TOPlist

mivvy zero: Levný pracant s Windows Mobile (dojmy z používání)

Společnost mivvy uvedla v minulém roce na český trh komunikátor mivvy one (recenze), který se už tehdy snažil zaujmout sympatickou cenou a celkem vyváženými hardwarovými parametry. Stejného vzoru se drží i novější mivvy zero, který se dostal do prodeje na začátku letošního roku. Není dokonalý, ale nabízí několik rysů, které byly dříve pro telefony s Windows Mobile zcela charakteristické a dnes už se na ně většinou zapomíná. Trend dnes jasně říká, že D-Pad není potřeba. Mivvy zero jej ale má a jsem za to velmi rád.

Telefon mám zapůjčený už poměrně dlouhou dobu. Většinou jsem jej nepoužíval jako hlavní přístroj, ale díky velikosti mi dělal společníka zejména na cestách a výletech. Tento článek nebude klasickou recenzí, ale spíše shrnutím mých dojmů a postřehů z dlouhodobého používání. Za zapůjčení zařízení děkuji společnosti mivvy. Testovaný vzorek obsahoval (nativní) českou verzi systému Windows Mobile 6.5. Kdo by v systému hledal nějaké nadstandardní programy, bude zklamán. Mivvy vám servíruje naprosto čisté Windows Mobile 6.5 a uživatel si tedy do telefonu bude muset vše doinstalovat sám. Nemusíte se ale bát, základních systémových aplikací je tu dostatek (Internet Explorer, balíček Office Mobile, Messenger, MarketPlace, My Phone, Windows Live, kalendář, poznámky, záznamník…). Na mysli jsem měl spíše různé přehrávače, softwarové klávesnice nebo aplikace pro sociální žití, i když klienta pro přístup na Facebook si můžete zdarma stáhnout z MarketPlace. Mivvy Zero tedy dává prostor „kutilům“, kteří si systém chtějí do jisté míry upravit podle svých představ. Na druhou stranu to může odradit méně zdatné uživatele, kteří preferují spíše telefony s rozšířenou softwarovou výbavou.

-

Sympatický design telefonu podtrhují docela příjemné rozměry 103 × 54 × 14,5 mm a hmotnost 104 gramů včetně akumulátoru. Díky tomu o mivvy zero při nošení v kapse téměř nevíte. Dílenské zpracování není úplně nejlepší, respektive přední strana včetně tlačítek sedí pevně i po několika měsících používání, ale starosti mi už od samého začátku dělal zadní kryt, který není uchycení úplně ideálně a jde jej až příliš snadno sundat. Když je k telefonu přicvaknutý, nijak výrazně se nehýbe a vůle je minimální, ale uchycení by zkrátka mohlo být pevnější.

- - -

Displej nabízí úhlopříčku 2,8“ a obyčejné QVGA rozlišení. Není to tedy žádný zázrak, ale vzhledem k ceně a cílení telefonu je docela jasné, že méně náročným uživatelům tohle až tolik vadit nebude a geekové sáhnou po něčem vybavenějším. Čitelnost na sluníčku je špatná i při nastavení maximální úrovně podsvícení, ale s tím dnes bojují skoro všechny telefony. Pod displejem je umístěna čtveřice systémových tlačítek a čtyřsměrový ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Za ten jsem opravdu vděčný, protože dnes už se s ním příliš často nesetkáme a mivvy zero je tak jednou z mála výjimek, která se jím může pochlubit. A opravdu tam není pouze pro parádu; sám jsem jej při pohybu v systému používal velice často. Těžko říct, zda jde jen o můj osobní zvyk, ale některé věci v systému se mi zkrátka dělají lépe přes kurzorový ovladač než přes dotykový displej.

- - -

- - -

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.5 CZ
Displej: rezistivní QVGA (240×320 px), 65 536 barev, úhlopříčka 2,8 palce
Procesor: Marvell PXA300, 624 MHz
Rozměry: 103 × 54 × 14,5 mm
Hmotnost: 104 gramů včetně baterie, 81 gramů bez akumulátoru
Paměť: 256 MB ROM, 128 MB RAM, slot na microSDHC karty
Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0, miniUSB (USB 2.0)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, SiRF Star III
Digitální fotoaparát: 2 MPx, záznam videa
Baterie: Li-Ion 1 100 mAh
Pohotovostní režim: 150 hodin
Max. doba hovoru: 240 minut
Další informace: FM rádio, d-pad, pohybový senzor (funguje jen v několika málo aplikacích, např. v IE)

- - - -
Hlavní obrazovka může mít několik podob. Stačí si jen vybrat/doinstalovat pluginy

- - - -

Mivvy zero je díky 624 MHz procesoru od Intelu, respektive Marvellu, příjemně rychlý komunikátor. Reakce v systému jsou doslova bleskové a stejně tak se chová třeba přibližování a oddalování mapy v navigačním programu. Svůj podíl na tom má samozřejmě i nižší rozlišení displeje, protože se do paměti nemusí načítat grafika pro tolik pixelů, ale to nic nemění na tom, že jde o docela svižný telefon. S GPS navigací jsem rovněž nemusel nijak nestandardně bojovat. Navigační programy SmartMaps a iGo 8 si GPS modul sami nadetekovaly. Zaměření vaší pozice by mělo být otázkou maximálně jedné minuty nebo méně. Když na panelákovém sídlišti telefon na chvíli položím na parapet, zafixuje se pozice do 30 vteřin. Mivvy zero se tedy hodí nejen pro klasickou navigaci, ale také pro geocaching, při kterém mi několikrát dobře posloužil a společnost mi bude dělat i na dovolené.

Videopohled: Obsah balení a krátké představení

Telefonování s mivvy zero není úplně ideální. V zařízení je přítomný pouze GSM modul s podporou GPRS a EDGE třídy 12, podporu sítí třetí generace a rychlejší datové přenosy bychom tady hledali marně. Hlasitost během hovoru je dostatečná, ale velice často si protější strana stěžovala, že mě slyší s celkem výraznou ozvěnou. Zajímavé ale je, že tenhle problém se objevoval pouze pokud jsem se nacházel na území České republiky. Když jsem přístroj používal ve Španělsku na Mobile World Congressu, tak se nic takového nedělo. Před nedávnem mivvy vydalo novou verzi ROM, která měla problémy s ozvěnou řešit a světe div se, od nahrání do telefonu je výsledek skutečně lepší. S Bluetooth ani Wi-Fi jsem neměl žádné potíže, citlivost na signál (Wi-Fi) je dobrá a telefon dobře spolupracoval i s externím Bluetooth reproduktorem Just Mobile Bluetune.

- - -

- - -

K dispozici je 256 MB RAM a 128 MB RAM. Při reálném používání máte k dispozici zhruba poloviční hodnoty, což nenáročnému uživateli opět zcela postačí. V systému je dostupný Task Manager, ve kterém se můžete mezi aktuálně spuštěnými aplikacemi přepínat nebo je ukončovat (jednotlivě/všechny najednou). Při spuštění paměťově náročnější aplikace, například navigačního software, se opět nemusíte obávat zpomalení z důvodů nedostatku volné RAM, i na tohle totiž 128 MB při použití QVGA rozlišení plně postačí. Úložiště můžete dále rozšířit pomocí microSDHC karet až do kapacity 32 GB.

- - - -

Dost často jsem musel bojovat s výdrží zařízení. I při běžném používání jsem jej nabíjel prakticky každý den, při klidnějším užívání pak nejdéle jednou za dva dny. Je škoda, že výrobce v zařízení nepoužil baterii s vyšší kapacitou, 1100 mAh je v tomhle případě málo. Při výletu do přírody (geocaching s GPS) jsem vycházel s plně nabitým telefon a když jsem se po několika hodinách vracel, mohl jsem se pomalu připravovat na hledání nabíječky a zdroje energie.

- - -
V základu najdete pouze pomalý Internet Explorer, nic vám ale nebrání doinstalovat Operu Mobile/Operu Mini

- - -

Příliš mě nenadchnul ani fotoaparát. 2 MPx čip vytváří opravdu hodně bídné snímky, u kterých postrádám ostrost a především věrnější barevné zpracování. Zanedbatelný není ani šum, ostatně přesvědčit se můžete sami z přiložených fotografií. Pokud s mivvy zero budete fotografovat, je nutné být zcela v klidu; v opačném případě vám objektiv vykouzlí extrémně rozmazaný snímek. Fotoaparát je tedy dost bídný a lepší to není ani se záznamem videa.

- - -

- - -
Snímky pořízené 2 MPx fotoaparátem mivvy zero

Mivvy zero je levný komunikátor s průměrnými hardwarovými parametry a zajímavou cenou. Jeho cílová skupina je zřejmá – nenároční uživatelé, kteří chtějí okusit možnosti zařízení s vlastním operačním systémem. Mivvy zero je tak trochu „klasik“, protože nabízí rezistivní displej a můžete jej tedy stále ovládat stylusem, což už se dnes také příliš často nevidí, stejně jako přítomnost D-Padu pod displejem. Potěšily mě také stavové LED diody nad displejem, které vás informují o zmeškaných hovorech, zprávách, aktivních modulech nebo vybité baterii. Oceňuji rovněž „čistotu“ operačního systému; mám totiž rád, když mě zařízení po zapnutí nezahltí extrémně vysokým počtem bonusových aplikací a sám si mohu rozhodnout o tom, které programy budu používat a sám si je doinstaluji.

Největší slabinou přístroje je baterie, která zkrátka energii příliš dlouho dodávat nevydrží. Slavné to není ani s fotoaparátem, který se chlubí hodně podprůměrnými snímky. Pokud jste ale schopni tyhle neduhy překousnout, může vám být mivvy zero relativně dobrým společníkem za příjemnou cenu.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku