Microsoft má za sebou veselé Vánoce. V minulém čtvrtletí zaznamenal nejvyšší tržby v historii

Microsoft Surface Laptop 4 1

Microsoft se v noci na dnešek pochlubil výsledky svého hospodaření za uplynulý kvartál a rozhodně má důvod ke spokojenosti. Zveřejněná čísla totiž překonala nejen očekávání analytiků, ale dokonce i vlastní odhady Microsoftu uvedené v hovoru s investory na konci předminulého čtvrtletí. Redmondská firma rostla prakticky v každé kategorii, které se věnuje, což zapříčinilo meziroční nárůst tržeb i zisků.

Tržby vystřelily o 20 procent vzhůru

Microsoft ve „vánočním“ čtvrtletí utržil 51,7 miliardy dolarů (asi 1,12 bilionu korun), což je o 20 procent více než ve stejném období v roce 2020. Jedná se o nejvyšší tržby v historii společnosti. Provozní zisk se zvedl o 24 procent na 22,2 miliardy dolarů (asi 482,2 miliardy korun), čistý zisk se pak zvedl o 21 procent na 18,8 miliardy dolarů (asi 408 miliard korun).

Nejvíce do společné kasy přinesla divize Inteligent Cloud, která utržila 18,3 miliardy dolarů; nárůst tržeb o 26 procent má na svědomí zejména Azure.

Divize Productivity and Business Processes utržila 15,9 miliardy dolarů, což je meziročně o 19 procent více. Redmondským se dařilo navyšovat počet předplatitelů služby Microsoft 365 (aktuálně jich je 56,4 milionu), stejně tak tržby rostly i z produktů LinkedIn a Dynamics.

Pro nás nejzajímavější divizí je More Personal Computing, do které spadá systém Windows, počítače Surface a herní konzole Xbox. Tržby této divize narostly meziročně o 15 procent na 17,5 miliardy dolarů, přičemž největší nárůst (32 %) Microsoft zaznamenal v oblasti vyhledávání a prodeji reklamy. O 25 procent se zvýšily příjmy z prodeje Windows, na herním byznysu Microsoft utržil meziročně o 10 procent více. Lépe se prodávaly i počítače Surface, zde příjmy vzrostly o 8 procent.

personal

Microsoft se v souvislosti s oznámením finančních výsledků pochlubil, že systémy Windows 10 a 11 aktuálně běží na více než 1,4 miliardách aktivních zařízení.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku