Domů » Bleskovky » Mobilní aplikace od Microsoftu dostávají moderní Fluent design

Mobilní aplikace od Microsoftu dostávají moderní Fluent design

Přestože Microsoft přestal vyrábět smartphony s vlastním operačním systémem, ze světa mobilních telefonů se nestáhl a začal se soustředit na konkurenční platformy, pro které tvoří mnohdy vysoce dobře hodnocené aplikace. V těchto dnech probíhá jejich redesign, kterým se Microsoft pochlubil na svém blogu.

fluent

Nový kabátek pro mobilní aplikace

Microsoft začíná na své mobilní aplikace uplatňovat tzv. Fluent Design, který byl představen v souvislosti s Windows 10 v roce 2017, ale jeho implementace probíhala (a stále ještě probíhá) zoufale pomalu. Na mobilních aplikacích snad půjdou věci kupředu rychleji, již nyní by měly být hotové aplikace Outlook, OneDrive, Word, Excel, PowerPoint a OneNote, na cestě pak mají být inovované verze Teams, Yammer a Planner.

Re-imagining Microsoft’s mobile experiences

Prvky Fluent Designu mají být vidět v celém prostředí aplikací, na ikonách, úvodních obrazovkách, tabulkách, kartách, typografii či seznamech souborů. Na redesignu údajně pracovala více než čtyřicítka vývojářů, která stvořila sadu nástrojů pro mobilní uživatelské rozhraní, přičemž tato sada bude k dispozici i vývojářům třetích stran.

Nejen design, ale i nové funkce

Kromě nového vzhledu Microsoft přidal i nějaké nové funkce – Outlook např. umí nově přečíst příchozí emaily, nahlas umí číst i další aplikace z balíku Office. Nechybí ani pokročilé skenování dokumentů a tabulek. I když z propagačního videa vypadají nové aplikace velmi dobře, je jejich odhalení poměrně překvapivé – minulý měsíc totiž Microsoft ukázal zbrusu novou aplikaci Office Mobile, která do sebe integruje Word, Excel, PowerPoint a také zmíněné skenování dokumentů.

Ať vyhraje jakýkoliv proud, bude z něj těžit i sám Microsoft na vlastním zařízení; příští rok na podzim totiž půjde do prodeje skládací telefon Surface Duo, který využívá služeb operačního systému Android.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Napriek krcu a smrti, ktoru ms zazil pri vyrobe telefonu si neviem predstavit mobil bez aspon jednej apky od nich.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).