Domů » Bleskovky » Microsoft Surface Pro X dostal výkonnější procesor a nové barvy

Microsoft Surface Pro X dostal výkonnější procesor a nové barvy

Microsoft si na první říjnový den připravil prezentaci dvou nových počítačů. Kromě zbrusu nového Surface Laptopu Go jsme se dočkali i upgradovaného tabletu Surface Pro X. Jaké novinky si pro něj Microsoft připravil?

surface pro x 82

Microsoft Surface Pro X: výkonnější procesor a nové barvy

Nový Surface Pro X je prakticky stejné zařízení jako loňský model, z tohoto důvodu jej Microsoft neoznačuje dvojkou nebo jiným rozlišovacím prvkem pro druhou generaci. Jedná se zkrátka o druhou variantu již existujícího modelu, která přináší dvě novinky – nový procesor Microsoft SQ2 a novou platinovou barvu, která doplňuje současnou černou.

surface pro x 12

Nový procesor Microsoft SQ2 vychází z nedávno představeného čipsetu Qualcomm Snapdragon 8cx druhé generace. U něj Qualcomm slibuje vyšší výkon a lepší efektivitu, což bude nepochybně i případ Microsoft SQ2; výdrž počítače na jedno nabití má být navýšena až na 15 hodin. Microsoft slibuje větší sílu při multitaskingu a také lepší optimalizaci některých vlastních aplikací – Teams, Microsoft 365 nebo Edge. Použitý operační systém Windows pro ARMové čipsety se má navíc do konce letošního roku naučit emulovat 64bitové desktopové aplikace.

surface pro x 22

Ostatní výbava Surface Pro X jinak zůstala neměnná, zůstal moderní design s výklopným stojánkem a tenkými rámečky okolo 13“ displeje. Nechybí 5Mpx webkamera s podporou funkce Windows Hello, 8 nebo 16 GB RAM, 128, 256 nebo 512 GB SSD (vyměnitelné) a slot na SIM kartu s podporou sítí LTE. K tabletu lze připojit klávesnicový kryt s integrovaným stylusem, který lze nově zakoupit nejen v černé, ale i v červené, modré a platinové barvě.

Cena a dostupnost

Microsoft u Surface Pro X láká na cenu startující na 999 dolarech, ovšem za tyto peníze dostanete původní model s procesorem Microsoft SQ1. Ceny všech konfigurací v německém Microsoft Store jsou následující:

Procesor RAM Úložiště Cena v EUR Cena v CZK
Microsoft SQ1 8 GB 128 GB 1 149 EUR 30 900 korun
8 GB 256 GB 1 449 EUR 39 000 korun
16 GB 256 GB 1 649 EUR 44 300 korun
16 GB 512 GB 1 999 EUR 53 800 korun
Microsoft SQ2 16 GB 256 GB 1656 EUR 44 500 korun
16 GB 512 GB 1 997 EUR 53 700 korun

Jakmile budeme znát lokální ceny, do článku je doplníme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Krasny HW, ale ten u Surfacu nikdy problem nebol.

  2. super výbava, ale zas ta cena. i design moc pěkný :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).