TOPlist

MediaTek Dimensity 1080: větší výkon a 200Mpx fotoaparáty pro střední třídu

MediaTek Dimensity 1080 Chip LI

Společnost MediaTek nevyvíjí pouze levné čipsety pro slabší telefony – naopak s mobilními procesory Dimensity v posledních letech fušuje do řemesla těm nejlepším. Nedávno představený smartphone Asus ROG Phone 6D Ultimate s čipsetem Dimensity 9000+ dokonce v benchmarcích překonává Snapdragon 8+ Gen 1 v ROG Phone 6. Čínský výrobce nyní přichází s 6nm čipsetem Dimensity 1080, který je určen do smartphonů střední třídy.

Novinka v portfoliu MediaTeku nahrazuje Dimensity 920, oproti kterému přináší vyšší výkon, lepší efektivitu a také podporu modernějších fotoaparátů. Procesorovou jednotku Dimensity 1080 tvoří dva různé druhy jader:

  • 2 výkonná Cortex-A78 s taktem 2,6 GHz
  • 6 efektivních Cortex-A55 s taktem 2 GHz

Jedná se o starší, ale osvědčené návrhy od ARM, které oproti novějším disponují podporou 32bitových instrukcí. Grafické operace má na starosti Mali-G68, zde se oproti Dimensity 920 nic nezměnilo. Displeje smartphonů s tímto čipsetem mohou mít obnovovací frekvenci až 120 Hz při rozlišení Full HD+.

MediaTek Dimensity 1080 1

Novinkou v této třídě je podpora HyperEngine 3.0 pro vyšší výkon a rychlejší konektivitu při hraní her nebo Networking Engine pro rozdělení činností na dvou SIM kartách – jednu lze například využívat pro hraní online her a druhou na volání. Nový je také obrazový procesor Imagiq ISP, který si poradí až s 200Mpx snímači a dokáže hardwarově akcelerovat záznam HDR videa ve 4K rozlišení.

Nový čipset pochopitelně podporuje moderní sítě jako 5G (pouze sub-6) s maximální teoretickou rychlostí stahování až 2,77 Gb/s, Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.2.

MediaTek Dimensity 1080 již mají výrobci k dispozici, první smartphony s ním by měly na trh dorazit ještě ve čtvrtém kvartále letošního roku.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku