Microsoft na CESu v tichosti představil Windows Mobile 6.6 Maldives (6.5.x)

Operační systém Windows Mobile má další novou verzi, premiéra však proběhla v absolutní tichosti na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Pokud tipujete, že došlo k představení té verze, kterou už několik měsíců známe například z Xda-developers jako 6.5.x, pak je to správně. Je zajímavé, že ještě v srpnu mi na české pobočce Microsoftu tvrdili, že žádný takový systém se nepřipravuje a že jde o výmysl :-) . S největší pravděpodobností bude tato verze označována jako Windows Mobile 6.6 a hlavním cílem je lepší optimalizace pro prstové ovládání.

Už dříve se objevilo několik zákulisních informací, které napovídaly tomu, že se později nějaké další meziverze před uvedením Windows Mobile 7 dočkáme. Vzhled uživatelského prostředí byl celkem dost přepracován, přičemž nejvíce se experimentovalo s položkami v horní a spodní liště. Horní lišta má nyní především informační charakter a najdeme v ní informace o telefonním modulu, Wi-Fi, Bluetooth, čase nebo stavu baterie. Když mimochodem kliknete prstem do oblasti lišty, zobrazí se jednotlivé ikonky zvětšené a pěkně barevné. Tlačítko pro vyvolání nabídky Start se přesunulo do spodní lišty, která je nyní podstatně větší a seskupují se v ní další systémová tlačítka pro práci s dialogy a kontextovými nabídkami.

Nová je také defaultní softwarová klávesnice pokud se podíváte na přiložené fotografie a screenshoty, nelze si nevšimnout také zvětšení boxů a zatržítek v systémových aplikacích. Klasické záložky rozdělující nabídky do několika oken byly pro změnu nahrazeny pivotem, který se zobrazuje v horní části okna a který je opět o něco přívětivější k bezstylusovému ovládání; ostatně Microsoft tuto verzi připravoval především pro komunikátory s kapacitním displejem, i když není vyloučeno, že se aktualizací dočkají i zařízení s klasickým rezistivním řešením, jako například Toshiba TG01, oficiálně to ale zatím potvrzeno nebylo.

-

Až doposud by se to četlo docela hezky; po bližším prozkoumání screenshotů zjistíme, že jádro systému je téměř stejné jako u starých Windows Mobile 6, takže jde opět spíše o hru s grafikou a uspořádáním prvků na stejném jádře (podobně jako to bylo u WM6.1 vs. WM6.5), revoluce zkrátka přijde až s uvedením Windows Mobile 7 a osobně tedy nejsem z téhle nové verze nijak zvlášť unesen a takové rozhraní Sense od HTC je v porovnání s Windows Mobile 6.6 pořád o několik stupňů výše. Díru na trhu je ale nutné zaplácnout a Microsoft pravděpodobně hledal alespoň nějaké řešení pro výrobce, kteří s uspořádáním ve Windows Mobile 6.5 nebyli příliš spokojeni. Docela by mě ale zajímalo, zda s tímhle budou.

- - -
Na fotografiích pravděpodobně ještě není finální verze systému Windows Mobile 6.6 “Maldives”

Není si potřeba nic nalhávat, mobilním Windows nyní ujel vlak, a i když Microsoft představil celou řadu pěkných služeb (My Phone, Live Mesh), tak samotný systém už potřebuje předělat a to kompletně od základů, a právě proto věřím, že Windows Mobile 7 tuhle pošramocenou pověst napraví. Robbie Bach z Microsoftu už se v několika rozhovorech s novináři na CESu zmínil, že Windows Mobile 7 mají namířeno na Mobile World Congress do Barcelony, který začíná 15. února a něco podobného ve své keynote naznačil i Steve Ballmer, snad se tedy brzy dočkáme!

- - -

Zdroje: Engadget, the::unwired

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku