Domů » Bleskovky » Microsoft bude plnit Store automaticky bez vývojářů. Na jaře do něj vpustí webové aplikace

Microsoft bude plnit Store automaticky bez vývojářů. Na jaře do něj vpustí webové aplikace

Přestože se Microsoft snaží přimět vývojáře k plnění vlastního obchodu aplikací, stále v něm chybí zásadní tituly, díky nimž by mohlo být používání Windows 10 S (či chystané edice S Mode) zcela bez kompromisů. Další pokus, jak Store naplnit, přijde s jarní aktualizací systému Windows 10 – v Microsoft Store se začnou objevovat progresivní webové aplikace (zkráceně PWA).

Zjednodušeně se dá říci, že progresivní webové aplikace jsou internetové stránky, které se dovedou chovat jako nativní aplikace poháněné moderními webovými technologiemi (Service Worker, Fetch networking, Cache API, Push notifications, Manifest Web App). Tyto aplikace budou běžet na engine EdgeHTML a poběží i bez připojení k internetu.

Microsoft se chlubí, že již automaticky zaindexoval více než 1,5 milionu PWA a v příštích týdnech vpustí do obchodu aplikací první z nich, přičemž vyzkoušet si je budou moci zřejmě zatím pouze Insideři. Obecný popis aplikací a další data (ikona, screenshoty…) si Microsoft vezme z Web App Manifestu, vývojáři je budou moci upravit ručně, budou-li chtít. Stejně tak budou mít možnost dovybavit své webové aplikace specifickými prvky Windows 10, např. podporou upozornění či živých dlaždic, do ničeho však nuceni nebudou. Pochopitelně se vývojáři nebudou muset spoléhat pouze na algoritmy Microsoftu, a budou moci své webové aplikace zaslat do Store sami.

Kromě webových aplikací se v kódu současných testovacích sestavení Windows 10 objevilo pár náznaků, že bychom se v jarním updatu měli dočkat možnosti spouštět více instancí jedné univerzální aplikace. Zatím to umí pouze pár nativních aplikací, jako Kalkulačka nebo OneNote, v budoucnu by to tak mělo jít s každou aplikací včetně těch od vývojářů třetích stran.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Tohle by mohlo fungovat i na mobilech…

 2. Pokiaľ viem, tak MS nieje jediný kto sa zaujíma o PWA

 3. Edge ve Windows 10 Mobile nema plnou podporu PWA a vzhledem k ukonceni vyvoje uz se tam ani nikdy nedostane. Takze ne, W10M to nepomuze – pro ty uz je pozde.

  • Windows 10 Mobile ma zarucenou podporu jeste na 2 roky. Klidne by v nejake aktualizaci podporu mohli pridat, v tom problem nevidim.

  • Režim vývoje a režim maintenence mají „jistý“ rozdíl ;)

  • W10M maji prislibenou (nikoliv zarucenou – zname MS, ze ano) podporu co se tyce bezpecnostnich zaplat a oprav kritickych chyb. Zadne nove funkce nedostanou, jelikoz jejich vyvoj je ukoncen.

 4. Tomas… Bohužiaľ. Musím súhlasiť s Petrom2. Nejaké nove funkcie neočakávam.

  • bolo povedane, ze system budu udrziavat s ohladom na firemnych klientov. Takze ak bude zaujem u nich, tak mozu pridat. Ale skor nie, pretoze pocet uzivatelov klesa, aj firemnych.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).