TOPlist

mivvy zero: Sympatický komunikátor pro nenáročné za velmi zajímavou cenu

Společně s aktualizací na Windows Mobile 6.5 pro komunikátor mivvy one představila stejnojmenná společnost také jedno nové zařízení, které se díky dobré ceně může stát zajímavým vánočním dárkem zejména pro méně pokročilé čtenáře, kteří by rádi pronikli do světa Windows Mobile. Ve výbavě kromě lokalizované verze systému najdeme třeba 624 MHz procesor Xscale, 128 MB RAM, GPS navigaci a podporu bezdrátových sítí.

Mivvy zero staví na podobném základu jako nedávno recenzovaný mivvy one, po hardwarové stránce se od sebe téměř neliší. Mivvy one nabízel WQVGA displej, mivvy zero přichází jen s QVGA, což je ale vzhledem k ceně docela pochopitelné. Operační systém Windows Mobile 6.5 obsahuje nativní českou lokalizaci, která nikterak nezpomaluje chod přístroje. Svižný procesor Marvell Xscale s frekvencí 624 MHz nabídne dostatečný výkon pro běžnou práci i náročnější aplikace nebo graficky náročnější uživatelská prostředí. Model zero nerozumí sítím třetí generace, telefonovat dokáže pouze ve standardních GSM sítích, pro připojení na internet se nabízí GPRS/EDGE třídy 12 a samozřejmě i Wi-Fi 802.11b/g. Díky vestavěnému navigačnímu čipu SiRF Star III bude spolehlivým pomocníkem také na cestách.

Digitální fotoaparát nabízí rozlišení 2 MPx a možnost nahrávání videa; po zkušenostech s mivvy one bych od něj ale neočekával žádné zázraky. Příjemná je přítomnost FM rádia a pohybového senzoru, který si ve vybraných aplikacích poradí s automatickou rotací obrazu podle aktuálního natočení telefonu. Zero si polepšil také v uzpůsobení ovládacích prvků; kruhové tlačítko pod displejem neslouží jen k potvrzování dialogů, ale je v něm zároveň skrytý čtyřsměrový d-pad, třikrát hurá! A zachovaly se i signalizační diody, které jsou umístěné u reproduktoru nad displejem. Pro připojení sluchátek, nabíječky a synchronizačního kabelu se používá klasický miniUSB konektor, ale třeba se výrobce u dalšího modelu nechá inspirovat a konečně se dočkáme i 3,5 mm výstupu na sluchátka.

 -

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.5 CZ
Displej: rezistivní QVGA (240×320 px), 65 536 barev, úhlopříčka 2,8 palce
Procesor: Marvell PXA300, 624 MHz
Rozměry: 103 × 54 × 14,5 mm
Hmotnost: 104 gramů včetně baterie, 81 gramů bez akumulátoru
Paměť: 256 MB ROM, 128 MB RAM, slot na microSDHC karty
Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0, miniUSB (USB 2.0)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, SiRF Star III
Digitální fotoaparát: 2 MPx, záznam videa
Baterie: Li-Ion 1 100 mAh
Pohotovostní režim: 150 hodin
Max. doba hovoru: 240 minut
Další informace: FM rádio, d-pad, pohybový senzor

- - - 

Mivvy zero by se měl v nabídce vybraných internetových obchodů objevit právě v těchto dnech, doporučená koncová cena byla výrobcem stanovena na 4 899,- Kč bez DPH. Recenzi přístroje už v tomto roce nestihneme, ale v lednu se mu určitě podíváme na zoubek.

- - -

- - -

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku