vyhledávání informací jako na desktopu, hlasové vyhledávání (v angličtině) a okamžité zobrazení desktopového rozhraní stránky. No a pak je zde také hromada věcí, které moc využití nemají.

Verze pro desktop mi zatím zůstává při starém designu a ten nový tedy využívám pouze na svém telefonu. Nevím, zda kromě vzhledu prošlo změnou i samotné jádro prohlížeče, nebo se jedná pouze o záležitost designu. Pokud někdo z vás používáte Edge jako svůj mobilní prohlížeč, podělte se s námi v komentářích, zda máte ještě původní verzi nebo objevujete možnosti nové, modernější varianty.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Nighthawk
Anonym
Nighthawk
Offline

Dobrý večer, já ho užívám už nějaký čas, vzhledem kdy jsem u MS hned od počátku dříve v technician preview/dnes Insider Preview W10, tak ho znám jako Project Spartan a nepochopil jsem proč ho dali se starým jádrem v oficiální aktualizaci W10 (29.7.2015 _threshold) edge html. To bylo ještě horší než kdyby vydali novou verzi IE, takže o používání nemohla být ani řeč. Od té chvíle, kdy MS změnil renderovací jádro a je na Chromiu, kdy podle mě momentálně Chrome a Edge jsou nevlastní sourozenci co mají stejné rodiče – Chromium, tak už je v pohodě, doplňky fungují a synchronizace… Číst vice »

Nighthawk
Anonym
Nighthawk
Offline

…pokračování zas je dobré, že Edge postavený na Chromiu, bude součástí Windows 10 takže odpadá, instalování prohlížeče třetí strany. Takto bych se chtěl dožít všeho, abych nemusel mít programy třetích stran, ale to se spíše dožijeme PC bez Windowsu : )