Domů » Články » Meteoservis: Windows Phone aplikace kritickým pohledem Marka Hajna

Meteoservis: Windows Phone aplikace kritickým pohledem Marka Hajna

Počasí si z nás poslední dobou dělá „dobrý den“. Lze se na předpověď spolehnout? A pokud ano, jak ji mít neustále po ruce? Dnes vám poradím, jak na to s aplikací Meteoservis.

Slunečný den, teplota kolem 25 stupňů, lehký svěží vánek, na obloze pár mráčků, které jen dotvářejí příjemnou atmosféru krásného dne. Večer sedíte na zahradě se sklenkou dobrého vína, případně grilujete, nebo opékáte buřty. Prostě pohoda, máloco vám dokáže zkazit náladu. Druhý den se probudíte a venku ocelově šedá obloha, fouká studený vítr, prší, psa by ven nevyhnal. Že vám to něco připomíná? Ano, výše uvedené se dá označit za běžný příklad toho, jak si s námi počasí v poslední době pohrává.

   

Neuděláme s tím nic. Příroda už je taková. Můžeme se na to tak maximálně připravit, nic víc. Přípravou budiž předpověď počasí, kterou dnes máte možnost sledovat z mnoha všelijakých zdrojů, ať už online nebo offline. Noviny, rádio, televize, internet a v posledních letech i aplikace pro smartphony. Dnes se na jednu podíváme. Je spolehlivá? Stojí za ty utracené peníze? Zatím neprozradím ;)

Dnes testovanou aplikaci Meteoservis od SoftImage si můžete z Marketplace stáhnout ve dvou verzích. Lite, ta je zdarma, nebo plnou verzi za 104 Kč, což není úplně málo. Budu se věnovat plné verzi, nicméně se podíváme i na to, co umí oproti Lite verzi navíc a zdali to za těch 104 Kč vůbec stojí.

V diskusi pod poslední recenzí jsem dostal „kartáč“ za to, že bazíruji na tak zbytečné věci jako je splashscreen a jeden z diskutujících o mně dokonce prohlásil, že „to nemam tam hore v poriadku…“. Nebudu rozebírat, komu „šplouchá na maják“ a komu ne. Jen si budu dál stát za svým. Splashscreen je pro mě, jako uživatele, určitou vizitkou aplikace a autora. Je to totiž to první, co z aplikace vidíte, tzn. onen pověstný „první dojem“. A Meteoservis, jakožto zářný příklad, má velmi dobře udělaný splashscreen. Za mě tedy velké, leč nevýznamné plus.

  

Design, grafika a vůbec jsou často označovány za velmi subjektivní. Bez diskuse. Mně osobně se vzhled aplikace Meteoservis opravdu líbí. Někomu může přijít dětský, ikony možná až infantilní, ale já je hodnotím pozitivně, ačkoli aplikace se nedrží Metro vzhledu. Což v tomto případě není na škodu.

Jako první se po spuštění zobrazí „Aktuální předpověď“. Ikonka, která rychlým pohledem napoví, jak bude, teplota, real feel, srážky, vítr, tlak, textový popis a doba aktualizace. Na první pohled super. Dostatek informací k tomu, abyste věděli, co vás venku čeká. A na druhý pohled? Je předpověď spolehlivá? Aplikace sama zvolí místo, kde se nacházíte a podle něj bere zdroj meteorologických dat. Ze zkušenosti mohu říct, že odchylka mezi daty na displeji, na domácí meteostanici a reálným stavem venku je minimální. Na aktuální předpověď je spolehnutí.

 

Na další obrazovce je přehledná předpověď pro vybranou lokalita na pět dnů dopředu a dokonce po tříhodinových intervalech.  Opět vidíte ikonku, teplotu, real feel, srážky, vítr a tlak. Víc snad ani k představě o tom jak bude, není potřeba.

Následuje hezky udělaný předpovědní graf na několik dnů dopředu a pak radarové a satelitní snímky Česka, Slovenska a Evropy. Toť vše a rozhodně to není málo. Stačí to na investici 104 Kč?

V Nastavení máte možnost volby místa, pro které se předpověď zobrazuje. Upřímně, za tyhle peníze bych uvítal možnost nastavit více míst. Nejde to. Respektive jsem nepřišel jak na to. Pokud je jiná možnost než v Nastavení vybrat jiné místo a vrátit se k předpovědi, rád si nechám poradit. Takhle je to jak „drbání se pravou rukou za levým uchem“.

Dále si můžete nastavit parametry jako jednotky pro zobrazení rychlosti větru, které radarové a satelitní snímky se budou nebo nebudou zobrazovat. Lze zapnout automatické aktualizace předpovědi a drobností pak je manuální aktualizace „zatřepáním“ telefonem.

Poslední důležitou funkcí je Live Tile. Ta zobrazuje ikonku počasí, teplotu, místo a čas, ke kterému se předpověď vztahuje. Na její zadní stranu si pak můžete zapnout zobrazení radarových snímků. Ty jsou ale na dlaždici tak malé, že z nich stejně nic nepoznáte. Funkce se tak míjí účinkem.

No a to je celá full verze za oněch zmíněných 104 Kč. Je to hodně nebo málo? To zhodnotíme až potom, co se mrkneme na nabídku, respektive omezení Lite verze. Zde si dovolím čerpat z webu autora:

 • pouze jednoduchá živá dlaždice (Live-tile), bez automatických aktualizací na pozadí
 • zobrazuje se předpověď pouze na 3 dny dopředu
 • při prohlížení radarových či satelitních dat se zobrazuje maximálně 12 snímků
 • k dispozici nejsou žádné další informace o aktuálním stavu počasí, pouze radarové a satelitní snímky
 • Lite verze není rozšiřována o nové funkce či možnosti, které budou v plné verzi v budoucnu k dispozici
 • neposkytuje se technická podpora při problémech

Jsou tato omezení natolik závažná, abyste museli zaplatit 104 Kč za plnou verzi? Záleží na tom, co od aplikace očekáváte. Pokud vám stačí předpověď na tři dny dopředu a nepotřebujete radarové snímky na Live Tile, pak full verzi nepotřebujete. Otázkou je, jaké funkce nás čekají v dalších verzích aplikace, protože ty v Lite verzi nebudou.

- 
Lite verze

Já osobně jsem si koupil plnou verzi, abych byl schopen otestovat veškeré funkce této aplikace. Doposud jsem používal konkurenční produkt a rozdíl je obrovský. Meteoservis je dobře udělaná aplikace, která nabídne nejen základní informace o počasí v následujících dnech. A za zkušenosti mohu potvrdit, že na předpověď se dá spolehnout.

Mohu však doporučit nákup za 104 Kč? S čistým svědomím určitě ne. Lite verze totiž není tak „ořezaná“, jak by se na první pohled zdálo a nabídne hodně. Respektive nabídne vše, co od předpovědi počasí očekáváte. Rozdíl mezi Lite plnou verzi rozhodně není v hodnotě 104 Kč. A dalším důvodem je, že verze pro konkurenční platformy (Android, Windows Mobile) jsou zdarma. Ačkoli u nich můžete autory podpořit „sponzorským darem“.

- 
Plná verze

Na druhou stranu platbu za aplikaci vnímejme jako podporu dalšího vývoje a autoři Meteoservis si podporu zaslouží. Tzn., budete-li s Lite verzí spokojeni, nebojte se zaplatit full verzi, která vám nabídne další komfortní funkce navíc.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

14 komentářů

 1. Radim (neregistrovaný)

  Doporučuji srovnat s počasím od pana Vargy. Minimálně srovnatelná konkerence.

  • to určitě ne. Počasí od Roberta je pěkná aplikace, nicméně suprjednoduchá. meteoservis je minimálně o třídu výš. třeba kvůli funkci rozdělení předpovědi po několika hodinách, ne jen „zítra bude x·“..

  • Radim (neregistrovaný)

   A zrovna rozdělení po několika hodinách mi přišlo jako zbytečná věc na úkor rozpisu na další dny, který je řešen stroze oproti konkurenci viz výše. Ale jinak je ta aplikace super a je určitě dobře, že jsou tu čeští vývojáři, kteří něco dělají pro českou WP komunitu.

  • Právě ono detailní členění po 3 hodinách je pro představu o vývoji počasí během dne velice důležité. Někomu samozřejmě stačí jedna ikonka na celý den, ta ale často nemůže postihnout právě onen vývoj během dne, třeba odpolední přeháňky či bouřky apod.

  • RADIM: S Počasím od Roberta Vargy Meteoservis srovnat nejde. Počasí je vcelku jednoduchá aplikace pro základní info a přehled. Meteoservis je oproti tomu propracovaný s výrazně podrobnějšími informacemi.

   RADIM a HUJER: Souhlasím. Členění po třech hodinách je super a hodí se právě pro představu o dalším vývoji aktuálního počasí.

 2. Meteoservis byla jedna z prvnich aplikaci, co jsem si na WP koupil, Meteoservis jsem pouzival nekolik let na WM k plne spokojenosti (a zdarma), s aplikaci na WP jsem take spokojen, 104 Kc je sice docela dost, ale investice nelituji a doufam, ze autor aplikaci skutecne bude vylepsovat o nove a zajimave featury :)

 3. Tuto aplikaci jsem si koupil jako jednu z prvních… Nechtěl bych už být bez radaru na živé dlaždici. Nemusím spouštět aplikaci a vím, jestli bude pršet a nebo ne.

 4. No,já bych do toho tedy už nešel.Tuto aplikaci jsem vždy používal a i dnes používám a přispěl jsem i na vývoj panu Radimovi (a dodnes jsem uveden jako hlavní sponzor),ale žel po přechodu na android se již tato aplikace pro android nevyvíjí a konkurence již je o dva kroky napřed.Když jsem komunikoval s panem Fryčem,proč se tato super aplikace dál nerozvíjí i pro android,tak mě bylo sděleno,že Windows je srdcovka,tak proto.Žel pro mne je srdcovka již android,takže raději přispívám tam,kde mé peníze budou pro android počasí užitečnější.Jirka

 5. aplikaci jsem koupil hlavně z důvodu podpořit vývojáře kvalitního softu, i když by mi stačila asi i lite verze..

 6. Díky Markovi za malou recenzi.

  Jen dodám, a na pravou míru uvedu, že:

  – v brzké době se chystá uvedení zcela nové verze a to hned v několika edicích, takže i cenová politika bude snad pro mnohé příznivější (ano, bude i free verze)

  – zcela nová verze bude i pro OS Android a podobně jako u WP budou placené a bude i jedna free adice. Současná verze pro Android je free, jelikož běží na starých datech a starém sw – pro Windows Mobile byla tato verze taky zdarma. Tuto verzi pro Android „vyrábí“ kolega a bohužel v poslední době bylo příliš málo času (taky máme rodiny a musíme pracovat – představte si…)

  – více na [odkaz]

  [odkaz]

 7. HUJER: Díky za doplňující info.

  Těším se na ty nové verze ;)

  Jakmile vyjdou, tak článek zaktualizujeme.

 8. Jestliže se mohu taky vyjádřit, Meteoservis je pro mě jedna z mála must have aplikací, které používám už od dob Windows Mobile (HTC Cruise, HTC HD), nyní mám nainstalovanou free verzi na Androidu (Galaxy Nexus, Asus Transformer Prime) a placenou na HTC Trophy. Pokud bude placená i pro android, rád nějakou tu stovku zaplatím.

  Podle mě spolehlivšjší aplikace pro předpověď počasí v Česku neexistuje.

  Kromě již zmíněné možnosti volby z více přednastavených míst (hodně cestuju, tak proto) bych se ještě bych přimluvil pro optimalizaci pro tablety (větší rozlišení – větší velikost radarových a synoptických map), tedy pokud je to technicky možné.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).