Domů » Bleskovky » Množství malware na macOS je nepřijatelné, tvrdí viceprezident Applu

Množství malware na macOS je nepřijatelné, tvrdí viceprezident Applu

Produkty společnosti Apple obecně platí za bezpečné. Jak se ale říká, není všechno zlato, co se třpytí. V rámci probíhajícího soudního sporu Applu s firmou Epic vypovídal také Craig Federighi, viceprezident Applu pro softwarové inženýrství. Ten si v rámci svého stání příliš nebral servítky ohledně bezpečnosti systému macOS. Množství malware, které se na jablečném operačním systému nachází, je podle Federighiho „nepřijatelné“.

Craig Federighi Apple
Craig Federighi má k bezpečnosti macOS jasný postoj

Soudkyně Yvonne Gonzalez Rogers položila Federighimu otázku, proč systém macOS může mít vícero obchodů s aplikacemi, zatímco iOS tuto možnost nemá. „iOS nastavilo mnohem vyšší laťku, co se týče ochrany uživatelů, macOS této úrovně nedosahuje. Dnes se nachází na macOS tolik malware, že je situace pro nás nepřijatelná,“ odvětil Federighi na otázku soudkyně. Zároveň neopomněl zmínit situaci na Androidu, který má přístup k více zdrojům, odkud je možné stahovat aplikace.

mac apple big sur
macOS je v rámci počítačů nejbezpečnější“

„V komunitě odborníků na bezpečnost je všeobecně známo, že Android má s malware rozsáhlé problémy. Systému iOS se podařilo jim úspěšně vyhnout,“ dodal Federighi. Pro lepší demonstraci svého postoje použil viceprezident Applu analogii s automobilem. Podle něj je Mac jako auto, které může sjet ze silnice, neboť jeho používání vyžaduje určitou míru osobní odpovědnosti. Naproti tomu iOS je produkt také pro děti, u kterého chcete mít jistotu, že je bezpečný. Oba systémy podle Federighiho nelze porovnávat.

Apple iPhone 11 04
Na iOS se v dohledné době alternativní možnosti instalace aplikací nedočkáme

Na macOS Apple proti malware soustavně bojuje. Od května minulého roku údajně vzniklo pro macOS 130 druhů malware, přičemž jeden z nich nakazil na 300 000 počítačů. Na otázku, zda je Mac bezpečnou platformou, Federighi odpověděl, že v rámci počítačů je „nejbezpečnější“. Posledním dotazem soudu bylo, zda by možnost nahrávání aplikací z jiného zdroje narušilo bezpečnost celé platformy. Na to Federighi kategoricky prohlásil, že by se bezpečnost změnila „dramaticky“.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

23 komentářů

 1. Nádherně vytržené z kontextu. Cela pointa je, že to je obhajoba uzamčeného ios a připojeného na ten jeden obchod s aplikacemi.

  Tenhle vendor lock aby šlo instalovat aplikace jen z obchodu výrobce chtějí samozřejmě jak u Apple, tak u MS.

  No zatím to jde i mimo, takže i malware jde mimo….

  • Pán je asi znalec. Takže pouze s jedním zdrojem aplikací se malwaru vyhnete? O securitě víte kulové, minimálně o vektorech útoku.

  • Dodo, ale on má pravdu, je to vytrženo z kontextu..
   Touto obhajobou se snaží apple, aby nebylo možné instalovat aplikace z jiných zdrojů ( Epic ) a apple tak mohl dále kontrolovat a vybírat „výpalné“ z aplikací – které by jinak neměl šanci vybírat.

  • Jste mimo, ten soudní spor není právě o bezpečnosti, ale o obhajobě monopolního obchodu s aplikacemi a obhajobě pravidel jaké ten obchod má. Řekněte to tomu soudci v USA… …ano vrámci obhajoby budou iTunes obchod bránit jako bezpečný, proti individuální instalci z neznámého zdroje.
   Ano bezpečnost je argument pro existenci monopolního obchodu s aplikacemi , které pro vývojáře i dráhý a moc svázaný.

  • Martine, otazka je, ci ma Apple monopol. Ani v pocitacoch ani v mobiloch nema vacsinu, co sa tyka predanych kusov.

  • To abc.def21. 5. 2021 v 13:23:…. řeč je o soudu v USA , kde jailbreake iPhonu není vždy legální věc a monopol tak je o obchodu s aplikacemi na iOS a iPadOS. Ne na iPhone si nestáhnete instalační balíček ručně a není tam nějaký přepínač ale ..povolit instalaci ze zdrojů mimo iTunes… tak tedy proto. Podobně zamknou chtěli i MacOS pro architekturu M1. Prostě aplikace jen z iTunes. Stejně to chtěl udělat MS s aplikacemi pro Windows Phone a ARM Windows. Google instalaci mimo Google Play zatím umožnuje.

   ….Řekl bych že většina aplikací, které třeba instaluju si na Mac OS jsou mimo oficiální Apple obchod z aplikacemi formou instalace z DMG. A pochybuji, že vývojář té aplikace bude chtít platit Apple xxxx$ ročně a pro mě to bude nějaká výhoda v bezpečnosti. Natož, že to bude levnější….

  • abc.def: [odkaz]

   Zodpovedz si sam. Ma Apple monopol?

  • abc.def: „Martine, otazka je, ci ma Apple monopol. Ani v pocitacoch ani v mobiloch nema vacsinu, co sa tyka predanych kusov.“
   Otazka je dobra, odpovidas ale spatne. Tady nejde o prodej pocitacu nebo mobilu, ale o prodej aplikaci. Chapu, ze pro BFU je to problem rozlisit, protoze Apple jiz davno neni mala firmicka podnikajici na jedinem trhu. Kdyby se s Applem soudilo treba LG nebo nejaky maly prodejce mobilu, tak spravne kazdy muze argumentovat tim, ze v prodeji mobilu nema vetsinu. O to tady ale vubec nejde, ze jo. Na trhu prodeje aplikaci rozhodne dominantni postaveni ma.
   A jako majitel obchodu a zaroven vyvojar aplikaci pro svuj obchod ma znacnou konkurencni vyhodu pred softwerovou firmou.

 2. Ratata, reagoval jsem konkrétně na toto:

  „No zatím to jde i mimo, takže i malware jde mimo….“

  O co se Apple snaží, to je mi vcelku jedno. Je ale naivní si myslet, že pokud budu mít jeden repozitář aplikací, vyhnu se tak se 100% jistotou malwaru. Chápeme se lépe?

  • Vysvětlené to prosím tomu soudu USA, ano ?

  • Proč pořád operujete se soudem? Zaobírám se pouze technickou stránkou věci. Jeden či druhý obchod není a nebude zárukou proti infekci malwarem. Jedno, jestli na macOS nebo na Windows.

  • Tak znova pro za bedněné. Nebavíme se o tom co je, nebo není bezpečné, článek také neřeší technickou stránku bezpečnosti. Ale je to o tom na čem oni staví argumentaci u soudu.

   V psychologii se tomu říká ….neschopnost opustit myšlenku…

  • Zatímco otevřená platforma je záruka malwaru, uzavřená není. Takhle to asi Martin a i sám Craig myslel. Samozřejmě jsou tady i takoví, co si na svůj obchod ten malware dobrovolně pouští (ano, google), ale Apple tím chtěl zřejmě říct to, že momentálně se jim daří se tomu vyhnout a chtějí v tom pokračovat. Já v tomhle stojím jednoznačně za Applem a doufám, že soud smete Epic ze stolu. Takovej ohavnej bloatware bych si do iPhonu nestáhl ani za milion

  • Ano, čekali jsme na oblíbeného šaška _qama_, aby nám vysvětlil, jak je to vlastně správně. Děkujeme a posíláme klíčenku. Běž diskutovat např. s chlapci do RedHatu, jaký malware mají na svém otevřeném repu s aplikacema… Rádoby moudra od šáši, který nemá vůbec žádnou teoretickou ani praktickou zkušenost. Jabka a hrušky. No, vlastně jen jabka…

  • Abi si se npodelal troubo

  • Když už se za mě vydáváš, tak piš aspoň česky hňupe. Za to svoje abi si dej facku a za kradení nicků si dej s rozběhem hlavou do zdi.

 3. Martine, sedíte si na vedení a to zcela zjevně. Dodo reaguje na ten nesmysl, který jste napsal hned v prvním komentáři…

  • Taky mně přijde Martin P. trochu zabedněnej. Hlavně že tady mává psycho hovadinama…

 4. Docela hruza cist, jak je macOS nebezpecny. Rozhodne tedy zustavam na Linuxu nez riskovat znacne bezpecnostni problemy. Nevim jak ostatni, ale vetsinu svych citlivych dat a vlastni prace nemam v mobilu ale v pocitaci, a presto kazdy jablecnik resi jenom mobil a na pocitas p*di ;)

  • Jen pro doplneni, pokud nejaka firma umi zabezpecit svuj system jenom tak, ze stezi instalaci z jinych zdroju, tak se desim toho spraseneho jablecneho kodu

  • A kde jsi vzal, že ten tvůj Linux je bezpečný? Pokud se k tomu člověk neumí chovat, je Linux daleko více nebezpečná volba proti komerčním systémům jako Windows a Mac OS.

  • Qame, už se dál neztrapňuj a radši si najdi jiné hobby.

  • _qam_: Prosim te, nekometuj uz veci, o kterych nic nevis. Jsi jenom pro smich.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).