Miliony lidí v ohrožení: hackeři vymysleli způsob, jak znesnadnit odstranění škodlivých aplikací

hacker se světelnou tyčí

Operační systém Android je znám především pro svou otevřenost, což má celou řadu nesporných výhod, avšak také řadu nedostatků, mezi které patří například snazší napadnutelnost hackerskými skupinami. Ty se většinou omezují na šíření malwaru a adwaru v rámci aplikací v Obchodě Google Play. Antivirová společnost McAffee odhalila nový typ škodlivého softwaru, který vám nejen znepříjemní používání vašeho zařízení, ale také vám bude aktivně bránit ve svém odstranění.

malware google play 2
Malware využívá důmyslnou metodu, jak se skrýt před očima nic netušících uživatelů

Škodlivé aplikace se většinou maskují jako takzvané čističe, které mají za úkol zbavit telefon od zbytečností, zrychlit jeho chod, ušetřit nějaké to místo v paměti a také snížit energetickou náročnost. V praxi ovšem dělají pravý opak – telefon zpomalují a k tomu navrch náhodně zobrazují nechtěné reklamy, které uživatele jen obtěžují. Mezi tyto aplikace patří například Junk Cleaner, Full Clean -Clean Cache, Quick Cleaner nebo Keep Clean.

malware google play 1
Tyto škodlivé aplikace se dostaly k milionům uživatelů. Nepatříte mezi ně?

Na rozdíl od běžného adwaru jsou tyto aplikace o něco chytřejší, především pokud jde o zabránění uživatelům ve svém odstranění. Za normálních okolností by totiž stačilo aplikaci najít v seznamu a odinstalovat, ovšem tento nový druh škodlivého softwaru tam jen tak nenajdete. Po stažení se totiž začne maskovat za jiné aplikace, například Obchod Play či Nastavení, a náhodně měnit svou polohu. Pokud tedy máte v telefonu více aplikací, najít tu škodlivou je stejně složité, jako příslovečnou jehlu v kupce sena.telefon uzivatel muz podvod hack malwareNepřehlédněte

Jak odhalit, že byl váš telefon hacknutý? Toto jsou nejčastější znaky napadení malwarem

Pro to, aby zmíněné aplikace začaly škodit, přitom nemusí člověk vyjma jejich stažení dělat vůbec nic. Závadné aplikace do svého odstranění z Obchodu Google Play zaznamenaly miliony stažení a ke svému šíření dokonce využívaly reklamního prostoru na Facebooku. Pokud náhodou patříte mezi oběti, neprodleně aplikace odstraňte ze svého telefonu.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku