Domů » Články » Microsoft My Phone: Výborný nástroj pro online zálohu a synchronizaci dat

Microsoft My Phone: Výborný nástroj pro online zálohu a synchronizaci dat

Microsoft pro uživatele systému Windows Mobile připravil velmi zajímavou službu My Phone, která vám dovolí vzdáleně synchronizovat/zálohovat data a dokonce také zaměřit pozici telefonu. Stačí mít Live ID účet a ihned se můžete pustit do jejího využívání. Pro ty, kteří o tomto programu neslyšeli, nebo váhají, zda vůbec stojí za instalaci, jsem připravil následující představení, kde se pokusím přiblížit základní princip, používání a samozřejmě i pokročilé funkce.

My Phone je služba, která je poskytována zdarma, i když v Americe funguje ještě placená verze, která nabízí několik zajímavých vylepšení navíc. Pro její používání budete potřebovat zmíněný Live ID účet a připojení k internetu jak na PC, tak na vašem komunikátoru. Live ID si můžete vytvořit na stránkách home.live.com a program My Phone je zdarma ke stažení na Microsoft Marketplace nebo na adrese myphone.microsoft.com, kde se pak přihlásíte pomocí stejných údajů jako na Windows Live. A už jsem u první výhody My Phone. Microsoft přes Live ID účet inteligentně propojuje své jednotlivé služby. Můžete si tak pomocí Live ID propojit například svůj uživatelský účet na PC, úložný prostor na Skydrive, sociální sítě Twitter, Facebook, MySpace, Last.fm a další a především sesynchronizovat kontakty, kalendář, zprávy, emaily, dokumenty, fotografie, hudbu, videa a jiné soubory z vašeho komunikátoru. A právě o poslední skupinu zmíněných možností se stará Microsoft My Phone. Ještě kdyby byla k dispozici společná synchronizace dat v Live Mesh a na My Phone, pak by to bylo dokonalé.

- - - - -

Pokud jste si tedy už založili účet na Windows Live a nainstalovali My Phone, můžeme se podívat podrobně, co nám nabídne. Především je to příjemné a velice přehledné rozhraní jak na webu, tak v samotném programu, které značně usnadňuje práci či hledání potřebných údajů. Jak už jsem zmínil výše, hlavní funkcí My Phone je synchronizovat/zálohovat data různého druhu mezi komunikátorem a vašim internetovým účtem. Bez větších obav mohu napsat, že dokáže nahradit nejeden “offline“ zálohovací program, který jste byli možná doteď zvyklí používat. Mírnou nevýhodu mají ti uživatelé, kteří na telefonu nemají stálé připojení k internetu, ani to však není neřešitelnou překážkou, můžete si nastavit manuální synchronizaci a připojit se třeba až budete sedět v kavárně s volným přístupem k bezdrátové síti nebo doma či v práci, kde máte přístup k internetu přes Active Sync / WMDC.

Co všechno můžete synchronizovat/zálohovat?
– kontakty
– kalendář
– úkoly
– textové zprávy (SMS)
– oblíbené položky prohlížeče Internet Explorer
– fotografie
– videa
– hudbu
– dokumenty
– volitelné soubory, které vyberete v nastavení My Phone

-  - - - -

Zmíněné položky můžete pochopitelně nejen zálohovat na svůj internetový účet, ale v případě ztráty, poruchy nebo uvedení do továrního nastavení, zase obnovit zpět, třeba do nového telefonu. Problém nebudete mít ani v případě, že si zálohujete data ze stávajícího komunikátoru, pak si koupíte jiný a budete na něj chtít přenést data z předchozího zařízení. Už tedy nemusíte dělat zálohy do počítače, kopírovat nebo přesouvat paměťové karty a vše postupně obnovovat, stačí se přihlásit a jedním tapnutím se vám potřebné položky zase zpět synchronizují, a to klidně i do několika zařízení najednou, stačí se pouze vždy přihlásit se svým Live ID účtem. Výhodou je, že přes webové rozhraní můžete uložená data dále spravovat, upravovat nebo mazat. Na webovém rozhraní rovněž vidíte připojená zařízení a datum poslední synchronizace. Pro představu o tom, jak webové prostředí My Phone vypadá, doporučuji shlédnout přiložené obrázky.

- - -

Společně s uvedením Windows Mobile 6.5 Microsoft představil také finální verzi služby My Phone, která nově nabízí i možnost zaměření ztraceného komunikátoru. Pokud máte starší verzi klienta, nemusíte novou složitě hledat, stačí spustit synchronizaci a během chvilky vám program sám nabídne její stažení. Pokud to potvrdíte, nová verze se stáhne a spustí se instalace. Až se znovu vrátíte k My Phone, nezapomeňte se podívat v menu do nastavení, kde uvidíte novou položku.

- - -

Jak zaměřit pozici telefonu?
Po aktualizaci či instalaci nové verze My Phone otevřete v menu nabídku Sync Options (možnosti synchronizace), kde zaškrtněte políčko Current location (současná pozice).

Pak nastavení uložte a spusťte synchronizaci. Pokud máte výhled na satelity, program při synchronizaci odešle současnou pozici zařízení, která se uloží do vašeho účtu na internetu. Určení přesnosti záleží na konkrétním zařízení a především na jeho GPS modulu. Já jsem například synchronizoval při prvním testování nových funkcí, když jsem byl doma u PC asi metr od okna, a překvapilo mě, že i přesto si My Phone z mojí Xperie zaznamenal GPS souřadnice a po zobrazení na webovém rozhraní byla poloha naprosto přesná. Pravděpodobně tomu přispěl i fakt, že používám a pravidelně aktualizuji polohu satelitů pomocí programu QuickGPS. Po úspěšné synchronizaci se přihlaste na stránkách myphone.microsoft.com a v nabídce klikněte na položku Připojené telefony. Pokud vše proběhlo správně, uvidíte obrázek a název vašeho zařízení a pod ním možnost Najít ztracený telefon. Po rozkliknutí se vám zobrazí mapka s označením pozice zařízení.

-
Zaměření pozice poslední synchronizace

Je důležité vědět, že služba My Phone si vždy pamatuje pouze pozici z posledního místa synchronizace. Pro případ ztráty nebo krádeže telefonu je tedy dobré používat automatickou synchronizaci, díky které bude telefon pravidelně odesílat svoji pozici, samozřejmě za předpokladu že se mu podaří detekovat satelity.

-
Placených funkcí se v České republice hned tak nedočkáme

Jak jsem již zmínil v úvodu, v Americe funguje také placená verze služby, která nabízí větší prostor pro data (standardně máte k dispozici 200 MB) a především nové funkce. Mezi ně patří vzdálené vymazání obsahu telefonu při ztrátě, odesílání pozice telefonu v reálném čase a také možnost vymazání všech dat v zařízení na dálku, což se při ztrátě určitě hodí. V České republice se těchto funkcí hned tak nedočkáme, a kdo ví, jestli vůbec někdy. Microsoft nám potvrdil, že pokročilé funkce pro zaměření fungují ve spolupráci s operátory a Česká republika je v tomto směru příliš malým trhem, takže se zatím o něčem takovém neuvažuje.

- - -

My Phone je službou velmi zdařilou a je určitě dobré, že Microsoft něco takového začal poskytovat. O bezpečnost dat se rozhodně nemusíte obávat, vše je velmi dobře šifrováno a zabezpečeno. Je škoda, že v České republice a pravděpodobně ani Slovensku nebude zatím možné využívat nadstandardních placených funkcí, na druhou stranu bezplatná verze toho také zas tak málo nenabízí.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

19 komentářů

 1. Kalendar neumi opakovane udalosti, napr. kazde pondeli. To je docela trapas, ne?

 2. Super. Tohle se opravdu hodí. Málokdy přijde na svět něco, co usnadňuje každodenní žívot. Jen bych opravdu uvítal tu placenou verzi hlavně kvůli tomu vymazání dat na dálku.

 3. Právě ty funkce, které jsou u Microsoft My Phone placené (a tudíž nevyužitelné v Česku), nabízí alternativní Flexilis ([odkaz]) zdarma pro všechny. Flexilis určitě není lepší než My Phone, ale třeba to vzdálené provedení hard resetu se hodí .

 4. msv: A kde? Pri vytvareni nove udalosti to nabizi popis, misto, hodinu zacatku a konce, plus zatrzitko Celodenni. To je vse :(

 5. 2unus: funguje bezchybně
  Jinak jsem to zrovinka prubnul tu synchronizaci a teď konečně mohu odkudkoliv po HR nabuřit kontakty zpátky Skvělá věcička ke Sprite backupu, kterým zálohuju vše ostatní

 6. … lenost a ceny za volání … kdopak za to může ?

 7. funguje vam stranka myphone.microsoft.com ?

 8. ahojte…nejde mi to odinštalovať…vytvoril som si nový účet..§§§§@hotmail.com ….stiahol som si My Phone do telefónu…nainštaloval….vymazal zložku a aj inšt.súbor…spustil som My Phone ale dostanem sa len po krok 4 (probíhá prihlašování ke službe…)…a nič…točí mi kolečko a točí…ale neprihlási.. …neviete mi poradiť kde som Ja urobil chybu alebo čo sa deje…PS: mám Omniu Win 6.1…DIIIK

 9. Je to sice pěkné, ale už to trochu zavání Velkým bratrem. Poslat takové množství osobních informací (a to člověk ani přesně nezjistí, co vše se odesílá) kamsi na server a ještě přidat informaci o poloze, to bych si já osobně netroufl.

 10. Velky bratr je uplne neco jineho ))

 11. ahojte…nejde mi to DOINŠTALOVAŤ…za chybu sa ospravedlňujem…akoby sa ani nepripájal na internet…neviem…

 12. xsarahdi: A normálně z jiných aplikací nebo internetového prohlížeče se na net připojíš?

 13. to Jiří Hrma: áno.. aj cez Operu aj Operu turbo…už som skúšal aj vytvoriť nový účet nie cez PC ale priamo z Omnie….mazal som cookie…hesla..históriu…potom mi hneď vypísalo nedá sa pripojiť na My Phone…a nič viac..žiadna iná možnosť…zapnem od znova a potom mi už vypíše pripájam k….ale vidím,že sa nikde nepripája…skúšal som sa aj pripojiť cez Operu…minimalizovať a potom keď už som spripojený…aj tak nič…

 14. Jen se mi nepodařilo zjistit, jak zvolit na kartě pouze některé složky k zálohování. Celou kartu opravdu zálohovat nechci…

 15. škoda že kalendář není lépe zpracovaný, alespoň trochu se podobaajícíse Outlooku (uchycení a přetažení události apod

 16. bohuzel musim rict ze me take nejdou opakovane udalosti v kalendari synchronizovat hodi to jen prvni vyskyt a pak nic

 17. je to zajímavé, ale většinu funkční mi řeší outlook (exchange) a nyní bych potřeboval něco na automatickou synchronizaci mezi pevným diskem v pc a pam. kartou v pda. 200MB je žalostně málo a livemesh mi nejede s pda :(. nemáte někdo nějaký nápad jak synchronizovat obsah v telefonu s obsahem na disku? něco jako livemesh či dropbox, ale aby to podporovalo wm zařízení…

 18. Co se stane, když telefon flashnu a zapnu MyPhone? Stáhnou se data ze serveru do telefonu, nebo se na serveru smažou? Dost by mě to zajímalo, nechci to zkoušet naostro

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).