Domů » Bleskovky » Microsoft Surface Laptop Go oficiálně: dostupný notebook s 12,5“ displejem

Microsoft Surface Laptop Go oficiálně: dostupný notebook s 12,5“ displejem

Microsoft dnes potichu představil dva počítače, mezi nimi zbrusu nový notebook Surface Laptop Go.  Stejně jako v případě tabletu Surface Go se jedná o vstupní zařízení do rodiny Surface, které má nalákat na příznivější cenu, kompaktní rozměry, nízkou hmotnost a na další benefity, na které jsou uživatelé počítačů Microsoft Surface zvyklí.

surface laptop go 1

Microsoft Surface Laptop Go: odpustíte mu úsporná opatření?

Surface Laptop Go je aktuálně nejmenším notebookem, který Microsoft vyrábí. Zatímco standardní Surface Laptopy mají 13,5 a 15“ displeje, Laptop Go má pouze 12,45“ zobrazovač. I v tomto případě je poměr stran 3:2, zamrzí však nižší rozlišení 1 536 × 1 024 pixelů, což znamená velmi podprůměrnou jemnost 148 ppi. Displej je opatřen dotykovou vrstvou, která je schopná rozpoznat až 10 prstů najednou.

surface laptop go 18

Počítač dostal hliníkové víko, tělo samotné je vyrobeno ze speciálního polykarbonátového kompozitu se skelnými vlákny a dalších složek, které z 30 procent pocházejí z recyklovaných surovin. Microsoft jej bude nabízet v barvách Ice Blue, Sandstone a Platinum. Hmotnost počítače se podařilo udržet na 1 110 gramech, fyzické rozměry v zavřeném stavu jsou 278,18 × 205,67 × 15,69 mm.

surface laptop go 11

Základnu počítače z velké části vyplňuje plnohodnotná klávesnice dráhou kláves 1,3 mm a regulovatelným podsvícením. Součástí klávesnice je i zamykací tlačítko s vestavěnou čtečkou otisků prstů, která slouží k biometrickému ověření uživatele v rámci funkce Windows Hello.

surface laptop go 47

Skener obličeje Microsoft zřejmě kvůli úspoře nákladů vynechal, přítomna je však alespoň 720p webkamera, která v koronavirových videokonferencích potěší přítomností dvou studiových mikrofonů. Přehrávání hudby pak obstará dvojice reproduktorů s certifikací Dolby Audio Premium.

Uvnitř počítače tepe procesor Intel Core i5-1035G1, při běžných činnostech vám tak výkon chybět nebude. Procesoru je k ruce buď 4, nebo 8 GB operační paměti, úložiště tvoří buď 64GB eMMC, nebo výkonnější SSD s kapacitami 128 a 256GB. Slot na paměťové karty na počítači přítomen není. Bezdrátovou konektivitu zastupuje Wi-Fi 6 a Bluetooh 5, pro fyzické propojení s okolním světem jsou připraveny porty USB-A, USB-C, sluchátkový jack a port Surface Connect.

Poslední jmenovaný zároveň slouží i k nabíjení vestavěného akumulátoru, který má zajistit až 13hodinovou výdrž při běžné aktivitě. 33W nabíječka má být schopná dobít za hodinu 80 procent energie. Na Surface Laptopu Go běží operační systém Windows 10 Home s aktivovaným S Mode a možností dodatečného upgradu na Windows 10 Pro.

surface laptop go 27

Cena a dostupnost

Surface Laptop Go půjde do prodeje 27. října, ceny v německém Microsoft Store jsou následující:

RAM Úložiště Cena v EUR Cena v CZK Poznámka
4 GB 64 GB eMMC 613,14 EUR 16 500 korun tento model postrádá čtečku otisků prstů
8 GB 128 GB SSD 778,86 EUR 21 000 korun
8 GB 256 GB SSD 973,82 EUR 26 200 korun

Jakmile budeme znát lokální ceny, do článku je doplníme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Mam rad surface zariadenia, ale v dnesnej dobe 4/64 je hanba.

 2. 256/8 je v pohodě konfigurace, otázka je cena

  • Mají to tam cca 26000, což je celkem hodně velká páka, když podobný notebooky od konkurence stojí míň, mají lepší lcd a 512GB SSD

 3. příplatek 128 na 256 GB za 5200.- bře oni

 4. Palec hore tady za to zpravodajstvi. Vy jste snad byli dneska rychlejší jak windowscentral!

 5. Nevím Nevím...

  Líbí se mi hardwarové produkty Microsoftu. Kvalita materiálů a zpracování je na úrovni. Samozřejmě, ne vždy jsou třeba adekvátně nakonfigurovány.
  Ale dílenské zpracování, (věřím že) špička.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).