Cena:

Microsoft potvrzuje: Windows 10 on ARM na současných telefonech nepojede

Microsoft chystá restart své mobilní platformy, přičemž nová verze systému nebude kompatibilní se stávajícími Lumiemi a dalšími smartphony s Windows 10 Mobile. Tyto dlouho spekulované informace nyní potvrdil sám Joe Belfiore z Microsoftu v pořadu Windows Insider Mixer Broadcast.

Příští mobilní verze bude stát na základech nové verze Windows 10 on ARM určené pro čipsety ARM. Předností této verze bude větší výdrž na baterii a možnost neustálého připojení k internetu, Belfiore zároveň ale podotýká, že Windows 10 on ARM budou poskytovat zkušenosti desktopového systému, nikoliv mobilního.

Belfiore také hovořil o složitostech vytváření softwaru pro čipsety ARM a jeho chodu na jiných rozličných zařízeních s různými čipsety. Zatímco ve světě PC (a procesorech Intel) napíšete kód, který pak funguje na různých konfiguracích, u čipsetů ARM je zapotřebí zajistit správnou komunikaci mezi čipsetem a BSP (board support package). To však vyžaduje značné úsilí, které se v některých případech z časových důvodů nevyplatí, zvláště pak, pokud se uživatelská základna používající určité typy zařízení zmenšuje.Nepřehlédněte

První notebooky se Snapdragonem 835: vyrobí je Asus, HP a Lenovo

Zatím to tedy vypadá, že jediný čipset podporující Windows 10 on ARM, bude Qualcomm Snapdragon 835, který se dostane do příštích levných notebooků s Windows. V budoucnu možná uvidíme tuto verzi systému i v mobilních zařízeních, o tom však prozatím v Microsoftu oficiálně nemluví.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.