Domů » Bleskovky » Microsoft chystá designovou proměnu Windows 10. Některé novinky ukázal ve videu

Microsoft chystá designovou proměnu Windows 10. Některé novinky ukázal ve videu

Od roku 2017 prochází systém Windows 10 postupnou proměnou vzhledu, kterou Microsoft nazývá Fluent Design. Obměna vzhledu jde Microsoftu zatím velmi pomalu, nicméně snaha o větší konzistentnost celého prostředí je vidět s každým novým updatem. Aktuálně se do systému propracovávají nové barevné ikony, které nahrazují monochromatické ikony určené původně pro živé dlaždice v nabídce Start. Tu mimochodem také čeká velká grafická proměna.

start 2
Windows 10, zdroj: reprofoto YouTube

Těšme se na nový Start a další prvky

Systém Windows 10 v tomto týdnu oslavil metu 1 miliardy aktivních zařízení, k čemuž produktový šéf Microsoftu Panos Panay vypustil do světa následující video shrnující proměnu vybraných prvků od počátků Windows do současnosti.

Významná část videa je ale věnována i budoucnosti, patrná je nejen proměna nabídky Start, ale také hlavního panelu v oblasti hodin, aplikace Kalendář, Fotky a Kalkulačky. Zbrusu nový je i Průzkumník souborů, jehož testovací verze je aktuálně součástí emulátoru Windows 10X, ve videu krátce problikne zřejmě jeho plánovaný konečný vzhled.

explorer 5
Windows 10, zdroj: reprofoto YouTube

Vše působí moderně a konzistentně, nezbývá než doufat, že implementace nebude Microsoftu příliš dlouho trvat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Johnnny
Uživatel
Johnnny
Offline

Novy design je plus, ale nepride mi, ze je prioritou. Chcelo by to odstranit tu schizofreniu a trochu zlepsit user experience.

bkf1
Uživatel
bkf1
Offline

MS už od W8 řeší jen hovadiny a nějaké user experience je až někde na koncích všech seznamů…

Trej
Anonym
Trej
Offline

Součástí UX je přeci i UI :)

Johnnny
Uživatel
Johnnny
Offline

Urcite ano, ale forma ikoniek a fonty nie su prioritou. Ja som fanusik vizualnych zmien, vazne, ale z niektorych veci vo Windowsoch je mi fakt do placu.

_qam_
Uživatel
_qam_
Online

Je škoda, že výrobci, jako HP, Dell, ale i sám Microsoft dělají krásná zařízení ve stylu iPad Pro, bohužel nemají na to systém. Google to vzdal a alternativa k iPadOS prostě není. Windows nejsou odpověď, ty by potřebovaly spíš zbavit se těžkopádné minulosti, která pořád v jádru běží a začít nový, svěží systém (to říkám jako majitel SP6). Bohužel Windows jsou absolutně nevhodné na konzum na baterku, ten systém je naprosto tragický v power managmentu a při prostém sledování videa to prostě nedává.

Trej
Anonym
Trej
Offline

Nevím. Surface mi vydrží velmi dlouho na nabití a na práci, jako video, grafika apod. je pro mě skvělý.

_qam_
Uživatel
_qam_
Online

To ti gratuluju. Mě vydrží po roce sotva 3 hodiny přehrávání youtube videa, baterka má opotřebení 30% a to ho skoro nepoužívám. 6 let starej iPad, co máme doma pro děti vydrží víc.

shepii
Uživatel
shepii
Offline

_qam_: Spíš výrobci jako HP, Dell a Apple dělají krásná zařízení ve stylu Surface Pro, protože Microsoft byl ten, který odstartoval éru tabletů určených k práci. A k iPadOS je alternativa – Android, který má už roky funkce, které teprve teď Apple zakomponoval do iPadOS.

_qam_
Uživatel
_qam_
Online

Android na tabletech prakticky nefunguje. Samsung si to musí dodělávat sám Dexem, aby to aspoň trochu připomínalo iPadOS a stejně to nefunguje jako iPad, protože aplikace jsou jen zvětšeniny telefonu. Jinak bych ti rád připomněl, že HP začalo s tablety na windows snad někdy kolem roku 2000, takže dávno před tím, než se Microsoft rozhodl dělat tablety.

shepii
Uživatel
shepii
Offline

_qam_: Tak jasně, že to nefunguje jako iPadOS, protože jak píšeš nejsou pořádně optimalizované aplikace. Tím pádem je nezájem zákazníků, tím pádem nezájem vývojářů a klasický začarovaný kruh. Ale systém jako takový alternativou k iPadOS je. Samozřejmě vím, že tu byly tablety několik let před iPadem i Surfacem, ale to byla z dnešního pohledu nepoužitelná zařízení. Až teprve iPad dal formu novodobým tabletům a Surface tabletům určených k práci. Stejně nemá smysl tvrdit, že tu byly dotykové smartphony před iPhonem, i když je to pravda. Až iPhone utvořil novodobý trh se smartphony.

lukass71
Uživatel
lukass71
Online

Surface Pro je dotykovy laptop, bez klavesnice/touchpadu jde UI/UX do haje. Rec je tu o tabletech, tj. dotyk primarni interakci, coz ma momentalne skutecne jen iPadOS a kdysi davno to Google zkousel i s Androidem.

shepii
Uživatel
shepii
Offline

lukass71: Jen úhel pohledu. Pro mě je Surface Pro tablet, který můžeš ovládat dotykem, stylusem, nebo můžeš připojit klávesnici a myš a používat ho jako klasický laptop. Primární interakce není určena.

Menty
Uživatel
Menty
Offline

shepii: Tablety na práci? Kde? Tablety na práci neexistují. Surface je daleko víc PC, proto je bez klávesnice a myši na práci stejně mizerný, jako všechny ostatní „tablety na práci“ s Windows. Navíc pokud se budeme bavit o „tabletech na práci“ (jak tvrdíš ty), tak ty vskutku nikoho nezajímají (ano, dle prodejů, už jsme zase u toho). Takže je otázka, zda MS mohl nastartovat něco, co nikoho nezajímá. Pokud se budeme bavit o tabletech obecně, tak tam jednoznačně vede Apple – protože i přesto, že iPad je nudná placka s telefonním OS, tak splňuje parametry toho, co lidé od tabletu… Číst vice »

shepii
Uživatel
shepii
Offline

Menty: A iPad Pro je co? Tablet na práci, stejně jako Surface.

Menty
Uživatel
Menty
Offline

shepii: iPad pro má být na práci jen proto, že to Apple tvrdí? Klávesnice a Pencil podporuje i nejlevnější iPad….ale ten na práci není předpokládám. Však sám MS na svých stránkách jasně inzeruje Surface jako PC (computer, PC a další). Surface je PC, že tu jsou masochisti, kteří potřebují na displej svého pracovního nástroje šahat (a pak podléhají iluzi, že je to tím pádem tablet na práci lol), to respektuju, ale to přece není vůbec důležité. Navíc je potřeba brát v potaz i to, že MS si absenci tabletu (tak jak ho spotřebitelé chápou – tj na konzum) plně uvědomuje… Číst vice »

shepii
Uživatel
shepii
Offline

Menty: Však tablet je také PC, to se nevylučuje. Tablet samozřejmě není určen jako primární zařízení na práci. V kanceláři pracuješ v režimu laptom. Pokud si v situaci, kde by bylo nepraktické pracovat na laptopu, ho použiješ jako tablet. Jak prosté.

xzeit
Uživatel
xzeit
Offline

Tablety se k práci normálně využívají. Hospody, restaurace, fabriky (například pro prohlížení výkresů apod.). Jak píšeš, jsou různé situace a někde je lepší to a jinde zase ono.

Menty
Uživatel
Menty
Offline

xzeit: To je samozřejmě zajímavý námět to diskuze, ale abychom se ve finále nedostali k tomu, že vlastně všechna zařízení jsou určena k práci (mobil proto, že v práci s ním telefonuju, tablet proto, že jsem na něm vyřídil mejl do PRÁCE a tak dále) :D

xzeit
Uživatel
xzeit
Offline

Menty: Každé zařízení má svá má pro různé práce specifické využití. S tím telefonováním jsi to ale trefil. Já mobil dále používám v práci jako fotoaparát a nedávno jsem jel po X letech taxíkem a taxikáři už to taky používají. Jakože mobil.

Menty
Uživatel
Menty
Offline

shepii: Řeknu to tvými slovy výše: „jen úhel pohledu“. Pro mě je „tablet“ zařízení to, jak ho chápe většina populace – zařízení na konzum. Když jsem doma v obýváku a chci si prohlížet web – použiju tablet. Když fotky – to samý. Je to zařízení, které sice neumí to, co PC, ale naopak je velmi dobře ovladatelné dotykem (což samozřejmě SP nesplňuje ani omylem, protože Windows jsou v současné době dotykem ovladatelné špatně). Vzhledem k tomu, že Windows jsou na touch uplně příšerné, a hlavně vzhledem k tomu, že sám MS Surface inzeruje jako PC (nikoliv jako tablet, protože zřejmě… Číst vice »

shepii
Uživatel
shepii
Offline

Menty: Dobře, tak začněme z jiné strany. Když z Surface Pro používám jen tu část s displejem, to znamená bez klávesnice, co držím v ruce? Ano, tablet. To jak to vidíš ty na tom nic nemění. Ale tenhle tablet není jako ostatní tablety. Jak píšeš – klasický tablet je určený ke konzumaci obsahu. Když si někdo koupí Surface Pro, tak má v plánu na něm pracovat, protože mu nahradí laptop, ale pořád je to tablet se vším všady. To znamená že může začít pracovat na laptopu a pokračovat na tabletu tam, kde to s laptopem nejde a naopak začít pracovat… Číst vice »

Menty
Uživatel
Menty
Offline

shepii: Tak i já začnu asi z jiné strany, protože se asi pořád nechápeme. Já nepovažuju za tablet nutně to, co píšou na wikipedii nebo kdo ví kde (tj zařízení s dotykovou obrazovkou – protože tohle označení je dost vágní, to může být i bankomat třeba, že) – ale zařízení, které jako tablet – jako zařízení na konzum, které má perfektní uživatelskou zkušenost co se dotykového ovládání týče (upravené či přímo na míru aplikace, dokonalé prostředí apod) vnímá valná část dnešní populace. Ty považuješ za tablet zřejmě jakékoliv zařízení s dotykovou obrazovkou, budiž. Ale to je jen tvůj pohled na… Číst vice »

Menty
Uživatel
Menty
Offline

Jinak PS: Nechápeme se proto, že ty mluvíš o tabletu jako o placce s dotykáčem. Může být. Já mluvím o tabletu v souvislosti s tím, co si představí většina lidí za posledních 10 let. Neboj, i já mám doma PC s dotykáčem, a používat to jako tablet ve smyslu, co píšu, to je opravdu velké sebemsrkačství. Když pominu absenci jakýchkoliv kvalitních aplikací přímo na dotykové Windows, tak člověk nesmí zabrousit mimo MS ohraničené prostředí (které ještě není ani ohraničeno konzistentně), jinak se dostane do archaického prostředí devadesátek. Je to asi bavit se o tom, co je to auto. Když budeš… Číst vice »

shepii
Uživatel
shepii
Offline

Menty: „Já už fakt nevim, jak jinak to mam vysvětlit…“ To bude tím, že se mi snažíš vysvětlit něco, co není pravda, proto ti to nejde. Surface zkrátka je tablet. Že má microsoft na svých stránkách Surface zařazen mezi PC ještě neznamená, že to není tablet. Jak už jsem psal, i tablet může být PC, nijak se to nevylučuje. PC je dnes už prázdné slovo, které neurčuje nic. Jen to, že jde o počítač, což dnes může být vše s výpočetním výkonem. To, že ty sis vytvořil nějakou svojí definici tabletu, na tom nic nemění. Také netuším, proč pořád píšeš… Číst vice »

QWERTZ
Anonym
QWERTZ
Offline

Menty: architekti, grafici, kresliri a dalsi…. ti si jen diky tabletu vydelaji vyssi desitky tisic mesicne. Neni to pro vsechny, ale blbej iPad ti plne nahradi kancelarsky pocitac. Uplne normalni situace.