TOPlist

MIX 2011: Nové informace o Windows Phone 7, Mango aktualizaci a češtině

Není žádným tajemstvím, že Microsoft pracuje na velké aktualizaci s kódovým označením Mango, která systému Windows Phone 7 přidá celou řadu nových funkcí. Už na keynote Steva Ballmera v Barceloně jsme se dozvěděli, že se dočkáme multitaskingu, mobilního IE9 s podporou HTML5 či integrace Twitteru. Novinek ale bude více; pojďme se tedy společně podívat, na co se můžeme těšit (aktualizováno o další podrobnosti z MIXu 2011).

Nejprve si celou situaci okolo Windows Phone 7 zrekapitulujeme. Před několika týdny Microsoft vydal první větší update s kódovým označením NoDo, který přinesl podporu pro kopírování a vkládání textu, rychlejší spouštění a přepínání aplikací či chytřejší vyhledávání v Marketplace (kompletní seznam změn naleznete zde). Už před uvolněním NoDo aktualizace byly známy další plány Microsoftu s velkou aktualizací s kódovým označením Mango. Upřesnění přišlo v únoru na zmíněné keynote Steva Ballmera v Barceloně, které jsme se také účastnili. Steve zde společně s Joem Belfiorem prozradili, že Mango přinese podporu pro multitasking, integrovaný task manager pro přepínání spuštěných programů nebo podporu Twitteru přímo v systému. Počítá se také s rozšířením jazyků včetně češtiny.

Původně se spekulovalo, že by se Mango aktualizace mohla objevit v průběhu léta, podle nově dostupných informací ji Microsoft uvolní až ke konci roku (přelom listopadu a prosince). Tento update bude pro Windows Phone 7 klíčový a je tedy potřeba všechny nové funkce důkladně otestovat, což je jeden z důvodů pozdějšího uvedení. Pozitivní informaci mám pro vývojáře, nové SDK pro Mango bude uvolněno už v květnu a zpřístupní celou řadu nových API, které odstraní většinu současných omezení. Aplikace napsané pro Mango budou konečně moci naplno přistupovat k GPS čipu, gyroskopu, senzorům, fotoaparátu, kontaktům nebo kalendáři. V praxi se tedy otevřou brány plnohodnotným navigacím, programům využívajících rozšířené reality (Layar) a dočkáme se také plnohodnotného Skype klienta. Až doposud mohli k těmto systémovým API přistupovat pouze někteří výrobci, nyní už budou dostupné pro všechny vývojáře. S největší pravděpodobností budou čeští vývojáři od května moci nahrávat své aplikace do Marketplace, i když tato informace zatím ještě nebyla s jistotou potvrzena.

- - -

Určitě vás také bude zajímat, jak to bude s nákupem placeným programů, tady však pro vás žádnou jistou odpověď nemáme. Podle neoficiálních informací by měl být placený Marketplace v ČR dostupný nejpozději při uvedení Manga, není však vyloučeno, že se dočkáme v podstatně bližším termínu (léto). Ještě před uvolněním Manga bychom se měli dočkat samostatného update pro mobilní prohlížeč, jehož jádro bude vycházet ze stolního Internet Exploreru 9; dočkáme se tedy plné podpory pro HTML a hardwarové akcelerace grafiky při vykreslování stránek. Později by se rovněž měla objevit podpora Silverlightu v prohlížeči.

MIX 2011: Test v internetovém prohlížeči

Tip: Vlastníte telefon s Windows Phone 7 a potřebujete poradit, zkuste to v našem diskuzním fóru

Windows Phone 7 s Mango aktualizací umožní aplikacím běžet na pozadí, stejně tak budou moci s uživatelem komunikovat pomocí push notifikací. Vylepšené má být propojení aplikací s Live Tile panely na hlavní obrazovce. Podstatně lépe bude systém provázaný se službou Sky Drive, ze které bude například možné pracovat nejen s obrázky, ale i s dalšími typy souborů (dokumenty). Mango rovněž přinese vyhledávací tlačítko v aplikacích, pomocí kterého bude možné mnohem snadněji vyhledávat mezi nainstalovanými aplikacemi. Konečně bude také možné nahrávat vlastní vyzváněcí melodie, které půjde přímo stáhnout skrze webový prohlížeč.

- - -
Windows Phone 7 letos konečně nabídnou významná vylepšení (fotografie z MWC 2011)

Windows Phone 7 se rovněž s dozráním Manga dočkají kompletní české lokalizace (prostředí systému a softwarová klávesnice), čeština nebude podporována pouze v hlasovém ovládání a vyhledávání. Bohužel to vypadá, že pro uživatele současných zařízení zde určité omezení bude. Operační systém Windows Phone 7 je navržen tak, že do něj není přímo možné nové jazykové mutace dohrávat, z tohoto důvodu s největší pravděpodobností nebude uživatelům po aktualizaci na Mango zpřístupněna čeština, ale v telefonu zůstanou dostupné ty jazyky, které tam jsou nyní (angličtina, němčina, španělština…).

Další články o Windows Phone 7, které by vás mohli zajímat
• Nokia a Microsoft začali spolupracovat: Dočkáme se chytrých telefonů s Windows Phone 7
• Windows Phone 7: Česká lokalizace, nákup na Marketplace a další střípky z konference PDC2010
• Vyvíjíme aplikace pro Windows Phone 7: Jak začít a co budeme potřebovat?
• Nové informace o Windows Phone 7 Series z MIXu 2010
• Microsoft oficiálně představil operační systém Windows Phone 7 
• Windows Phone 7 Series: Mobilní platforma, která si zaslouží šanci
• Velký rozcestník článků, návodů a odkazů o Windows Phone 7

Po vydání Manga se Windows Phone 7 začne dělit podle jazykových verzí (pro nás bude platit CEE region – Central and Eastern Europe). Pro telefony oficiálně prodávané v České republice budou například v nastavení dostupné jazyky jako polština, maďarština, slovenština nebo rumunština; podobně tomu bylo například při vydávání lokalizací pro systém Windows Mobile. Problém s anglickou lokalizací by samozřejmě vyřešilo přehrání ROM určené pro CEE region, ale ty Microsoft zřejmě pro veřejnost neuvolní. Není však vyloučeno, že by mohla být dostupná například v servisních centrech a nebojím se ani toho, že by se CEE ROM nedaly sehnat skrze komunitní fórum Xda-developers. Mějte prosím na paměti, že informace o lokalizaci nepochází z oficiálního zdroje a ve výsledku se tedy ještě může leccos změnit.

- - -

Pojďme si ještě zrekapitulovat aktuální čísla ve spojení s mobilními Windows 7. V současné době je v Marketplace dostupných přes 13 000 aplikací, přičemž nyní každým dnem přibývá zhruba 100 dalších. 44 % aplikací je dostupných také ve zkušební trial verzi. Celkem je v programu zapojeno přes 38 000 developerů, přičemž každý týden se registruje zhruba 1 200 nových vývojářů.

Aktulizováno ve 20:00: Článek byl doplněn o nové informace z MIXu 2011

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku