Domů » Bleskovky » Máte telefon Huawei s Google službami? Možná přijdete o budoucí aktualizace

Máte telefon Huawei s Google službami? Možná přijdete o budoucí aktualizace

Příběh o tom, jak Donald Trump zabíjí Huawei, asi není třeba opakovat. Čínská firma nemůže od loňského května vyrábět nové telefony s klasickým Androidem, může využívat pouze otevřenou verzi Androidu bez služeb a aplikací Google. Velký americký ban se nevztahuje na dříve vydaná zařízení, která se dosud mohla těšit standardní softwarové podpoře, ovšem i ta podléhala licenci s omezenou platností. V minulém týdnu ale tato licence vypršela.

Huawei P30 vs. Huawei P30 Pro (v barvě Breathing Crystal)
Huawei P30 a Huawei P30 Pro (ilustrační obrázek)

S Huawei nesmí obchodovat žádná americká firma

Dočasná licence pro zachování podpory pro stávající zařízení byla udělena zejména kvůli americkým mobilním operátorům, kteří využívali k pokrytí venkova síťové vybavení od Huawei. Americké ministerstvo obchodu tuto licenci každého čtvrt roku obnovovalo, ovšem nyní se k dalšímu prodloužení platnosti nemá.

huawei p30 lite 8
Huawei P30 Lite se sance netýkají, v budoucnu by ale mohly

V současné chvíli to tedy znamená, že všechny americké firmy mají zákaz s Huawei obchodovat a jakkoliv spolupracovat. Co tato situace znamená pro stávající zařízení? Zdá se, že Huawei nemůže od této chvíle zavádět žádné aktualizace systému Android pro svá stávající zařízení, která byla na trh dodána se službami Google Play. Situace by se měla týkat zejména přísunu aktualizací zabezpečení.

Přečtěte si takéTrump podepsal zákaz TikToku a WeChatu v USA. Blíží se další protičínská opatření

Huawei musí doufat, že americké ministerstvo obchodu ještě k obnovení dočasné licence sáhne, neboť američtí operátoři ještě nestihli přesedlat ze síťového vybavení Huawei na jiné značky. Federální vláda totiž měla na obnovení infrastruktury vyčlenit speciální prostředky, což však zatím neučinila.

Oficiální vyjádření českého zastoupení Huawei

[doplněno v 16:15] Všechny telefony Huawei běží na otevřeném operačním systému Android a budou i nadále dostávat bezpečnostní i systémové aktualizace. Naši zákazníci získají veškeré softwarové aktualizace a služby díky komunitě vývojářů okolo operačního systému a vývojovému centru Huawei.

Všechny aplikace stažené přes Google Play na telefonech, které mají tento obchod předinstalovaný, budou i nadále pravidelně aktualizovány. Uživatelé také budou moci Google Play využívat tak jak jsou zvyklí. Aplikace stažené a nainstalované na telefonech, které už obchodem od Googlu nedisponují, bude možné i nadále aktualizovat přes oficiální aplikační obchod AppGallery, případně skrze službu Petal Search.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.