Microsoft chystá další restart své mobilní platformy na zcela nových zařízeních

Stav mobilních Windows je v současnosti neúprosný. Žádné nové telefony nevznikají a vývoj systému Windows 10 Mobile byl oddělen od vývoje standardních Windows 10 pro počítače a tablety do samostatné větvě feature2, kterou navíc podporuje pouze 13 posledních zařízení. Microsoft dokonce ve svém eshopu začal nabízet smartphony s Androidem – v USA Samsung Galaxy S8 a S8+, v Číně telefony Xiaomi. I když se zdá, že budoucnost systému Windows na telefonech je definitivně sečtena, podle nejnovějších informací však stojíme opět před dalším restartem.

Microsoft testuje nové zařízení s novými mobilními Windows

Novinář Brad Sams s odkazem na dva nezávislé zdroje z přímo Microsoftu odhalil, že v Redmondu chystají zcela nové zařízení, na kterém testují separátní větev systému Windows pro telefony, tedy jinou, než aktuálně dostávají Insideři na svoje Lumie. Podle Samse mobilní Windows dostanou zcela nové uživatelské prostředí, které se nebude příliš podobat současným Windows Mobile, v této oblasti je však Microsoft stále na startovní čáře.

Výše uvedené informace dále rozvádí server Neowin, který má rovněž v Microsoftu svoje zdroje. Podle nich je důvod oddělení vývoje Windows 10 Mobile následující – větev feature2 pro současné smartphony přinese omezené množství funkcí, jako je např. vylepšené Continuum, avšak tímto updatem cesta Windows 10 Mobile na podzim definitivně skončí.

Prostředí, které se přizpůsobí

Zajímavější má být právě nově vyvíjená větev, která je aktuálně testována nejen na zbrusu novém hardwaru, ale i na loňském smartphonu HP Elite x3. Tento systém má mít základ v počítačových Windows 10 s novým adaptivním prostředím, které se dokáže přizpůsobit malým úhlopříčkám displejů. Toto prostředí má nabídnout přepracovanou nabídku Start, seznam všech aplikací, centrum akcí a další položky; vývoj tohoto prostředí je však údajně zatím v plenkách. Dá se předpokládat, že Microsoft využije prvků z nedávno představeného Fluent Designu, který začíná pomalu prorůstat do testovacích buildů Windows 10 na počítačích.Nepřehlédněte

Microsoft Fluent Design: takto budou vypadat Windows 10 na podzim (galerie) 

Ještě si počkáme

Podtrženo sečteno – z výše uvedených informací vyplývá, že posledních 13 podporovaných smartphonů dostane na podzim konečný update s několika málo funkcemi (něco jako v minulosti Windows Phone 7.8), a nová zařízení budou přicházet s „plnotučnými“ Windows 10 s novým adaptivním prostředním. Tato nová zařízení však podle Brada Samse přijdou nejdříve v horizontu jednoho roku, avšak s výstrahou, že plány se mohou v Microsoftu rychle měnit.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku