Domů » Články » Microsoft Recite: Nová aplikace pro netradiční správu hlasových poznámek

Microsoft Recite: Nová aplikace pro netradiční správu hlasových poznámek

Microsoft Recite: Nová aplikace pro netradiční správu hlasových poznámekPřed několika týdny se z vývojářské laboratoře Microsoftu vydala do světa nová aplikace pro komunikátory a smartphone telefony se systémem Windows Mobile. Její název je Recite a poměrně originálním způsobem vám pomůže s organizací hlasových poznámek. Microsoft v posledních měsících pro systém Windows Mobile odhaluje jednu novinku za druhou, po nové verzi Internet Exploreru a představení Windows Mobile 6.5 to byly například služby MyPhone a chystá se i mobilní Marketplace.

Jak jsem již zmínil, Recite vám umožní poměrně snadno nahrávat hlasové poznámky, což není nic neobvyklého. Zajímavý je až způsob, jakým můžete ve všech uložených záznamech vyhledávat. Při vyhledávání poznámky jednoduše stačí říct nějaké slovo, které se v uložené hlasové poznámce objevuje, a aplikace na základě porovnání zvukových řetězců v několika málo vteřinách přehraje výsledek. Vzhledem k tomu, že program nepracuje na principu rozpoznávání řeči, ale na porovnávání obsahu smyček, lze Recite používat i s česky mluvenými poznámkami, a vyhledávání funguje překvapivě dobře.


- -
Úvodní obrazovka a přehled uložených hlasových poznámek

Po spuštění programu stačí v dolní liště kliknout na tlačítko Remember, v tu chvíli se aplikace přepne do režimu nahrávání nové hlasové poznámky. Pro uložení pak stačí stisknout tlačítko Finished a poznámka se uloží. Při vyhledávání pak z hlavní obrazovky aplikace stačí vybrat Search a následně vyslovit, co chcete vyhledat. Pokud program vše vyhodnotí správně, ihned se přehraje poznámka, kterou jste požadovali.

- -
Nahrávání nové poznámky a následné vyhledávání mezi uloženými položkami

Microsoft Recite jsem v posledním týdnu využíval poměrně intenzivně a v 90% případů mi program vždy nabídl tu správnou poznámku. Vyhledávání funguje překvapivě dobře třeba i na ulici, kde jsou slyšet ještě mnohé další zvuky a program mě rozhodně překvapil. I když Recite funguje jak na Pocket PC s dotekovým displejem, tak i na smartphone telefonech, je samotné ovládání momentálně lépe optimalizováno pro platformu smartphone, protože u Touche HD jsem nemohl k přehrávání, zastavení a mazání položek využívat dotekový displej.

-
Obrázek z verze pro smartphone telefony (bez dotekového displeje)

Pokud si chcete Recite vyzkoušet, stačí navštívit oficiální stránku, případně můžete z mobilního zařízení přímo zadat adresu http://recite.microsoft.com a následně vám bude nabídnuto stažení CAB souboru. Microsoft aplikaci průběžně aktualizuje a v současné době se nachází ve vývojové verzi 0.3.27. Recite je rozhodně zajímavý produkt, který stojí minimálně za vyzkoušení.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Lakva
Uživatel
Lakva

Vypadá to skvěle, myšlenka geniální (zajímelo by mě, kde to „opsali“ – na tohle přece nemohl přijít M$!!!), doufám že to ještě nějak nezkazí.Zatím se mi na tom nelíbí pár věcí:1) Nejde to ovládat pouze přes displej. Na Polarisu sice d-pad mám, ale na přístrojích jako Omnia nebo Touch HD fakt nevím.2) Škoda, že poznámky musí být pořízeny opět v témže programu. To co je uložené jinde nenajde… a s tím souvisí…3) Netušíte někdo, jak změnit adresář? Vytváří to hromadu dat v Aplication Data\Microsoft\Recite, takže přestože je samotná aplikace slušně malá, data asi rychle začnou přibývat a ve vnitřní paměti… Číst vice »

Keff
Uživatel
Keff

Je to super nápad, Lakvo, v MS research jsou takové věci běžné a rozhodně nemyslím že by museli od někoho opisovat.
Ta poznámka o umístění poznámek je dobrá připomínka – jistě si všimněš že na stránce recite je tlačítko Feedback – a MS má dokonce účet u GetSatisfaction, takže tam můžeš zahlasovat pro návrhy kterým by se měl MS věnovat.

Lakva
Uživatel
Lakva

No, to si piš, že jim napíšu
Vlastně jsem si to už sumíroval v hlavě anglicky, ale pak jsem se rozhodl ještě pár dní počkat a provést pár testů v praxi.
No a rovnou jsem narazil na další problém – ty choboti nikde nemaj info o aktuální verzi! Verze v PDA se vypisuje při spouštění, to jsem si všiml, ale aktuální verzi ke stažení na stránkách prostě není jak indentifikovat. Nikde tam není, a to jsem hledal fakt velmi pečlivě!
Obvyklé m$ matení nepřítele