Domů » Bleskovky » Microsoft bude v letošním roce platit Samsungu, Sony a Huawei za telefony WIndows Phone (spekulace)

Microsoft bude v letošním roce platit Samsungu, Sony a Huawei za telefony WIndows Phone (spekulace)

Předtím, než Microsoft koupil od Nokie divizi výroby telefonů, platil ročně finskému výrobci jednu miliardu dolarů. Tato částka byla důležitou podporou, která motivovala Nokii k volbě Windows Phone jako klíčového operačního systému, který nahradil Symbian. Již dříve se spekulovalo, že Microsoft platí, nebo plánuje platit dalším výrobcům za podporu platformy. To potvrzují i informace, které zveřejnil na sociální síti Twitter kontroverzní novinář Eldar Murtazin.

Podle jeho slov Samsung od Microsoftu obdrží v letošním roce 1,2 miliardy dolarů na podporu výroby telefonů s Windows Phone 8. Samsung nezůstává jediný, podporu dostane také Sony, které by mělo v letošním roce představit telefon s mobilními Windows.

 

Sony by mělo dostat 500 milionů dolarů a posledním jmenovaným výrobcem je Huawei s částkou 600 milionů dolarů. Dále by Microsoft měl zaplatit 300 milionů dolarů dalším nejmenovaným společnostem. Překvapivě není zmíněno HTC, které je dlouhodobým partnerem Microsoftu, ale vzhledem k aktuálním finančním problémům se možná bude soustředit pouze na Android.

Finanční motivace partnerů by byla logickým krokem, vzhledem k tomu, že Microsoft nyní bude prostřednictvím Nokie kontrolovat 90 % trhu s telefony s Windows Phone a ostatní výrobci by mohou vidět malou perspektivu v tomto obsazeném segmentu. Mějte ale na paměti, že tyto informace nejsou oficiálně potvrzené a i když má Eldar velmi dobré zdroje, ne vždy byla jeho tvrzení pravdivá.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

20 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  Zase tie nezmysly trolla Eldara Murtazina. Za 2 mld. moze MS rozdat 20 milionov Lumii 520 zadarmo. Preco by mal MS dat firmam 2mld. ked nakoniec vyrobia za kvartal dokopy 1 milionov telefonov. Trochu rozmyslajte aj v redakcii.

  • Nepřijde mi to jako hloupý plán. Kdybych mel dostatek peněz a chtel do světa víc protlačit svůj výrobek, udelal bych to takto. Koneckonu si to MS vyzkousel na Nokii. Samsung je v prodejich jednička. Pokud vyrobí a zpropaguje founy s WP, budou se prodávat lépe, než od kteréhokoli jineho minoritního výrobce. Odhaduju, ze je to výhodné pro obě strany. MS se dostane víc do podvědomí a jeho mobilní systém bude prodávanější a výrobci mají slušný polštář k dopadu při špatných prodejích těchto founu. A pokud se tyto telefony budou prodávat, mají k ziskům naopak slušnou premii.

  • Martin II (neregistrovaný)

   MMME: Nehovorim ze je to principialne zly plan, aj ked som presvedceny ze troll Eldar Murtazin si to vycucal z prsta. Ale tie sumy…tie su neskutocne nerealne. Podla mna ked to pisal musel mat aj vypite, inac si to neviem vysvetlit. Aj trollovat treba z mierou.

  • mmme: Nenapadá mě nic, co by mohl mít telefon s WP od Samsungu lepšího než telefon od Nokie. Jedinný důvod, proč by si ho někdo koupil, tak proto, že to je Samsung.

  • Trefil. Hodně lidí si to může koupit právě proto že je to Samsung.

  • Tak minimálne ako predošleho WP modelu od Samsungu, to nebude taká tehla ako Nokie.

  • To s tím rozdáním Lumií 520 už udělali a nepomohlo to. :-D Tak holt zkouší dál…

  • Tím, že WP je na všech telefonech stejnej a (Já např) žádný výhody v Nokia aplikacích nevidím, tak bych to uvítal. Ne každýmu vyhovuje design Nokií, mít proto na výběr od víc výrobců by bylo rozhodně plus.

  • Pár lidí přitáhe to, že je to Samsung, ale mnohem víc lidí odradí, že to má WP.

  • Radšej WP ako Android v podaní Samsungu :)

 2. vzhledem k tomu, že ted Nokii bude vlastnit MS tak všechny ty drobnosti (ale podstatné) ted možná povolí na všech zařízení ne?

 3. Petr (neregistrovaný)

  Zoufalá situace vyžaduje zoufalé kroky. Tak teď už víme proč Samsung a Sony připravují WP telefon. Dopadne to následovně – Samsung i Sony představí WP telefon, MS zaplatí vývoj. Telefon nebude mít nástupce – pokud se tedy MS nerozhodne natlačit za rok výrobcům další dvě miliardy.

  • Zoufalé to bylo před dvěma lety. Teď je reálné, aby si tím MS pomohl. Ještě mě napadlo, ze by Google mohl Samsugu zaplatit 2 miliardy, aby se nové WP founy nepovedly :-D

 4. Zase jedna baba povidala od Murazina, vubec to nebrat vazne. Je to plk, nad kterym nema smysl se ani pozastavit.

  • Mě by zajímalo, zda je to troll nebo jen blb. Opakovaně vypouští informace, z nichž některé jsou zcela očividné nesmysly. To však zpravodajským serverům nevadí a poslušně opisují jeho kydy…

 5. Tak u Sony je to snaď jasne, tam je nutnosť ich zaplatiť ako Nokiu, aby Sony vydalo zariadenie s prepojením na Xbox.

  No ale aspoň sa im vráti to čo im ukradol na poplatkoch za android(aj keď nevie či práve títo dvaja to platia).

  • Ešte má napadlo, že by si takto mohol Samsung vydobiť podporu Spenu u WP telefónov, tým pádom by vo WP segmente nemal konkurenciu.

  • Jsi zase úplně MIN(M)O. Jednak poplatek není krádež a hlavně ta zpráva je nesmysl. Nejdřív počítej do deseti, než začneš zase psát nějakou volovinu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).