Domů » Články » Megapreview: První dojmy a zkušenosti s novým HTC Touch Pro (Raphael)

Megapreview: První dojmy a zkušenosti s novým HTC Touch Pro (Raphael)

HTC Touch Pro: megapreview a první dojmyPřed několika dny se na našem trhu konečně začal prodávat tolik očekávaný komunikátor HTC Touch Pro. Jedná se o téměř shodně vybavený komunikátor, jako nedávno prezentovaný HTC Touch Diamond, Touch Pro je také často označován za přímého konkurenta Sony Ericssonu Xperia X1, především se ale jedná o velice výkonný a dobře vypadající telefon se spoustou bonusových funkcí a přívětivým uživatelským prostředím TouchFLO 3D. Již několik dní tuto novinku testuji a je tedy čas na první dojmy a postřehy, a hned na úvod prozradím, že jsou vesměs pozitivní.

Rozdíly jsou patrné na první pohled
Aby nedocházelo k omylům, pojďme si nejprve shrnout rozdíly mezi Diamondem a Raphaelem. Hned na první pohled je patrná tloušťka přístroje, která díky integrované QWERTY klávesnici narostla o rovných 7 milimetrů, Raphael má také znatelně více zaoblené hrany a zadní kryt se nenese v lesklém stylu, jako tomu bylo u Diamondu, různě vystouplé trojúhelníku na krytu baterie ale zůstaly, i když mi přijde, že jsou mnohem méně výrazné, což samozřejmě hodnotím kladně. Ukazatel hmotnosti poskočil o 55 gramů nahoru, celková hmotnost Raphaela se tak zastavila na 165 gramech včetně akumulátoru; přesto jsou celkové rozměry 102 x 51 x 18.05mm u komunikátoru s hardwarovou klávesnicí přijatelné a nebýt té výraznější tloušťky, působil by Raphael jako velice kompaktní telefon.

- -
Touch Pro na oficiálních fotografiích

I když ono to ani s tou tloušťkou není tak horké, za její zvýraznění mohou výrazně nižší hodnoty u zbývajících dvou rozměrů, které jsou oproti konkurenčním telefonům přece jenom citelně nižší. Pokud například někomu na chvíli půjčíte do ruky E-TEN M700 a HTC Touch Pro, pak dotyčný jako tlustší komunikátor bez váhání a bližšího přeměřování označí za tlustší právě Touch Pro, i když papírově tomu tak vůbec není a oproti M700 je naopak o necelé 2 mm hubenější, jenomže telefon od E-TENu má větší i šířku a délku, a tak se tloušťka jednoduše ztrácí, což se u Raphaela napsat nedá.

- -

Kromě mírně odlišného designu narazíme i na změny v hardwarovém vybavení, předně Raphael neobsahuje 4 GB vnitřní Flash paměť, ale zase přináší podporu paměťových karet a také disponuje akumulátorem s kapacitou 1340mAh, zatímco Diamond nabízí pouze 900mAh zdroj energie. Raphael je na tom mnohem lépe i s operační pamětí, jelikož je osazený modulem o velikosti 288 MB, zatímco jeho bráška disponuje “pouze“ 192 MB RAM. Rozdíly jsou i v paměti Flash ROM (neplést se 4 GB Internal storage), která je oproti Diamondu dvojnásobná (512 MB). Tolik tedy k odlišnostem v hardwaru a teď se pojďme podrobněji podívat na jednotlivé funkce.

- - -

Další z rodu Touch
Přední strana telefonu se nese v lesklém duchu, což sice podtrhuje elegantní vzhled, ale musíte také počítat s tím, že si kryt dokonale zapamatuje každý váš otisk prstu. Dominantním prvkem je jemný VGA displejem s úhlopříčkou 2.8“, který je stejně jako u Diamondu poměrně dobře čitelný i na přímém slunci. Podsvícení je možné regulovat ručně nebo automaticky podle světelného senzoru. Pokud použijete první možnost a podsvícení si budete regulovat ručně, můžete při nastavení na nižší hodnoty výrazně zvýšit celkovou výdrž na jedno nabití, pokud necháte hodnotu na světelném senzoru a telefon budete využívat opravdu často, připravte se na to, že budete zdroj energie často hledat každý den, protože senzor velmi často svítivost nastavuje na maximální hodnoty, a to se na výdrži snadno podepíše.

- -

Sám jsem zkusil světlocitlivý senzor nechat aktivní a systém si tedy hodnoty podsvícení displeje nastavoval sám. Po rovných 24 hodinách používání zbývalo už jen 25% baterie, je ale pravda, že jsem během dne téměř hodinu telefonoval, zhruba 30 minut využíval GPS a všeobecně jsem s telefonem velice často pracoval (schůzky, kalendář, internet přes EDGE). Podrobné testy baterie vám přineseme až v recenzi samotné. Pokud si ale podsvícení displeje nastavíte manuálně na nižší hodnotu, je možné se s Raphaelem dostat až na 3 dny při běžném používání. Dotykový displej se nachází v jedné rovině s tělem Raphaela, což je charakteristický znak pro všechny HTC Touch komunikátory. Veškeré nabídky v systému jsou díky tomu mnohem lépe přístupné a stylus tak není nutné téměř vytahovat. Touch Pro je druhým telefonem, který je vybavený prostředím TouchFLO 3D. Zapomeňte na rotační krychli, která byla charakteristická pro starší verze, zde výrobce přichází se zcela novým řešením, které je skutečně použitelné a překvapí nejen vás, ale i vaše okolí, jelikož procházení jednotlivých nabídek v TouchFLO 3D vypadá neskutečně elegantně, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených videí.

Uživatelské prostředí TouchFLO 3D
TouchFLO 3D se skládá z několika prvků – pluginu na obrazovku Dnes, podpory gest v systému a integraci pohybového senzoru. TouchFLO 3D zabere celou plochu obrazovky Dnes, není jej tedy možné používat s dalšími pluginy. Celý motiv se nese v černém kabátku, což vypadá velice elegantně. Plugin je rozdělený do několika nabídek (Doma, Kontakty, SMS, E-maily, Internet, Obrázky a videa, Hudba, Počasí, Nastavení a Programy), mezi nimi se můžete snadno posouvat pomocí dolní lišty, použít k tomu ale lze i joystick.

Oficiální prezentace HTC Touch Pro

TouchFLO prostředí podporuje horizontální i vertikální pohybová gesta, tahy doprava a doleva se tak opět můžete přepínat mezi nabídkami, směrem nahoru a dolů pak listovat mezi případnými dalšími funkcemi (listování fotografií, výběr hudby, změna regionu u počasí…). Skrolování využijete i v samotných systémových nabídkách, kontaktech a dalších aplikacích. TouchFLO 3D je také neskromný žrout operační paměti RAM, nicméně to u Raphaela, který má po prvním spuštění volných přes 130 MB, není až takový problém, starší Diamond je na tom v tomto ohledu o poznání hůře. Po vysunutí hardwarové klávesnice se TouchFLO 3D překlopí do landscape režimu, který ale obsahuje pouze matici s osmi základními ikonami (E-mail, Zprávy, Záložky, Webové vyhledávání, Kalendář, Úkoly, Poznámky a Kontakty), žádné grafické přechody a podporu gest ale v tomto natočení obrazovky neočekávejte. Rotace displeje je při vysunutí klávesnice téměř okamžitá a celý systém se celkově chová velice stabilně a svižně, a to i s první prodejní verzí ROM.

Touch FLO 3D v praxi

Pohybový senzor nevyužijete v celém operačním systému (jako například u Samsungu Omnia), ale jen v některých aplikacích, jako je internetový prohlížeč (pouze Opera, Internet Explorer se do landscape módu nepřetočí), HTC Album (prohlížeč obrázků). Zajímavostí je také hra Teeter, která naplno využívá pohybového senzoru, vašim cílem je dopravit kuličku do správné díry a vyhnout se překážkám, její pohyb samozřejmě ovlivňujete natáčením telefonu; kdo si někdy hrál s iPhonem, bude mu jasné, kde se HTC při výrobě této hry inspirovalo. Vzhledem k tomu, že se již podařilo prolomit ovladače k pohybovému senzoru u Diamondu (pro Raphaela jsou shodné), je možné si do telefonu dohrát další aplikace a utility, se kterými bude možné telefon ovládat pohybem. Je téměř jisté, že za několik měsíců bude pro Diamonda a Raphaela dostupná obrovská škála aplikací využívajících prostorového pohybu.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
Procesor: Qualcomm MSM7201A, 528 MHz
Displej: Dotykový TFT, VGA rozlišení (640×480px), úhlopříčka 2,8 palce, 65 536 barev
Podporované sítě: GSM (900/1800/1900 MHz), UMTS/HSDPA/HSUPA (900/2100 MHz, až 7.2Mbps), GPRS a EDGE třídy 10
Datové funkce: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 včetně A2DP, EDR, MiniUSB (USB 2.0 – až 480Mbps)
Paměť: 288 MB RAM, 512 MB ROM
Paměťové karty: microSD/microSDHC
GPS: ano, Qualcomm, 20 kanálů, A-GPS
Fotoaparát: 3.2MPx, Autofocus, makro, přisvětlovací dioda; přední VGA kamerka pro videohovory
Rozměry: 102 x 51 x 18.05 mm
Hmotnost: 165 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 1340mAh
Hardwarová klávesnice: ano, výsuvná, 5 řad
Další informace: Pohybový senzor, TouchFLO 3D prostředí, FM rádio

Královská výbava
Práce v operačním systému Windows Mobile 6.1 Professional je díky rychlému procesoru od Qualcommu s taktem 528 MHz velice svižná, a díky obrovské paměti RAM se opravdu nemusíte obávat toho, že by si Raphael neporadil s velkým množstvím spuštěným aplikací na pozadí. Na Qualcomm chipsetu dále najdeme Bluetooth modul, Wi-Fi, GPS i 3.2MPx fotoaparát. Bluetooth ve verzi 2.0 funguje výborně a samozřejmě ji nechybí podpora standardů A2DP či EDR. Používání Wi-Fi je taktéž bezproblémové. GPS zastupuje 20 kanálový čip od Qualcommu, který se podobně jako SiRF Star III, vyznačuje špičkovou citlivostí a rychlostí pro zaměření, což mohu potvrdit i z praktického používání s navigačním software TomTom Navigator 6. Fixace pozice je i v městské zástavbě otázkou několika málo vteřin, se zaměřením uvnitř budovy měl ale komunikátor občas problémy, signál se rovněž ztrácí při průjezdu tunelem. Stejně jako u HTC Diamondu, ani zde v základním balení nenaleznete přiložený žádný navigační software, což je škoda, u předchozích Touch modelů byl dodáván alespoň TomTom Navigator ve verzi 6.

- -
Srovnání velikosti s MDA Compact IV (brandovaný HTC Touch Diamond) 

Telefonní funkce jsou zastoupeny klasickým tribandovým GSM modulem (GPRS/EDGE třídy 10) a nezapomnělo se ani na podporu rychlé trojky UMTS/HSDPA/HSUPA (až 7.2Mbps). K počítači telefon připojíte přes miniUSB konektor (USB 2.0, respektive HTC ExtUSB), do kterého se připojují i dodávaná stereo sluchátka a nabíječka. Při každém připojení k PC se na displeji objeví nabídka, zda chcete použít spojení přes ActiveSync (synchronizace), nasdílet obsah paměťové karty jako flash disk, případně zda chcete telefon připojit jako modem (tato třetí položka u Diamondu nebyla).

- -
Raphael vs. Compact IV; srovnání s novinkou mivvy UM470

Fotoaparát disponuje 3.2MPx rozlišením a funkcemi makro či autofocus, výrobce konečně nezapomněl ani na přisvětlovací diodu, jejíž absenci jsem Diamondu vytýkal. Za dobrých světelných podmínek lze pořídit velice pěkné a ostré snímky, s úbytkem světla se schopnosti senzoru znatelně zhoršují, ubývá věrohodnosti barev a objevují se různá slepá místa. HTC Touch Pro nefotí špatně, ale u takto vybaveného zařízení jsem zkrátka očekával lepší výsledky. Shodná definice platí i pro nahrávání videa, během dne je záznam plynulý, ve tmě ale počet snímků klesne hluboko pod úroveň sledovatelnosti. Z dalších multimediálních funkcí stojí za zmínku FM rádio, které si s příjmem stanic poradí celkem obstojně, aplikace pro ladění stanic je uzpůsobena pro snadné ovládání pomocí prstů, ani zde tedy nebude nutné stylus vytahovat.

- - -

Další fotografie naleznete v naší Galerii, nové snímky budou postupně doplňovány

Hardwarová klávesnice
Nevzpomínám si, zda jsem od opuštění od Qteka 9000 (HTC Universal) pracoval s jiným Pocket PC, které by disponovalo 5-ti řadou QWERTY klávesnicí. Raphael takové rozložení nabízí, také konstrukce a provedení je velice podobné jako u Qteku 9000, nicméně u něj bylo celkové zpracování díky výrazně větším rozměrům přece jenom lepší. I tak ale zpracování hardwarové klávesnice u Raphaela hodnotím na výbornou, jelikož se na ní píše velmi dobře a to i při zpracovávání delších textů. Problémy ale mohou mít uživatelé s většími prsty, jelikož jednotlivá tlačítka nejsou až tak velká.

- - -

Horní pátá řada nabízí samostatné numerické klávesy a několik sekundárních znaků, které se vyvolávají přes klávesu Fn. Co mě ale překvapilo, je chybějící dvojice softwarových kláves, na které jsem byl z předchozích komunikátorů zvyklý. Doposud se mi také nepodařilo přijít na to, jak psát na klávesnici české znaky, starý známý trik s editací souboru Sym.txt v tomto případě nefunguje, ale snad se v dohledné době objeví nějaké funkční řešení na xda-developers.com. Podsvícení klávesnice je rovnoměrné a ve tmě dobře čitelné, světlo nijak neruší a jak primární, tak i sekundární symboly jsou dobře viditelné.

Pokud máte k tomuto komunikátoru nějaké otázky, můžete využít komentářů pod článkem nebo naše diskuzní fórum. Nezapomeňte se podívat také na SmartWiki.cz, kde naleznete několik tweaků a vylepšení pro HTC Touch Pro.

Za zapůjčení přístroje k testu děkuji společnosti Sunnysoft s.r.o., v jejímž internetovém obchodě si tuto novinku můžete zakoupit.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

25 komentářů

 1. super…vypada to fakt good… uz se tesim na mega recenzi

 2. pokud myslite dvojici sw klaves ty dva podlouhle uzke cudliky na kaiserovi tak jsem rad ze tam nejsou protoze jsem je nikdy nepouzil protoze jsou male, a nekdy jindy jsem je zase naopak omylem zmackl

 3. kazdopadne zapomel jsem dodat ze je to naprosto dokonaly kousek a kdyby disponoval vetsim displayem tak utikam od kaisera…

 4. Odpovědi k jednotlivým dotazům:
  Moje recenze vyjde nejprve na MobilManii v průběhu příštího týdne, to je 100% a později se pak objeví o něco „hlubší“ pohled také na SmartManii.
  Ano, FM rádio by podle oficiálních HW parametrů mělo funkcí RDS disponovat.
  Rychlost systému ve srovnání s Diamondem mi přijde stejná, on je Diamond s poslední verzí ROM opravdu hodně rychlý, ale to Raphael také. Jemu však hraje do karet podstatně větší paměť RAM.
  Hardwarová klávesnice se samozřejmě dá použít ve všech aplikacích (ICQ…), takže s tím problém určitě nebude

 5. jirko máš možnost připojit a otestovat kvalitu výstupu hudby přes BT sluchátka? Já jen že při připojení BT sluchátek a poslechu hudby byl zvuk ve velice špatné kvalitě, ale jde to vyřešit pomocí advanced config. z diamonda

 6. při vysunutí klávesnice se displej přepne do landscape modu takže v této

 7. Navigace: Díky za připomínku, máte pravdu že TT7 není normálně dostupný, dodával se jen na vybraných trzích k HTC Touch Diamondu, nějak jsem se tím nechal při psaní zmást, v telefonu samozřejmě používám TT6.
  Bluetooth sluchátka otestuji, mám tady teď zrovna nějaké low-endy na recenzi, tak to s nimi zkusím

 8. Dneska mi dorazila jeho eng verze a po par prvnich dotecich jsem nadsen. Jen bych doplnil ze u meho kusu byly 2 CD(jedno s manualem a backup utility a druhe s nejakymi aplikacemi, nepouzivam win na desktopu, takze jsem to zatim nijak moc neresil), akorat byli celkem chytre schovane ve vicku te plastove krabicky (=

 9. chtěl jsem se zeptat, zda jde otacet diplay i bez kativace klavesnice, tj, bez toho, abych ji musel vysunout.
  diky

 10. Display sa da otacat pomocou 3rd party utilit aj bez nutnosti vysunovat klavesnicu. Navyse pri pouziti aplikacie Gsen moze byt otacanie zavisle od G-senzora a teda automaticke. Lenze ja riesim opacny problem. Nechcem,aby sa mi to automaticky otacalo ani pri vysuvani klavesnice,nie este full automatiku. By som sa z toho asi zblaznil.

 11. Akcelerace grafiky funguje parádně, zatím jsem nezaznamenal žádný problém. Opera prohlížeč mi pracuje stejně svižně jak Safari na iPhone (a to jsem byl velmi mile překvapený) . Zkusil jsem nainstalovat Call of Duty 2 a Tomb Raider pro PPC, s grafikou žadý problém, jen jsem měl nějak divně zpřeházená tlačítka Při vysunutí klávesnice funguje rotace displeje celkem svížně. CPU je 7201A 528MHz a ROM 1.90.401.1 WWE

 12. Zapomněl jsem k tomu zvonění – telefon zareaguje zapnutím displeje hned při prvním zazvonění (tůtání u volajícího ) a za další pul sekundy až sekundu začne Touch Pro vyzvánět

 13. Balení obsahuje – Touch Pro, kožené pouzdro, sluchátka, USB kabel, nabíječka, 2x CD, různé příručky a letáčky, fólii na displej, náhradní stylus. Nabíječka je ze tří dílů – zástrčká, redukce a pak musíte použít USB kabel pro připojení k mobilu

 14. já měl v balení: 2x cd, sluchátka, obal na tel., folii na displej, náhradní stylus, nějaké manuály a průvodce, nabíječku kombinovanou s usb kabelem – prakticky to znamená že usb kabel zapojíš do nabíjčky a můžeš nabíjet, nebo ho zapojíš do pc. tento nápad velice chválím, alespoň nemám u pc „překabelováno“

 15. Ano jakmile připojím telefon k PC, nabíjí se. Pouzdro je pevné, kvalitní a mobil v něm drží bez tendence vyklouznutí

 16. Pokud chces neco rychlyho na zabavu Iphone, pokud na tom minis delat i neco vaznejsiho ber Raphaela. Kazdopadne ja mam o svem pristim stroji jasno – Raphael

 17. mě by zajímalo, jak se mačkají tlačítka pro příjem a ukončení hovoru umístěná pod tl. back a home. včera jsem si hrál s compactem IV (tl. umístěna naopak) a stisk mi přišel docela tuhý. nedovedu si představit, že budu chtít přijmout hovor a zmáčknutím tlačítek na spodní hraně se mi pdačko a) „vykulí“ z ruky přímo na zem a za b) si u toho zlomím palec

 18. příjmání hovoru přes tlačítka jde v pohodě, nemám s tím žádné problémy, případně lze hovor samozřejmě přijmou i klepnutím na displej kde se ti ukáže answer call

 19. Zdravim, jak tu nekdo resil ty BT sluchadla. Mam sluchadla Jabra BT620s a pride mi ze je to takovy uchrceny. Moh by mi nekdo sem dat odkaz na nejaky forum kde se to resi nebo jak to trochu vylepsit? Jako da se to kousnout, ale ocekaval jsem od bt sluchadel trochu vetsi kvalitu.

 20. bluetooth sluchátka jsem vyřešil nainstalováním advanced config. z diamonda a tam si nastav rate 44100 KHz a max pool na 80 a mělo by být po chrčení

 21. triball: moh bys mi napsat nejakej navod pro blbecky nebo odkaz na forum s navodem?

 22. tak uz jsem na to prisel.. tak nejsem zas takovej mongol.. dik

 23. odpoved na hloupou otazku : ano opera je cene, lepe receno jiz je nainstalovna.
  ja jsem prave presel z TyTna II na Touch pro a zatim si tu zmenu nemohu vynachvalit. jinak kaisra mam jeste doma tak mohu porovnavat.

 24. V nejbližších dnech budu vydávat recenzi na MobilManii, více zatím opravdu nestíhám, nicméně i tak si myslím, že toho tu o Raphaelovi bylo napsáno velice mnoho (preview, video), a mimochodem, další videopohled pečlivě připravuji

 25. Na JAVU si raději nechte zajít chuť, tu WM příliš dobře nezvládají. Pro WM ale existuje celá řada her, mrkněte třeba na Clickgamer.com nebo použijte Google.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).