Domů » Články » MIX 2011: Nové informace o Windows Phone 7, Mango aktualizaci a češtině

MIX 2011: Nové informace o Windows Phone 7, Mango aktualizaci a češtině

Není žádným tajemstvím, že Microsoft pracuje na velké aktualizaci s kódovým označením Mango, která systému Windows Phone 7 přidá celou řadu nových funkcí. Už na keynote Steva Ballmera v Barceloně jsme se dozvěděli, že se dočkáme multitaskingu, mobilního IE9 s podporou HTML5 či integrace Twitteru. Novinek ale bude více; pojďme se tedy společně podívat, na co se můžeme těšit (aktualizováno o další podrobnosti z MIXu 2011).

Nejprve si celou situaci okolo Windows Phone 7 zrekapitulujeme. Před několika týdny Microsoft vydal první větší update s kódovým označením NoDo, který přinesl podporu pro kopírování a vkládání textu, rychlejší spouštění a přepínání aplikací či chytřejší vyhledávání v Marketplace (kompletní seznam změn naleznete zde). Už před uvolněním NoDo aktualizace byly známy další plány Microsoftu s velkou aktualizací s kódovým označením Mango. Upřesnění přišlo v únoru na zmíněné keynote Steva Ballmera v Barceloně, které jsme se také účastnili. Steve zde společně s Joem Belfiorem prozradili, že Mango přinese podporu pro multitasking, integrovaný task manager pro přepínání spuštěných programů nebo podporu Twitteru přímo v systému. Počítá se také s rozšířením jazyků včetně češtiny.

Původně se spekulovalo, že by se Mango aktualizace mohla objevit v průběhu léta, podle nově dostupných informací ji Microsoft uvolní až ke konci roku (přelom listopadu a prosince). Tento update bude pro Windows Phone 7 klíčový a je tedy potřeba všechny nové funkce důkladně otestovat, což je jeden z důvodů pozdějšího uvedení. Pozitivní informaci mám pro vývojáře, nové SDK pro Mango bude uvolněno už v květnu a zpřístupní celou řadu nových API, které odstraní většinu současných omezení. Aplikace napsané pro Mango budou konečně moci naplno přistupovat k GPS čipu, gyroskopu, senzorům, fotoaparátu, kontaktům nebo kalendáři. V praxi se tedy otevřou brány plnohodnotným navigacím, programům využívajících rozšířené reality (Layar) a dočkáme se také plnohodnotného Skype klienta. Až doposud mohli k těmto systémovým API přistupovat pouze někteří výrobci, nyní už budou dostupné pro všechny vývojáře. S největší pravděpodobností budou čeští vývojáři od května moci nahrávat své aplikace do Marketplace, i když tato informace zatím ještě nebyla s jistotou potvrzena.

- - -

Určitě vás také bude zajímat, jak to bude s nákupem placeným programů, tady však pro vás žádnou jistou odpověď nemáme. Podle neoficiálních informací by měl být placený Marketplace v ČR dostupný nejpozději při uvedení Manga, není však vyloučeno, že se dočkáme v podstatně bližším termínu (léto). Ještě před uvolněním Manga bychom se měli dočkat samostatného update pro mobilní prohlížeč, jehož jádro bude vycházet ze stolního Internet Exploreru 9; dočkáme se tedy plné podpory pro HTML a hardwarové akcelerace grafiky při vykreslování stránek. Později by se rovněž měla objevit podpora Silverlightu v prohlížeči.

MIX 2011: Test v internetovém prohlížeči

Windows Phone Browser Speed Test

Tip: Vlastníte telefon s Windows Phone 7 a potřebujete poradit, zkuste to v našem diskuzním fóru

Windows Phone 7 s Mango aktualizací umožní aplikacím běžet na pozadí, stejně tak budou moci s uživatelem komunikovat pomocí push notifikací. Vylepšené má být propojení aplikací s Live Tile panely na hlavní obrazovce. Podstatně lépe bude systém provázaný se službou Sky Drive, ze které bude například možné pracovat nejen s obrázky, ale i s dalšími typy souborů (dokumenty). Mango rovněž přinese vyhledávací tlačítko v aplikacích, pomocí kterého bude možné mnohem snadněji vyhledávat mezi nainstalovanými aplikacemi. Konečně bude také možné nahrávat vlastní vyzváněcí melodie, které půjde přímo stáhnout skrze webový prohlížeč.

- - -
Windows Phone 7 letos konečně nabídnou významná vylepšení (fotografie z MWC 2011)

Windows Phone 7 se rovněž s dozráním Manga dočkají kompletní české lokalizace (prostředí systému a softwarová klávesnice), čeština nebude podporována pouze v hlasovém ovládání a vyhledávání. Bohužel to vypadá, že pro uživatele současných zařízení zde určité omezení bude. Operační systém Windows Phone 7 je navržen tak, že do něj není přímo možné nové jazykové mutace dohrávat, z tohoto důvodu s největší pravděpodobností nebude uživatelům po aktualizaci na Mango zpřístupněna čeština, ale v telefonu zůstanou dostupné ty jazyky, které tam jsou nyní (angličtina, němčina, španělština…).

Další články o Windows Phone 7, které by vás mohli zajímat
• Nokia a Microsoft začali spolupracovat: Dočkáme se chytrých telefonů s Windows Phone 7
• Windows Phone 7: Česká lokalizace, nákup na Marketplace a další střípky z konference PDC2010
• Vyvíjíme aplikace pro Windows Phone 7: Jak začít a co budeme potřebovat?
• Nové informace o Windows Phone 7 Series z MIXu 2010
• Microsoft oficiálně představil operační systém Windows Phone 7 
• Windows Phone 7 Series: Mobilní platforma, která si zaslouží šanci
• Velký rozcestník článků, návodů a odkazů o Windows Phone 7

Po vydání Manga se Windows Phone 7 začne dělit podle jazykových verzí (pro nás bude platit CEE region – Central and Eastern Europe). Pro telefony oficiálně prodávané v České republice budou například v nastavení dostupné jazyky jako polština, maďarština, slovenština nebo rumunština; podobně tomu bylo například při vydávání lokalizací pro systém Windows Mobile. Problém s anglickou lokalizací by samozřejmě vyřešilo přehrání ROM určené pro CEE region, ale ty Microsoft zřejmě pro veřejnost neuvolní. Není však vyloučeno, že by mohla být dostupná například v servisních centrech a nebojím se ani toho, že by se CEE ROM nedaly sehnat skrze komunitní fórum Xda-developers. Mějte prosím na paměti, že informace o lokalizaci nepochází z oficiálního zdroje a ve výsledku se tedy ještě může leccos změnit.

- - -

Pojďme si ještě zrekapitulovat aktuální čísla ve spojení s mobilními Windows 7. V současné době je v Marketplace dostupných přes 13 000 aplikací, přičemž nyní každým dnem přibývá zhruba 100 dalších. 44 % aplikací je dostupných také ve zkušební trial verzi. Celkem je v programu zapojeno přes 38 000 developerů, přičemž každý týden se registruje zhruba 1 200 nových vývojářů.

Aktulizováno ve 20:00: Článek byl doplněn o nové informace z MIXu 2011

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

68 komentářů

 1. No jde vidět, že současná WP7 jsou zatím taková testovací verze.

 2. Znamená to, že se zpřístupněním placených aplikací na Marketplacu přijde do Čech i možnost nakupování hudby/filmů ze Zune?

 3. capli: Nikoliv, tady by byl ještě problém s licenčními podmínkami nahrávacích společností. Jedná se pouze o nákup aplikací.

 4. Jako myslel jsem, že ten systém nakonec může být úspěšný, když Mango vydají do léta. Ale jestli to chtějí vydat až na Vánoce, tak to můžou zabalit rovnou, to nemá smysl. Už jenom kolik stojí ty dnešní telefony s WP7, to je komedie.

 5. Jenže vydat něco exkluzivního či pouze konkurenčního jde kdykoliv. Ten příspěvek mi připomíná jeden rozhovor z novin, kdy se redaktor ptal staršího pána, kde bych chtěl podnikat. Ten, ale odpověděl, že podnikání se dnes už nevyplácí, tudíž nikde. Což je totální nesmysl a tedy i váš příspěvek je nesmysl. MS se postará, aby WP7 neupadli v zapomnění. Navíc WP7 hraje do karet fakt, že Android či iOs může přestat bavit. Zejména u iOS.

 6. Ještě menší dodatek. Podle Edgaget prej na podzim výjde Skype. A potvrdil to i Joe Belfiore.

 7. premikkoci: Ano, však to v článku také píšu, stačí číst :)

 8. To jsem si samozřejmě přečetl. Mě šlo, že to potvrzuje i edgaget :)

 9. Michal Javůrek

  premikkoci: edgaget? Probůh, Engadget!

 10. JanHavlicek: telefony s WP7 jsou dneska za pakatel, evidentně jsi něco prošvihnul. A odkdy se z podzimu stala najednou zima? :))

 11. Sorry zrovna mě vypadlo jak se to píše :D

 12. Ale Jan Hlavlíček právě myslel tou komedii ceny nizke,coz uz neco znaci..

 13. Docela mě překvapila informace o tom, že do systému nebude možné dohrát jazyky a vývoj bude rozdělen na regiony. Jestli to bude opravdu tak, tak můžou do podzimu čekat další snížení prodeje WP7 telefonů. Uvažoval jsem nad HD7 na zkoušku, ale takto určitě počkám až na nějaké předvánoční telefony.

 14. Zeptám se asi hloupě. Chystá HTC něco jako HTC EVO 3D nebo HTC Sensation s WP7?. Třeba v souvislosti s vydáním Manga. Tak by se snad konečně mohl WP7 chytnout proti Androidu…

 15. raven_kix: Vypadá to tak, nicméně tuhle informaci prosím zatím berte jako neoficiální. Ale přesto věřím, že nebude problém sehnat WP7 ROM pro náš region.

  2amater: Nějaké nové WP7 telefony ke konci roku přijdou (právě s uvolněním Mango aktualizace), ale zatím není nic konkrétního, takže musíme počkat.

 16. Osobně jsem zvědavý jaké změny se dočká HW. Osobně bych očekával Gyroskop, videokameru a novější procesor doufám, že ten dvoujádrový Qualcomm s andreo 220, s tegrou bych neviděl moc. Ocenil bych i lepší rozlišení displaye, aspoň qHD.

 17. Vyzera to zaujimavo :-) Sice sa toho v mojom pripade s prichodom Manga vela nezmeni (diakritiku nepouzivam, iny jazyk ako EN som v telefone este nikdy nemal, uz teraz mi WP7 postacuje na 99% vsetkeho co s telefonom potrebujem robit), ale potesi :-)

 18. premikkoci: Gyroskop bude, padlo to při přenosu z MIXu. Se změnou rozlišení bych letos určitě nepočítal, všechny aplikace jsou optimalizované pro WVGA, takže v tomhle případě si myslím, že nejdříve příští rok. A dualcore CPU by bylo zajímavé, ale pak by to chtělo, aby na něj byl systém opravdu na 100 % optimalizovaný, aby se využilo jeho potenciálu.

 19. No zatím WP7 využívají starý snapdragon velmi dobře. Uvidíme, jak to dopadne. Snad tam nedají ten stejný procesor, co má Desire HD

 20. Stavajici rozliseni displeje je plne dostacujici.

 21. To jste ještě opravdu tak naivní? Ano, přesně tak, myslel jsem směšně nízkou cenu telefonů. Což značí pouze to, že se telefony téměř neprodávají. Také výrobci na ně kašlou, novinky ohlášené nejsou, proč taky… S Androidem se předhání, kdo vyrobí lepší dual-core nebo jemnější displej, tady nic (ano, zase někdo namítne něco ve stylu, že MS to nedovolí atd., jasně). A přelom listopadu/prosince je už opravdu zima, ne podzim. A pokud přelom listopadu/prosince prezentuje sám Microsoft, nedivil bych se termínu Q1 2012. Už několikrát tu aktualizaci odložil a nevím, proč by zrovna tenhle termín měl dodržet.

 22. Jediné co MS potvrdil, tak byl Q1 2011 a to splnil. Zbytek byly jen fámy a spekulace. Btw ono je pěkné, že zařízení má dual core, ale ještě lepší je, že Android žádný dual core nepodporuje. Takže je mi to k ničemu. Raději budu mít perfektně odladěný telefon, že HW bombu, která laguje a kdo ví co.

 23. Neustále se objevují lamentace, že nejdou kupovat aplikace na Marketplace. Zcela normálně jsem někdy v lednu koupil u Sunnysoftu HTC Mozart a aplikace (placené) kupuji bez problemů. Telefon mám v anglické verzi, nastavená země byla Anglie a při placení kartou jsem postupoval přesně tak jak telefon chtěl. Uvedl jsem i správnou svoji tuzemskou adresu, telefon jen „nevzal“ směrovací číslo. Tak jsem v příslušné kolonce nechal směrovací číslo, které bylo uvedeno jako příklad. Na toto jediné zadání jsem už koupil asi 15 aplikací a vše funguje spolehlivě. Dokonce i z účtu se mi strhávají správné částky. Ceny aplikací jsou v anglických librách.

 24. Souhlas s premikoccim. Jinak je lepší být mírně naivní a optimisticky naladěný a to při debatě o jakémkoliv telefonu :) Mě osobně jako vývojáři i potenciálním uživateli se novinky ve WP7 líbí hodně a moc a potěší mě, když se jim povede nějak obejít operátory a uvést update o něco dřív. Což je nereálné, já vím, ale když už tak dlouho trvají na podzimu…

 25. Pokukoval jsem díky ceně po HD7 a nakonec jsme rád, že jsem si to rozmyslel.
  Držím jim palce, ať tu káru dotáhnou daleko, ale je to neskutečné trápení. Odemykat, ošulit, obelhat, abych se dorval k nějakému softu, to je výdobytek moderní doby!

 26. JanHavlicek: Veru tak, este dual core a bude to to prave orechove. Len ked tak rozmyslam, budem 2x rychlejsie telefonovat? Neviem, mozno prevolam 1 min. za 30 s, uvidime, kazdopadne sa uz tesim na 8-core v telefone, to zas bude nevyuziteho vykonu, ked k tomu pridame trend staleho zvacsovania uhlopriecky vs trend co najtensieho telefonu, tak bud sa tie telefony budu dodavat s nejakym mini reaktorom alebo vydrz telefonov bude stale trapne 1-2 dni (moj 6 rocny SE W800i mi stale vydrzi 5 dni), tomu hovorim pokrok.

 27. 2 premikoci: android 3 podporuje dual core, děláš chytrýho,ale nic nevíš…momentálně android 2.3 určený pro telefony nepodporuje dualcore(protože do tohoto měsíce ani nebyly…), ale další verze která má vyjít max do půl roku má přislíbenou podporu dualcore a další. Jestli MS bude vydávat tak převratné aktualizace jako do ted a s takovým tempem, tak, se podpory dual core dočkáš tak cca do pěti let a to myslím vážně.

 28. Já se bavím o smartphonech, ne o tabletech! Podpora tu dual core zkrátka neni a to mě stačí. Nevím co se ti nelíbí na aktualizacích od MS, ale 2 aktualizace za půl roku ti je málo? Za 7 měsíců příjde aktualizace, která dožene konkurenci. To je pořád málo. Ty se tu nevazuješ do špatné podpory, ale sám píšeš, jak ten má příslíbené to a to a kdo ví co ještě.

 29. Btw. Máte stejný názor, že WP7 jsou pro vývojáře lákavější než pro ostatní platformy? Příjde mě, že na marketplace se dá vydělat s kdejakou blbostí. To na app storu a marketu je už velká konkurence a prosadí se samozřejmě ty nejlepší aplikace.

 30. roxtedy: Na jednej strane tvrdis, ze Android dual core podporuje a na druhej, ze do pol roka tu bude aktualizacia, ktora tu podporu prinesie, tak sa uz konecne rozhodni :-)
  Momentalne Android dual core na smartphonoch NEPODPORUJE. To je ako tvrdit, ze WP7 uz teraz zvladne vsetko, co je pripravovane v Mango. Osobne nevidim (zatial) dovod davat do smartphonov dual a viac core (je to cisty marketing). Na tabletoch uz by som to pochopil, ale tam to podla mna MS bude mat podchytene s Win 8, ktore pojdu aj na ARM a podla vsetkeho budu obsahovat Metro UI pre ovladanie dotykom (ale to je len moja domnienka).

 31. Nevím proč, ale už teď mám jasno, co si naložím pod stromeček. Snad mi to MS nezkazí.

 32. přinesl dvě aktualizace, které skoro nic nepřinesly, po půl roce přinese aktualizace vkládání a kopírování :)Ted odložili datum z léta na konec roku, klidně bych se vsadil,že to na konci roku nebude. Má přijít aktualizace, která „dožene“ konkurenci a co že přinese konkrétně? multitaskingu, mobilního IE9 s podporou HTML5 či integrace Twitteru. to si snad děláš srandu,že když tuhle aktualizaci vydají, že doženou konkurenci??? Víš kde bude konkurence za rok? podívej se co stihl android za rok…psal jsi“ale ještě lepší je, že Android žádný dual core nepodporuje“ proto ti píšu, že android podporuje dual core.
  Odváží se někdo tipnout kdy bude mít WP7 podporu dualcore? Když cca do roka bude multitasking a twitter??? :)

 33. @roxtedy: A na co přesně potřebuju v telefonu dual nebo víc core? Většina normálních uživatelů očekává od telefonu, že bude plnit několik základních funkcí – telefon (volání a SMS), e-mail, hudební přehrávač, tvořítko barevných fleků (na fotografování je opravdový fotoaparát, na filmování opravdová kamera). Twitter, facebook, i-net jsou sice hezký, ale notebook je notebook. Možná ještě tak čtení e-knih, sem tam skouknout nějaký díl oblíbeného seriálu. Potom pravděpodobně navigační funkce – v autě off-line navigace, v přírodě možná něco na geocaching. Na co z toho potřebuju dvou a více jádrové procesory? Mám skoro tři roky starý telefon s Marvellem na 640 MHz, WM 6.1 Pro, plní všechny funkce, které jsem tu popsal, a i bez dvoujádra to „lítá jak z praku“. Do nedávné doby jsem nad WP ohrnoval nos, ale čím dál víc začínám být nalomený, a vůbec nevylučuju, že o vánocích telefony s WP vybavím celou rodinu. Jistě, moderní je nad nimi lámat hůl, a vynášet do nebe androidy, ale otázka je, co všechno andíci práskají Google :)

 34. Mozna nemaji WP7 tak vykoný železo jako Android ,ale za to se mi ten system mnohem lepe ovlada ,nemusim hledat poradny kalendar v marketu ,nebo aplikaci na sms a emaily. Nemusis pouzivat ruzne programy pro Gmail a ostatni emailove schranky. Vetsinu veci udelam ve WP rychleji. A pokud si jednou za cas zahraju nejakou hru ,kdyz na nekoho cekam ,tak me vubec nemrzi ,ze nevypada jako na iPhonu nebo nekterych androidech. Z hlediska vyuzivani zakladnich funkci jako jsou sms ,email, kalendar ,fotak ,cteni office dokumentu a pod. dle me jednoznacne wp vedou..

 35. Omlouvám se, ale musím se vám smát :D Zrovna vy ze smartmanie, obhajující WP7, najednou píšete, jak je dual-core k ničemu, jak potřebujete telefon na telefonování a kalendář… děláte si srandu? Proč si rovnou nekoupíte Nokii E52 nebo co já vím…, na tohle všechno, co píšete by vám stačila až kam a poprvý v životě byste viděli týdenní výdrž. Přijdete mi úplně stejný, jako tehdejší majitelé iPhonu 2G. Stejný argumenty, že potřebujou telefon hlavně skvěle ovládat a telefonovat. Zrovna vy, kteří jste se těmhle lidem tenkrát smáli, jak mají iSráč bez funkcí a sami měli tenkrát „vrcholně našlapanej“ stroj s WM.

 36. E52 jsem mel ,mam N97 mini. NA E52 si word dokument nebo email prectes ,ale HD7 mi k tomu teda poslouzi lip, to stejne je s internetovym prohlizecem. Na N97 mini taky udelas vse co na wp ,ale ta je zase tak pomala ,ze bych s ni nejradeji mrsknul proti zdi.

 37. JanHavlicek: Prestan utocit, lebo takto sa zosmiesnujes iba ty sam. Ano, aj ja patrim k tym, co prvu generaciu iPhone odsudzoval. Bolo to skor preto, ze produkty Apple bojkotujem lebo som radsej „out“ ako „in“. Jedno treba ale povedat, iPhone bol taka mala revolucia, neviem ci k lepsiemu alebo horsiemu (mat stale upatlany display nie je nic prijemne), ale revolucia to bola. Nokii som sa vzdy vyhybal oblukom, svagor ma novu Nokiu kazdeho pol roka, ale este nemal model, s ktorym by neboli problemy. Ja som na vianoce kupil BT handsfree otcovi na vianoce a odvtedy nerobim nic, len s tym beham na reklamacie (nevydrzi dlhsie ako 4 hodiny v pohotovostnom rezime), takze Nokii sa budem aj nadalej vyhybat oblukom. WM som mal, do roka som sa radsej vratil k staruckemu SE W800i, lebo to bolo nepouzitelne (konkr. som mal HTC Touch Cruise a HTC Diamond 2). Takmer 2 mesiace vlastnim Trophy a zatial som max. spokojny (az na vydrz, lebo ho nabijam zhruba kazdy 3. den). U mna je smartphone hlavne telefon a ocakam od neho telefonovanie, kalendar, e-maily a pristup na net. Vsetko ostatne je irelevantne a za 280 eciek WP7 dost slusna kupa.

 38. A potom si všetci diskutujúci, spokojní zo svojimi výkonmi a znalosťou problematiky do posledného pocínovaného spoju na doske ktoréhokoľvek modelu či znalosťou všetkých binárych kódov odsadli od svojích PC a od potu (z rozmýšľania) zašpinených klávesníc, otočili sa proti zrkadlu a uvedomili si, že vo svete na meter a viac vzialenom od PC boli radi, že pred kamarátmi vedeli telefón zapnúť a svojim priateľkám povedať, že sa znovu omeškajú v práci.Väčšina s nich videla dosku telefónu či dualcore procesor s andreo 220 (čo to sakra andreo je ? adreno !!) len na obrázku a z internetu si urobili pieskovisko, kde sa ako malí chlapci hrajú z lopatkami a formičkami.

  F*uck yeah

  Človek už len čaká, kedy sa celé toto odvetvie zmení na náboženstvá, tie fungujú obdobne :)

  Toľko k off-topicu :D Pretože je fajn mať dvojjadrové procesory v telefóne, ktorý podporu pre ne dostane až v lete a je fajn mať telefón, ktorý zvládne všetko ale až v zime, keď budú všetci niekde inde. A tak ďalej a tak ďalej..

 39. 2 Trance-sk: +1

 40. Pro mě jsou posunuté termíny uvolnění Manga velkým zklamáním. Nefungující multitasking je nepříjemný, ale dá se s tím žít. Ale abych si nemohl oficiálně koupit aplikaci na Marketplace, to považuju za tragédii platformy. V základu jsou absolutně nezbytné aplikace, nikoliv postačujicí softwarová výbava. Nákup aplikací je proto nezbytností. Nefunkční nákup aplikací si mohl android dovolit v česku (a jinde) před dvěmi lety, ale dneska v roce 2011, je to nutnost. Tohle Microsoft fakt nezvládl – marketplace a nákup z něj měl být už od vydání funkční.

 41. Otevření Marketu pro ČR někdy v létě (možná), Mango na přelomu listopadu, prosince (možná). MS mohl včera pouze překvapit, což se nestalo, takže pro mne nic nového pod sluncem.

 42. Já neútočím, já se pouze směju. Jako člověk s obyčejným telefonem, který není zaujatý vůči žádné platformě. Nemám potřebu se tu hádat o blbostech a už vůbec nemusím komentovat tvoje „Apple ne, nebudu in“, nebo „Nokii ne, známej známýho mi říkal, že to má v servisu…“, nevím, kdo se tu zesměšňuje…

 43. K smíchu je akorát tak MS. Nechci nadávat na WP, ale na přístup MS- nechápu, jak kolos jako MS, se stovkou programátorů a SW inženýrů, není schopen dát dohromady požadavky uživatelů (když už to tedy chtějí udělat) a zamakat na tom, na čem tento systém stojí a padá. WP je tady rok a jediné, na co se „zmohli“, je copy/ paste, které (buďme úpřimní) funguje jen tak nějak napůl (?!). A teď můžeme čekat na další WOW 3/4 roku :-)

 44. fuuha…takze dalsia vec s ktorou bude mat mlokija problem :))))

 45. 2 SdKfz.171: nezlob se na mě, ale obhajovat, něco tím způsobem, že zrovna ty něco nepotřebuješ je k smíchu. To mně sem pak někdo může taky napsat, že mu nevadí, že telefon neposílá smsky, protože je stejně nepoužívá :) Je to opravdu zklamání, že největší softwarová firma není schopna držet krok s konkurencí a to přitom měla tak obrovský náskok a čas se s ní vyrovnat. Přijde googl „vyhledávač“ a předběhne softwarovou firmu s xx lety náskoku. To možná bude i začátek konkurence pro stolní windows. Docela si umím představit, že mně běhá android i v netbooku.

 46. Nová verze WP7 bude zcela jistě super, jen je otázkou, zda opravdu je současný nákup -anglických- WP7 telefonů v ceně pod 8.000 Kč tak výhodný… Sunnysoft a další asi vědí poněkud více, proto vyprodávají dokud to jde. A CZ verze budou za plnou cenu.

 47. 2 kome: Jasně že nic hledat nemusíš, protože na wp7 ani snad kvalitní alternativy nejsou. Nativní aplikace na email, gmail a smsky jsou velmi kvalitní a to že jsou alternativy, které možná někomu sedí víc jen vítam. Nechápu jak můžeš delát věci rychleji?? Protože než se proklikáš přes tu hlavní nabádku, která tak strašně plýtvá místem, já to mám 100%ně rychleji. Na první(hlavní plochu) se mně vejde 22 ikonek(funkcí) pokud počítám správně tobě se na první(hlavní plochu) vejde cca 7 ikonek(funkcí) tak mně vysvětli jak můžeš ovládat telefon rychleji??? Prosím už sem nepiště nesmysly…
  2 Trance-sk: chci jít s dobou a jestli si budu kupovat nový telefon a budu mít na výběr android s podporou dualcore a wp7 bez za stejnou cenu zvolím…? :)

 48. k té češtině ve WP7, Microsoft na to z vysoka……,sunnysoft též, takže jedině snad Nokia, která je ve spojení s Microsoftem, a která bude dělat mobily na bázi WP…., může přinutit český Microsoft k tomu, aby se čeština prostě udělala, protože jinak to opět nebude nikdo kupovat, event. výjimečně někdo koupí.

 49. JanHavlicek: Aj ja som este donedavna pouzival obycajny SE W800i a nemal by som najmensi problem sa k nemu vratit ako k hlavnemu a jedinemu telefonu (k WM 6.X by som sa uz ale nikdy dobrovolne nevratil). Nemam potrebu si tu zastavat akukolvek platformu, ale takisto sa tu ani nebudem druhym vysmievat, resp. sa na nich „hlasno“ smiat. Ohladom mojho postoju k Apple sa mi smiat mozes (aj ked vlastnim iPod, lebo to bolo jedine kompatibilne zariadenie do auta, kedze era CD/DVD nosicov u mna skoncila 6 rokov dozadu), ale treba si to co som napisal aj poriadne precitat. Nokie ma kazdy okolo mna a ci to bol low-end alebo high-end vzdy sa niekto stazoval na nejake problemy. Ja som zatial zakupil len jeden BT headset od Nokie a s tym su len same problemy, takze ja davam od Nokie ruky prec.

 50. 2 Radek Hulán: samozřejmě, že nákup tak výhodný není. Je to otázka trhu, pokud se zboží neprodává musí se jít s cenou dolů. Malé prodeje podtrhují i to, že výrobci nové WP7 vlajková lodě ani neuvádějí. Prodejci se toho chcou zbavit tak nasadili cenu nízko,ale ted co vyšlo najevo,že se češtia do současných zařízení nedostane, tak si wp7 koupí pouze fanda a nebo neznalec :)

 51. 2 roxtedy: Alebo ti, ktorym je akakolvek lokalizacia ukradnuta. Vobec nemusia byt fandovia, ani neznali (keby bolo na mne, diakritiku a akukolvek lokalizaciu by som zakazal :-) )

 52. No, na rozdíl od vášnivých diskutérů jako je JanHavlicek, mám možnost porovnání, vlastním a využívám jak HTC DHD, tak HD7. Oba telefony jsou plus mínus HW stejné, takže srovnání Androidu a WP7 na nich běžících by mělo být poměrně seriózní. Takže: Rychlost, bezvýhradně vede WP7, zatímco HD7 je svižné, bez záseků a prodlev, DHD je někdy nečekaně pomalá jako mrcha. Výdrž – zatímco DHD mi při mém využívaní telefonu vydrží cca 10 – 14 hodin, HD7 tak 2 až 3 krát déle. UI jednoznačně je Metro mnohem ergonomičtější než klasické UI Androidu, HTC Sense, či Samsungovo UI. 20 ikonek na ploše ještě neznamená, že tu, kterou potřebuji najdu rychleji, než na hlavní obrazovce Metra. Aplikace ve WP7 jsou intuitivně ovladatelné, přehledné a dá se v nich velmi přirozeně a rychle orientovat. Co mi na WP7 skutečně chybí jsou rozhodně použitelné mapy, Bing mapy jsou v USA super, ale v našich krajích hodně slabé.
  DHD jsem koupil s tím, že minimálně rok vydržím jak to s WP7 dopadne, nakonec jsem neodolal a koupil HD7, s tím, že si WP7 přeci jen otestuji a uvidí se, dlouho mi trvalo, než jsem se odhodlal udělat z HD7 hlavní telefon, dnes se už k DHD či jinému androidu nehodlám vrátit. Mimochodem obhájci Androidu by si měli uvědomit, jak dlouho trvalo, než byl vůbec použitelný, jak dlouho trvalo než u nás byly zpřístupněny nákupy na Marketu atd., tolik kritizovaná pomalost MS, je jednoznačně stále rychlejší než „rychlost“ Googlu.
  MS uvedl na trh poměrně dost nehotový systém, to bezesporu, byl k tomu donucen okolnostmi, nicméně i nehotové WP7 jsou velmi dobré a konkurenci dohání.

 53. roxtedy : Pisu o tom jak to vidim ja. Nikam se proklikavat nemusim :) ,ovladani proste v MS podle zvladli ,to ze tomu chybi kde co je vec druha ,ale i tak jsem schopen s timto telefonem plnohodnotne pracovat. Jen misto total comanderu pouzivam zune a skydrive. Nemam s tim problem a nejsem jediny. Myslis ,ze hromada ikon je to nejlepsi co muzes mit? Mozna sem nepis nesmysly ty…

 54. Jan+: můžeš prosím napsat, jaký typ karty, od jaké banky a v jaké měně máš? Tento postup co popisuješ zkoušelo totiž kromě mě x dalších lidí a přidání karty neprošlo. Jediný známý způsob je mít UK nebo US kartu. CZ kartu to nevezme.

 55. Takže navigácia nebude kým nevyjde Mango?

  Dvojjadra podporuje Honeycomb pre tablety, Honeycomb pre telefony bude v máji.

 56. 2 Kulík: zas tak objektivní to není, zkus pochopit to,že systém který nic neumí, bude vždycky rychlejší než systém s mnoha funkce a MULTITASKINGEM.Dále htc používá sense, které zpomaluje celý telefon, zkus porovnat rychlost s originálním launcherem od androidu, nebo třeba go launcher ex. Dle pokud máš sedm ploch a na každé máš hovadský widget, který se po x hodinách pořád aktualizuje tak nemůžeš změřit výdrž baterie. Nezlobte se na mě ale mně nebaví vám všechno vysvětlovat. Dále už pochopte to,že pouze těch sedm funkcí,které vám metro nabízí si umístím na hlavní obrazovku a dostanu se tem jedním klikem, ALE mohu si jich tam dát dalších 15 které mně umožní dostat se do telefonu kam budu chtít,což u wp7 nejde a navíc je tady možnost si stáhnout bezplatný launcher wp7 z marketu a nastavit si ho mnohem podroběni než máte vy u wp7 :)V Dubnu 2009 byl poprvé představen android pod křídly googlu a byl plně lokalizován za dva roky z něj googl udělal velmi schopný a funkcemi nabitý telefon. WP7 jeho sdk bylo vypuštěno na veřejnost v březnu 2010 tedy a cca rok později než android a za rok teprve dostane mutlitasking, možná českou lokalizaci a twitter??? To snad nemyslíte vážně, že se jedná o konkurenční OS???

 57. oprava: nabitý OS.

 58. 2 Roxtedy: podobnou reakci jsem očekával :-). Nemůsíš mi nic podrobně vysvětlovat, ani mě školit :-D, mobilními zařízeními se zabývám a živím už někdy od roku 2000 a prošel jsem si všemi platformami kromě BB :-). Na DHD nepoužívám tebou zmíněné zkur… widgety, ale užitečnější věci, na obou telefonech se mi aktualizují stejné věci ve stejných intervalech, tady by tedy rozdíl ve spotřebě energie nebyl :-). Na obou pracuji se stejnými či obdobnými aplikacemi :-). Je evidentní, že WP7 je lépe odladěný, to je bez debat. Multitasking WP7 samozřejmě mají už teď jen je nedostupný aplikacím třetích stran a chybí taskmanager, oproti tomu multitasking androidu je tak skvělý, že se neobejde bez taskkilleru(mimochodem Googlem nedoporučovaného) a nutnosti poměrně často odstřelovat aplikace zaplňující paměť více než je zdrávo, neb přes ujišťování Googlu, si systém v RAM sám pořádek neudělá. Co se vývoje androidu týče, do verze 2.1 to byl vcelku nepoužitelný systém, verzí 2.1 se téměř dostal na úroveň WinMo 6.5. Přestože po dlouhé době své existence android dovolil touto verzí instalovat aplikace na SD kartu, zvládají to stále ne všechny z nich, a i když to zvládají, tak některé alespoň ukládají data do vnitřní paměti telefonu, takže kupříkladu manželka se se svým Desirem stále potýká s nedostatkem paměti, řešitelným pouze vymazáním dat aplikací, či odinstalací nainstalovaných v telefonu, když kupříkladu přijde aktualizace systému, jsem vážně zoufalý při uvolňování potřebného místa, takhle si rozhodně vyspělý systém nepředstavuji :-/. DHD má naštěstí dost velkou vnitřní paměť takže já tento problém naštěstí nemám. O ergonomii ovládání se můžeš přesvědčit jen skutečným používáním, ne tím, že si s telefonem chvíli pohraješ :-).

 59. Další videjko : [odkaz]
  pokud nepoužívají nějaký spec demo telefon, tak zvýšení rychlosti systému je evidentní :-)

 60. tak s tou češtinou to pěkně posr…Ale stejně, Omnia 7 za 6990 Kč + zdarma bluetooth bondovka/sluchátka (cena 850Kč) je dobrej kup, i když tam není čeština včetně spousta omezení (v Mangu některá zmizí).

 61. [odkaz]
  Podivte se, že WP7 budou s multitaskingem, několika dalšími ještě rychlejší. Myslím, že tu někdo opět vyplodil pěkný žvást..

 62. Oprava. Jacek byl rychlejší :)

 63. I v čipech je asi jasno(pokud jsem správně přeložil) : [odkaz]

 64. Jn taky jsem to již četl a celkem mě to zklamalo. Na dvoujádro byla malá šance, ale takový procesor co má Galaxy S by taky nebyla špatná volba. Ještě, že MS umí odladit systém na daný HW.

 65. Umí, ale pre jeden hardware ako Apple(procesor, čipset), pre neobmedzený hw by to tak dobre ako u Googlu nebolo. Každý wm stroj v minulosti musela ladiť XDA komunita, v základe bez XDA je android na tom lepšie.

 66. V tom zavale informacii som sa zabudol opytat, ako to bude s developermi zo Slovenska? Som bol v tom, ze CZ a SVK je brane viacmenej ako jeden region, ale podla zverejnenej mapy to vyzera, ze developeri z PL, CZ a HU budu moct do marketplace prispievat, ale z SVK nie. Vie mi niekto (Jiri) pls. zosumarizovat ako je vo WP7 planovana podpora pre SVK (lokalizacia, nakup aplikacii z marketplace, pridavanie aplikacii do marketplace)? Vopred vdaka.

 67. Dalsi video s demem Mango aktualizace. Ted ten system uz vypada docela pouzitelne, multitasking vypada fajn. [odkaz]

 68. preinstalujte WP7 na android a mate klid

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).