TOPlist

Microsoft Surface Duo v prvních recenzích: zatím není důvod k oslavám

surface duo

V tomto týdnu se v USA začal prodávat smartphone skládací komunikátor s povolením telefonovat Microsoft Surface Duo. K prvním šťastným majitelům se tento přístroj dostal ve čtvrtek 10. září, v tento den také padlo embargo na vydávání prvních článků a recenzí. K nám se Surface Duo dostane až s velkým zpožděním (jestli vůbec), a tak se alespoň můžeme podívat na co, co o tomto zajímavém zařízení píší v zahraničí.

WindowsCentral (3 z 5)

Začněme recenzí serveru WindowsCentral, který ze své podstaty zařízením a softwaru Microsoftu fandí a možná jim i lehce nadržuje. Recenze Surface Duo je ale spíše kritičtější, neboť i přes hardwarové kvality zařízení sráží několik nedostatků souvisejících s délkou vývoje a s nedostatečně odladěným operačním systémem.

Android na Surface Duo je nehotový, vykazuje spousty bugů a zkušenost z jeho používání patrně sráží i téměř dvě generace starý procesor s malou kapacitou RAM. K tomu je nutné přičíst absenci bezdrátového nabíjení, 5G, NFC nebo slabší fotoaparát (hlavně v noci), což jsou věci, u kterých by v takto drahém zařízení nemělo docházet ke kompromisům.

surface duo 1

Kaňkou na kráse jsou i chybějící „vychytávky“ pro práci se stylusem Surface Pen. Ten je sice podporován, ale na systémové úrovni nic navíc nenabízí, pouze jej můžete využít v některých aplikacích od Microsoftu. V této oblasti ale zatím vede řada Galaxy Note od Samsungu. Korejské telefony také profitují z počítačového režimu DeX, jeho obdobu Surface Duo rovněž nemá.

surface duo 2

Redakce WindowsCentral naopak Microsoft chválí za perfektně zpracovaný hardware (zejména kloub, který je ohodnocený slovy NASA-level), přidanou hodnotu sekundárního displeje a také za výdrž baterie. Ne, že by byl Surface Duo kdovíjaký maratonec, ale obavy ze střetu malého akumulátoru (3 577 mAh) s dvojicí displejů se nakonec ukázaly jako liché – zařízení ustojí náročnější pracovní den, což je lepší než papírové předpoklady. Stejně tak není problém nošení tohoto zařízení v kapsách, dokonce i u dámských kalhot; oproti jiným telefonům je tento sice širší, ale výrazně nižší.

surface duo 3

Surface Duo z recenze WindowsCentral vyšel jako vzrušující koncept, na kterém je ještě spousta práce a doporučení si zaslouží až ve chvíli vyřešení všech softwarových problémů.

AndroidCentral (3 z 5)

V podobném duchu se nese i recenze sesterského serveru AndroidCentral. Opět je chváleno hardwarové zpracování a multitasking na dvou obrazovkách, na druhé misce vah pak stojí hromada softwarových bugů, málo optimalizovaných aplikací pro roztažení přes dva displeje a špatná kvalita fotografií. Redaktoři AndroidCentral se také potýkali se špatným výkonem Bluetooth, kvůli kterému bylo neustále nutné znovu připojovat bezdrátová sluchátka (Surface Buds).

Surface Duo je podle AndroidCentral slibný a ambiciózní první pokus, který se bude s časem zlepšovat. Některé věci mohou být u první generace opraveny aktualizacemi, ale na některé věci (například na NFC) si budeme muset počkat do příštích generací.

Engadget (71 procent)

Redakce serveru Engadget o Surface Duo tvrdí, že se jedná o slušný telefon, špatný tablet a nějakým způsobem funkční zařízení mezi těmato dvěma režimy. Vytýkána je opět špatná optimalizace softwaru, bugy a nekompatibilita některých aplikací, což jsou ale položky, které bude možné opravit softwarově. Spravit půjde i cena, která je podle Engadgetu příliš vysoká, naopak nekvalitní fotoaparát patrně příliš velká zlepšení v budoucnu očekávat nemůže.

Engadget nicméně Microsoft chválí za elegantní a robustní design a za spolehlivý kloub, který je užitečný v mnoha módech.

TheVerge (6 z 10)

Podle recenze TheVerge se Microsoft snaží definovat novou kategorii, podobně jako před deseti lety to učinil Steve Jobs s prvním iPadem. Otázkou však je, zda si tato kategorie zařízení najde na trhu místo. Dieter Bohn z TheVerge přirovnává Surface Duo k prvnímu tabletu Microsoft Surface, který přišel s hromadou skvělých nápadů, ale na začátku se nejednalo o hotový produkt a teprve o několik let později jej Microsoft dokázal přivést k dokonalosti.

Surface Duo je ten stejný případ – přináší spoustu skvělých nápadů, ale také spoustu chyb a nedodělků, bohužel v kategoriích, na které jsou lidé citliví. Zatím tedy není možné Surface Duo doporučit, nicméně Dieter Bohn doufá, že první generace nebude zároveň tou poslední.

Marques Brownlee

Surface Duo dostal do rukou i youtuber Marques Brownlee, který se stejně jako ostatní těší na příští generaci, neboť ta současná zatím příliš trpí mnoha nedostatky. To je ale úděl všech prvních generací, takže současné hodnocení neznamená, že tato cesta je špatná, jen je zatím zatížena spoustou kompromisů.

Brownlee na Surface duo oceňuje perfektní hardware, precizní 360° kloub a univerzální využití ve více módech. Horší je to s tloušťkou rámečků, s psaním na softwarové klávesnici, výkonem a výdrží akumulátoru. Surface Duo naopak zcela propadá v pořizování fotografií, v přehrávání hudby skrze integrovaný reproduktor a v již zmíněných chybějících nebo nedobře fungujících částech – absence NFC a bezdrátového nabíjení, nespolehlivá dotyková vrstva displeje, nedoladěný software, apod.

Mashable (4 z 5)

Redakce Mashable chválí Microsoft za to, že se nebál vstoupit do neprobádaných vod a představil něco nového a nevyzkoušeného. Ale zatím se prý jedná spíše o prototyp, který je dobré si vyzkoušet a ocenit klady dvou displejů vedle sebe. Zařízení má nádherný design, je lehké a tenké, a díky své konstrukci velmi univerzální.

surface duo 3 1

Surface Duo je ale zatím zatížen mnoha chybami – má zabugovaný software, chybí mu vnější displej, odolnost vůči vodě, špatně se ovládá jednou rukou… Podle Mashable tak máme Surface Duo brát spíše jako dobrý výchozí krok pro další mobilní úsilí společnosti Microsoft.

Petri

Podle serveru Petri je Surface Duo excelentní PDA, avšak průměrný telefon s relativně slušným fotoaparátem a velkým displejem, který se vejde do vaší kapsy. Toto zařízení je prý snadné milovat i nenávidět v jednu chvíli, záleží, co na něm zrovna děláte – na vyřizování denní agendy je Surface Duo skvělé zařízení, na konzumaci multimédií je vhodnější tradiční smartphone.

Surface Duo se dostal do většího množství zahraničních redakcí, závěry jsou ale víceméně shodné. Nám nezbývá než doufat, že se českému zastoupení Microsoftu podaří dostat Surface Duo i do České republiky (zatím se ani neplánuje prodej mimo USA), a že přistane i u nás v redakci. Do té doby se možná podaří vyladit většinu softwarových nedostatků.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku