TOPlist

McLaren P1 z Lega není jen na okrasu. Na silnici dokáže jet rychlostí až 65 km/h

Vůz McLaren P1 postavený z Lega
  • Lego se rozhodlo postavit McLaren P1 v měřítku 1:1
  • Osadila jej dokonce 768 elektromotory ze sady Lego Technic
  • Díky nim vyvine na okruhu rychlost až 65 kilometrů za hodinu

Dánskou stavebnici Lego asi není potřeba dopodrobna představovat. Ve svém portfoliu má nejen stavebnice pro nejmenší, ale disponuje také speciální řadou s označením Technic, která je určená pro pokročilé stavitele. Jednou z takových stavebnic je šedesáticentimetrová replika supersportu McLaren P1 v měřítku 1:8, která se v letošním roce objevila na pultech obchodů a obsahuje 3 893 dílků. Ačkoli jde o poměrně složitou stavebnici, v Legu jim to evidentně nestačilo, a tak se rozhodli vytvořit ze své stavebnice stejnojmenné vozidlo v životní velikosti.

Replika McLarenu P1 z Lega je opravdu působivá

McLaren P1 v měřítku 1:1 je postaven z neuvěřitelných 342 817 dílků, nicméně jen u toho Lego nekončí. Společnost se totiž rozhodla, že její model nebude jen na okrasu, ale že jej uvede do pohybu. To se jí nakonec podařilo s využitím stovek elektrických motorků Lego, které má dánská firma taktéž ve svém portfoliu a které umožňují stavitelům po celém světě sestavovat například funkční roboty. Pro stavebnici bylo využito 393 různých typů dílků, přičemž 11 z nich bylo vytvořeno speciálně pro tento model.

Vůz McLaren P1 postavený z Lega
Replika McLarenu P1 není úplně celá z Lega – uvnitř najdeme ocelovou konstrukci, skutečná kola a pneumatiky nebo baterii z elektromobilu

Lego se rozhodlo stavět z komponent Technic namísto standardních kostek, protože to konstruktérům společnosti umožnilo obnovit křivky supersportu a začlenit do karoserie repliky P1 určitou pružnost, která napodobuje vlastnosti uhlíkových vláken použitých při výrobě skutečného modelu. Abychom byli upřímní, replika modelu P1 není celá vyrobena ze stavebnice Lego.

McLaren P1 z Lega vyzkoušel na okruhu pilot F1 Lando Norris
McLaren P1 z Lega vyzkoušel na okruhu pilot F1 Lando Norris

Pod karoserií je ocelový rám a vozidlo je osazeno stejnými pneumatikami a koly jako skutečný vůz, takže celá konstrukce je dostatečně pevná, aby unesla řidiče. Uvnitř je také baterie z elektromobilu, ale P1 pohání celkem 768 elektromotorů z Lega rozdělených do osmi motorových sad, které napodobují motor V8 v originálním P1.

Podle Autocaru všechny tyto motory společně pohánějí 1,2 tuny vážící repliku Lega, která je asi o 175 kg lehčí než skutečný model, na maximální rychlost kolem 65 km/h. Vozidlo sice nebude trhat žádné rekordy, ale jezdec McLarenu F1 Lando Norris si sedl za volant a úspěšně s ním objel celé kolo stejného okruhu Silverstone, na kterém závodil během Velké ceny Velké Británie. Pokud byste si chtěli sestavit svou vlastní repliku McLarenu P1 v životní velikosti, připravte se na to, že vás to bude stát nějaký volný víkend. Ostatně Lego uvádí, že sestavení plánu mu trvalo 6 134 hodin, přičemž samotné sestavení zabralo „pouhých“ 2 210 hodin.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok

Kapitoly článku