Domů » Bleskovky » Méně pro Apple, více pro vývojáře. App Store mění podíl výdělků z prodeje aplikací

Méně pro Apple, více pro vývojáře. App Store mění podíl výdělků z prodeje aplikací

Tvůrci herního hitu Fortnite v letošním roce rozpoutali válku s provozovateli online obchodů, především se společností Apple. Hlavním důvodem sporu je výše poplatků, které vývojář za každou prodanou kopii aplikace/hry provozovateli odvádí.

app store

U většiny obchodů je dělení zisků nastaveno poměrem 30:70 ve prospěch vývojáře, přičemž speciálně na platformě iOS/iPadOS nemá vývojář jinou možnost distribuce než skrze App Store. Obě znesvářené strany spolu bojují skrze právníky, kromě toho nespokojení vývojáři v čele s tvůrci Fortnite založili Ligu za férovost aplikací, skrze kterou se snaží zavedené praktiky provozovatelů obchodů aplikací změnit. A zdá se, že tento nátlak přináší první ovoce.

Apple bude malým vývojářům ukrajovat ze zisků méně

Apple dnes nečekaně oznámil snížení poplatku za umístění aplikace v App Store na polovinu, namísto 30 procent bude vývojář odvádět pouze 15 procent. Tato změna se nebude týkat všech vývojářů, ale pouze těch menších; rozhodující podmínkou bude roční výdělek menší než 1 milion dolarů. Apple tvrdí, že takových vývojářů je drtivá většina, avšak přesný počet z celkových 28 milionů registrovaných tvůrců aplikací neznáme. Apple také neprozradil odhady, jak se tato změna v dělení podílu projeví na budoucích příjmech z App Store, které mají vzestupnou tendenci.

Aby mohli vývojáři z tohoto benefitu těžit, musí se nejprve přihlásit do programu App Store Small Business, který bude odstartován 1. ledna příštího roku. Apple bude brát v potaz výnosy vývojářů z letošního roku; u stávajících vývojářů rozhodnou výdělky z roku 2020, noví vývojáři se mohou kvalifikovat okamžitě. Pokud se vývojáři podaří v průběhu roku překročit výdělek 1 milion dolarů, bude z programu vyškrtnutý a veškeré další výdělky v daném roce budou podléhat 30% provizi. Pro rok 2022 poběží program nanovo, v potaz se budou brát výdělky z příštího roku.

Ředitel Apple Tim Cook nový program popsal jako cestu k podpoře malého byznysu, který tvoří páteř globální ekonomiky a je bijícím srdcem inovace. App Store podle Tima Cooka vytváří miliony pracovních míst a je přístupnou cestou k podnikání pro každého, kdo má nápad. Program App Store Small Business má pomoci vývojářům lépe financovat malé firmy, zvětšovat jejich týmy a především umožnit jim více riskovat ve tvorbě nových aplikací, které obohacují životy mnoha lidí.

Pro velké firmy se nic nemění

Podpora pro malé podniky nepochybně tvůrce Fortnite neumlčí. Tato hra v roce 2019 vydělala 1,8 miliard USD, tudíž nový program Apple se herního studia Epic Games rozhodně týkat nebude. Kromě toho se patrně objeví nové stížnosti, které budou poukazovat na to, že Apple zvýhodňuje určité skupiny vývojářů před jinými. Právní bitvy tak rozhodně utichat nebudou.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentáře

 1. Tak, jsem zvědavý, jak tento krok poplivou místní odborníci tentokrát 🤔

  • Tak spíše jak to vysvetlí místní iovce. Ještě nedávno bránili Apple s tím, že má vysoké náklady a proto nižší poplatky nejsou možné, ať si vývojáři napíšou vlastní os, pokud se jim to nelíbí, a podobne plky . Ted jim Apple vrazil kudlu do zad tím, že udělá přesný opak, a ovce to vůbec nevidí. Víc na smích to snad už nemůže být.

   • Proč by jim vrazil kudlu do zad? Já chápu ty, kteří Apple bránili, také jsem byl mezi nimi a nebylo to kvůli Applu. Tady šlo o to, že když někdo začne používat nějaký produkt za určitých podmínek, se kterými souhlasil, tak je nesmysl kopat kolem sebe a soudit se, když ty podmínky poruší a je pokutován. To jde proti srsti ať jde o kohokoliv. To, že Apple upravil podmínky je jen jeho benevolence a předpokládám krok k tomu, aby se podobné scénáře v budoucnu neopakovaly.

  • Je to asi spravny krok, aj ked to apple robit nemusel. Toto je jedina oblast, kde sa ich zastanem, oni investovali miliardy a vybudovali si nieco, co maju pravo spravovat a komu sa nepaci, nech pre nich apky nevyraba… EU si tiez chrani svoj trh clom a ma pravo zvyhodnovat svoje produkty, to aj k tomu, ak ma ich predplatne lepsie podmienky ako napriklad spotify.

   A fortnite za par tisic, mozno desattisic vyryzoval od tial miliardy, tak by mali byt ticho.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).