Domů » Bleskovky » Microsoft bude v letošním roce platit Samsungu, Sony a Huawei za telefony WIndows Phone (spekulace)

Microsoft bude v letošním roce platit Samsungu, Sony a Huawei za telefony WIndows Phone (spekulace)

Předtím, než Microsoft koupil od Nokie divizi výroby telefonů, platil ročně finskému výrobci jednu miliardu dolarů. Tato částka byla důležitou podporou, která motivovala Nokii k volbě Windows Phone jako klíčového operačního systému, který nahradil Symbian. Již dříve se spekulovalo, že Microsoft platí, nebo plánuje platit dalším výrobcům za podporu platformy. To potvrzují i informace, které zveřejnil na sociální síti Twitter kontroverzní novinář Eldar Murtazin.

Podle jeho slov Samsung od Microsoftu obdrží v letošním roce 1,2 miliardy dolarů na podporu výroby telefonů s Windows Phone 8. Samsung nezůstává jediný, podporu dostane také Sony, které by mělo v letošním roce představit telefon s mobilními Windows.

 

Sony by mělo dostat 500 milionů dolarů a posledním jmenovaným výrobcem je Huawei s částkou 600 milionů dolarů. Dále by Microsoft měl zaplatit 300 milionů dolarů dalším nejmenovaným společnostem. Překvapivě není zmíněno HTC, které je dlouhodobým partnerem Microsoftu, ale vzhledem k aktuálním finančním problémům se možná bude soustředit pouze na Android.

Finanční motivace partnerů by byla logickým krokem, vzhledem k tomu, že Microsoft nyní bude prostřednictvím Nokie kontrolovat 90 % trhu s telefony s Windows Phone a ostatní výrobci by mohou vidět malou perspektivu v tomto obsazeném segmentu. Mějte ale na paměti, že tyto informace nejsou oficiálně potvrzené a i když má Eldar velmi dobré zdroje, ne vždy byla jeho tvrzení pravdivá.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

20 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  Zase tie nezmysly trolla Eldara Murtazina. Za 2 mld. moze MS rozdat 20 milionov Lumii 520 zadarmo. Preco by mal MS dat firmam 2mld. ked nakoniec vyrobia za kvartal dokopy 1 milionov telefonov. Trochu rozmyslajte aj v redakcii.

  • Nepřijde mi to jako hloupý plán. Kdybych mel dostatek peněz a chtel do světa víc protlačit svůj výrobek, udelal bych to takto. Koneckonu si to MS vyzkousel na Nokii. Samsung je v prodejich jednička. Pokud vyrobí a zpropaguje founy s WP, budou se prodávat lépe, než od kteréhokoli jineho minoritního výrobce. Odhaduju, ze je to výhodné pro obě strany. MS se dostane víc do podvědomí a jeho mobilní systém bude prodávanější a výrobci mají slušný polštář k dopadu při špatných prodejích těchto founu. A pokud se tyto telefony budou prodávat, mají k ziskům naopak slušnou premii.

  • Martin II (neregistrovaný)

   MMME: Nehovorim ze je to principialne zly plan, aj ked som presvedceny ze troll Eldar Murtazin si to vycucal z prsta. Ale tie sumy…tie su neskutocne nerealne. Podla mna ked to pisal musel mat aj vypite, inac si to neviem vysvetlit. Aj trollovat treba z mierou.

  • mmme: Nenapadá mě nic, co by mohl mít telefon s WP od Samsungu lepšího než telefon od Nokie. Jedinný důvod, proč by si ho někdo koupil, tak proto, že to je Samsung.

  • Trefil. Hodně lidí si to může koupit právě proto že je to Samsung.

  • Tak minimálne ako predošleho WP modelu od Samsungu, to nebude taká tehla ako Nokie.

  • To s tím rozdáním Lumií 520 už udělali a nepomohlo to. :-D Tak holt zkouší dál…

  • Tím, že WP je na všech telefonech stejnej a (Já např) žádný výhody v Nokia aplikacích nevidím, tak bych to uvítal. Ne každýmu vyhovuje design Nokií, mít proto na výběr od víc výrobců by bylo rozhodně plus.

  • Pár lidí přitáhe to, že je to Samsung, ale mnohem víc lidí odradí, že to má WP.

  • Radšej WP ako Android v podaní Samsungu :)

 2. vzhledem k tomu, že ted Nokii bude vlastnit MS tak všechny ty drobnosti (ale podstatné) ted možná povolí na všech zařízení ne?

  • Tohle si myslím taky. Vsechny prémiové nokiacké apps budou časem pro všechny WP telefony.

 3. Petr (neregistrovaný)

  Zoufalá situace vyžaduje zoufalé kroky. Tak teď už víme proč Samsung a Sony připravují WP telefon. Dopadne to následovně – Samsung i Sony představí WP telefon, MS zaplatí vývoj. Telefon nebude mít nástupce – pokud se tedy MS nerozhodne natlačit za rok výrobcům další dvě miliardy.

  • Zoufalé to bylo před dvěma lety. Teď je reálné, aby si tím MS pomohl. Ještě mě napadlo, ze by Google mohl Samsugu zaplatit 2 miliardy, aby se nové WP founy nepovedly :-D

 4. Zase jedna baba povidala od Murazina, vubec to nebrat vazne. Je to plk, nad kterym nema smysl se ani pozastavit.

  • Mě by zajímalo, zda je to troll nebo jen blb. Opakovaně vypouští informace, z nichž některé jsou zcela očividné nesmysly. To však zpravodajským serverům nevadí a poslušně opisují jeho kydy…

 5. Tak u Sony je to snaď jasne, tam je nutnosť ich zaplatiť ako Nokiu, aby Sony vydalo zariadenie s prepojením na Xbox.

  No ale aspoň sa im vráti to čo im ukradol na poplatkoch za android(aj keď nevie či práve títo dvaja to platia).

  • Ešte má napadlo, že by si takto mohol Samsung vydobiť podporu Spenu u WP telefónov, tým pádom by vo WP segmente nemal konkurenciu.

  • Jsi zase úplně MIN(M)O. Jednak poplatek není krádež a hlavně ta zpráva je nesmysl. Nejdřív počítej do deseti, než začneš zase psát nějakou volovinu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).