Domů » Bleskovky » Ministr Kuba navrhuje doplnit radu ČTÚ o redaktora HN Ondřeje Malého

Ministr Kuba navrhuje doplnit radu ČTÚ o redaktora HN Ondřeje Malého

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba není spokojen se současným stavem domácího telekomunikačního trhu. Konkrétně s vysokými cenami telekomunikačních služeb, které nejvíce dopadají na české domácnosti a malé firmy. To potvrdila i médii citovaná studie Informačního institutu z minulého týdne kritizující práci ČTÚ co by nezávislého regulátora. Přestože si zmiňovaný dokument často protiřečí, ministr se rozhodl neuspokojivou situaci řešit.

Je nutné, aby Český telekomunikační úřad zlepšil svou činnost v oblasti telekomunikací a celkově také komunikaci s občany,“ uvedl ministr Martin Kuba.

Jistý posun v práci úřadu už však přece jen podle jeho slov nastal, když ČTÚ schválil podmínky pro akreditaci cenových kalkulaček a zároveň zahájil v listopadu kroky vedoucí k nové podobě trhu, které mohou vést ke snížení cen a zvýšení konkurence. Jedním z prvních kroků směřujících k lepšímu fungování Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) mát být změna ve složení Rady ČTÚ. Jejím členem by se měl na návrh ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby a po schválení vládou stát Ondřej Malý, novinář specializující se na oblast telekomunikací, technologií a IT.

Průměrný věk členů Rady ČTÚ, který má na starosti moderní telekomunikační technologie, činí v současnosti 62 let. Očekávám proto, že se tímto mým krokem práce úřadu rozhýbe,“ uvedl v pondělí ministr průmyslu a obchodu.

Sám Ondřej Malý by podle vlastních slov chtěl, aby svým působením v Radě ČTÚ pomohl zlepšit reputaci ČTÚ. „Jako člen rady ČTÚ bych chtěl především přispět k tomu, aby úřad reguloval lépe a předvídatelněji český telekomunikační trh, poskytoval o něm maximum co nejpřesnějších informací a daleko výrazněji chránil české spotřebitele hlavně v oblasti mobilních telefonních služeb. S pozicí člena rady se pojí formální vliv, který chci maximálně využít k prospěchu českých spotřebitelů,“ konstatoval Ondřej Malý.

Kromě návrhu na jmenování Ondřeje Malého za člena Rady ČTÚ se ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba vyjádřil také připravované aukci frekvencí uvolněných po ukončení analogového televizního vysílání.

Vzhledem k tomu, že se oblast IT a telekomunikací podílí významným způsobem na růstu HDP, bude MPO v čele s Martinem Kubou pečlivě dohlížet na to, aby aukce splnila podmínky Strategie Digitální Česko a navíc přispěla k plnění vládního programového prohlášení. Aukce je totiž nástrojem, jak zvýšit konkurenční prostředí v telekomunikačním odvětví, ale i způsobem, jak zavést vysokorychlostní internet i do těch nejodlehlejších míst České republiky.

Na přípravě aukce chce ministr Kuba spolupracovat se zahraničními odborníky. Již nyní vede jeho resort intenzivní jednání s profesory z Oxfordu a Stanfordu, kteří se specializují na aukční systémy a dlouhodobě spolupracují nejen s britským Ofcomem, ale i regulátory dalších telekomunikačních trhů. Jména konkrétních odborníků ještě nechce úřad ministra Kuby odtajňovat, neboť zatím nedošlo k finální dohodě.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Pipa
Uživatel
Pipa
Offline

srandisti

co chtěj, změnu v chování ČTU? nebo pouze mediální změnu?