Microsoft ukázal další novinky z Windows 11. Složky v nabídce Start půjde pojmenovat

windows 11 surface unsplash

Operační systém Windows 11 se pravděpodobně v průběhu letošního léta dočká první velké aktualizace, která přinese spoustu vylepšení. Velkou část z nich již nějakou dobu testují účastníci programu Insider, kteří se v minulých týdnech dočkali dalších dvou nových sestavení. To s číslem 22579 přineslo několik novinek, to druhé 22581 zase zpřístupnilo všechna vylepšení více insiderům.

Přejmenování složek v nabídce Start a další drobnosti

Microsoft před nedávnem do testovací verze Windows 11 přidal velmi žádanou funkci – možnost vytvářet z připnutých ikon v nabídce Start složky. Od sestavení 22579 lze navíc tyto složky pojmenovávat – stačí složku otevřít a do horního řádku napsat kýžený název.

Další chystanou novinkou je „poinstalační nabídka“, v níž si budete moci vybrat různé aplikace a webové stránky, které budete chtít nainstalovat nebo připnout na hlavní panel.

apps

Microsoft také na tabletech upravil tříprsté gesto pro přepínání aplikací, aby působilo přirozeněji.

Swipe with 3 fingers left and right to switch between recently used windows.

Ve Windows 11 se před nedávnem objevilo i nové okno tiskové fronty, které nově budou využívat i aplikace Win32 používající původní dialog. Naopak nové okno „Otevřít v programu“ bylo z Windows 11 kvůli problémům s výkonem odstraněno a nahrazeno původním. Microsoft ale slibuje, že se k němu ještě v budoucnu vrátí.

Windows 11 1 1

IT administrátory potěší nová možnost vyloučit vyměnitelné jednotky USB ze šifrování BitLocker, což mohlo způsobovat problémy u některých specializovaných zařízení, jako jsou videokamery, lékařská zařízení, hlasové záznamníky apod.

Pokud jste si odinstalovali Windows Terminal, o přístup do konzole nepřijdete – menu vyvolané zkratkou Win + X vám namísto něj nabídne PowerShell.Surface Laptop StudioNepřehlédněte

Recenze Surface Laptop Studio: originální hybrid, který není pro každého

Microsoft také vylepšil nového Správce úloh – dostal novou ikonu pro spuštění nové úlohy, navíc tato položka je přístupná na všech stránkách.

Testovat mohou i „pomalejší“ insideři

Většinu novinek, které Microsoft v Insider programu ukázal, mohli dosud testovat pouze insideři odebírající nová sestavení v kanále Dev. Tato sestavení mohou být méně stabilní a mohou obsahovat experimentální funkce, které se nakonec do finální verze Windows 11 nedostanou. Nejnovější sestavení s číslem 22581 ale po delší době vyšlo v kanále Beta, který by měl poskytovat odladěnější verze pro obezřetnější testery.

Jelikož oba kanály nyní srovnaly krok, umožňuje Microsoft mezi nimi v Nastavení přepínat a zvolit si ten, ve kterém budete chtít v testování pokračovat.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku