Domů » Články » Microsoft svou přízní k Androidu a iOS pokouší loajalitu uživatelů Windows

Microsoft svou přízní k Androidu a iOS pokouší loajalitu uživatelů Windows

Uživatelé Androidu a iOS si užívají nejnovějších aplikací od Microsoftu, zatímco kovářova kobyla s Windows Phone chodí bosa. Ptáme se – proč?

Microsoft byl odjakživa společností prodávající software a to umí výborně; nikdy nebylo ani velkým tajemstvím, že svou mobilní divizi musí spíše z vydělaných peněz přiživovat, než aby od ní očekával nějaký výrazný profit. Nic z toho však neomlouvá fakt, že distribuce softwaru na konkurenční platformy je Microsoftu přednější než spokojenost a loajalita svých vlastních uživatelů.


V médiích se neustále omílá problém nedostatku aplikací pro telefony s operačním systémem Windows Phone a celkově nízké procentuální zastoupení těchto telefonů na trhu oproti jasně dominujícímu Androidu a iOS. Vzhledem k tomu, že množství a kvalita aplikací mají dnes velký vliv na celkovou kvalitu a popularitu platformy, mobilní Windows trpí menším zájmem vývojářů. Tomu bohužel ani trochu nepomáhá fakt, že přesně to samé dělá i sám Microsoft, který významné aktualizace vydává nejprve na Androidu a iOS a až s významným zpožděním a nářkem uživatelů dohání svou vlastní platformu, kterou dlouhou dobu nechává zapomenutou v koutě.

Microsoft Office: Na pokročilejší úpravy si pořiďte iPhone

Kancelářský balíček Office je příkladem nad všechny jiné. Microsoft odvážně vstoupil na trh tabletů a rozhodl se všem vytřít zrak nabídkou plnohodnotných Windows na svých tabletech oproti konkurenci, jejíž tabletový software klíčí z původně mobilního systému s dotykovým UI. Brzy si však uživatelé začali stěžovat, že se desktopový Office původně navržený pro přesný kurzor myši prakticky nedá na tabletech ovládat prsty. Microsoft tedy zapracoval na verzi optimalizované pro prsty, avšak nejprve jej vydal pro iPad a až pak pro tablety s Windows. Nedávno následovala aktualizace Office pro iPhone a Android, kde doteď bylo možné stejně jako na Windows Phone provádět jen několik základních úprav. S pokročilejšími úpravami na telefonech s Windows Phone si ale počkáme až na následující rok, kdy má vyjít jednotný systém Windows 10.

Skype: Uživatelé Windows Phone čekají, zatímco konkurence volá

Dalším názorným příkladem je Skype. Microsoft nedávno vydal aktualizaci aplikace Skype pro iOS a Android, díky které nabyla populární komunikační služba na konkurenčních platformách nové funkce a příjemné zrychlení. Když to řeknu s trochou nadsázky – zatímco majitelé iPhonů už volají, uživatelé Windows Phone stále ještě čekají než se Skype vůbec načte. Konec konců podívejte se na názorné video.

OneNote, OneDrive, Skype Qik, Cortana: Příběh nekončí

Mobilní Office nebo Skype ale nejsou jedinými příklady, na stejný problém narážíme i u dalších aplikací jako OneNote (ta je na Androidu a iOS výrazně propracovanější). Ani poslední aktualizace cloudové služby OneDrive pro Windows Phone neprošla bez hromadné negativní kritiky ve Windows Phone Store. Aplikace Office Sway měla premiéru nejdříve na iOS, oproti tomu Skype Qik sice vyšel jako první na Windows Phone, avšak na domácím systému oproti konkurenci postrádá například funkci Qik Flicks. Jedinou výjimkou je snad jen aplikace Xbox SmartGlass, která je na všech platformách stejná.

Uživatelé Windows Phone si zkrátka už za léta zvykli, že musí neustále čekat než se na ně dostane řada. Je však smutné, že se jim nedostává prémiové péče ani od samotného Microsoftu, a je otázkou jak dlouho jejich loajalita vydrží. I velice povedenou hlasovou asistentku Cortana plánuje prý Microsoft portovat na konkurenční platformy. Doufejme, že se pánové a dámy v Redmondu vzpamatují dříve, než si nebude koho udobřovat.


Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
weth
Uživatel
weth

Nove vedeni je hodne otevrene vuci svetu a dava to docela jasne najevo (napr. nedavne uvolneni .NET Core pod MIT) . Nemyslim, ze MS timto pokousi loajalitu svych priznivcu, je to jen dalsi akce, ktera do tohoto konceptu zapada. MS to muze naopak spoustu prinest – je videt snaha pritahnuti co nejvetsiho mnozstvi lidi z jinych platforem prostrednictvim sluzeb, ktere bude poskytovat. Ostatne multiplatformnost je nezbytna, pokud se MS bude chtit dostat z kategorie [prodejce SW] do kategorie [poskytovatel sluzeb], coz ocividne chce.

er.nest (neregistrovaný)
Anonym
er.nest (neregistrovaný)

To mi prijde jako nesmysl … neodrazuji verne uzivatele, protoze je to marketingovy plan! To je preci blbost ne?

Jak muze pritahnout na svou platformu sluzba, kterou maji uzivatele na jine platforme drive a lepsi…proc by prechazeli?

A uvolneni zdrojaku – to je tahak na novinare, kteri nevedi, ze zdrojaky k implmentaci .Net Core jiz k dispozici byly pod trosku jinou ale dost otevrenou licenci. Ostatne uvolnili implementaci neceho co bylo davno open source ve specifikaci.

Osobne mam soucasne praktiky MS spise za matouci nepritele a o to vic matouci vlastni zakazniky…zlatej Steve

ostravak
Uživatel
ostravak

tak to je smutné …

Tade
Anonym
Tade

S tímto se nedá jinak, než souhlasit. Pokud po takové době není MS schopný vyladit Skype tak, aby to nebyla ostuda a aby mohl člověk psát třeba i na šířku, je někde něco špatně. To samé FB messenger a další zmiňované v článku.

jarpo
Anonym
jarpo

Tak ako píšeš. Len tak na okraj dodám, že v skype vo WP7 šlo písať aj na šírku! Teda pokiaľ ho neodrezali…

kewl
Uživatel
kewl

Stížnosti na psaní na šířku čítám poměrně často, asi by to opravdu někdo využil, ale jinak Skype na WP používám běžně a nemám s odladěním problém (narozdíl od přítelkyně, která jej používá na androidu). Nad tím videem v článku jsem se musel pousmát, čekal jsem nějaké šokující desítky vteřin – ano, na iPhone je první spuštění asi rychlejší, ale toho si člověk všimne leda, když Skype používá málo a zrovna chce někoho kontaktovat. Pokud někdo volá mi, žádná prodleva při zvednutí hovoru se nekoná. Pokud si s někým často přes Skype píšu, probuzení je okamžité. FB messenger to samé, i… Číst vice »

Tade
Anonym
Tade

Skype jsem přeinstaloval a lita jako blesk. Což ale taky není ideální způsob. Preinstalovavat aplikace. Psaní na šířku je pro mě dost důležité. Záleží, jak člověk aplikace používá. Jinak ja bych přivítal i celý systém v režimu na sirku, tak jak to představil nedávno Apple u iPhone 6+

lerion (neregistrovaný)
Anonym
lerion (neregistrovaný)

Me stacilo zaktualizovat. Hold nekdy se asi update nepovede.

Applu trvalo udelat system na sirku 7 let. Treba se toho u WP dockame uz s Win 10.

uni
Uživatel
uni

lerion (neregistrovaný): Nejsmutnější je, že i s těmi 7mi lety je Apple s tímto zřejmě premiant (aspoň z aktuálních OS)….:-/ Přitom to není až tak nemožný úkol, jak ukazuje lidová tvorba.