Domů » Bleskovky » Máte telefon Huawei s Google službami? Možná přijdete o budoucí aktualizace

Máte telefon Huawei s Google službami? Možná přijdete o budoucí aktualizace

Příběh o tom, jak Donald Trump zabíjí Huawei, asi není třeba opakovat. Čínská firma nemůže od loňského května vyrábět nové telefony s klasickým Androidem, může využívat pouze otevřenou verzi Androidu bez služeb a aplikací Google. Velký americký ban se nevztahuje na dříve vydaná zařízení, která se dosud mohla těšit standardní softwarové podpoře, ovšem i ta podléhala licenci s omezenou platností. V minulém týdnu ale tato licence vypršela.

Huawei P30 vs. Huawei P30 Pro (v barvě Breathing Crystal)
Huawei P30 a Huawei P30 Pro (ilustrační obrázek)

S Huawei nesmí obchodovat žádná americká firma

Dočasná licence pro zachování podpory pro stávající zařízení byla udělena zejména kvůli americkým mobilním operátorům, kteří využívali k pokrytí venkova síťové vybavení od Huawei. Americké ministerstvo obchodu tuto licenci každého čtvrt roku obnovovalo, ovšem nyní se k dalšímu prodloužení platnosti nemá.

huawei p30 lite 8
Huawei P30 Lite se sance netýkají, v budoucnu by ale mohly

V současné chvíli to tedy znamená, že všechny americké firmy mají zákaz s Huawei obchodovat a jakkoliv spolupracovat. Co tato situace znamená pro stávající zařízení? Zdá se, že Huawei nemůže od této chvíle zavádět žádné aktualizace systému Android pro svá stávající zařízení, která byla na trh dodána se službami Google Play. Situace by se měla týkat zejména přísunu aktualizací zabezpečení.

Přečtěte si takéTrump podepsal zákaz TikToku a WeChatu v USA. Blíží se další protičínská opatření

Huawei musí doufat, že americké ministerstvo obchodu ještě k obnovení dočasné licence sáhne, neboť američtí operátoři ještě nestihli přesedlat ze síťového vybavení Huawei na jiné značky. Federální vláda totiž měla na obnovení infrastruktury vyčlenit speciální prostředky, což však zatím neučinila.

Oficiální vyjádření českého zastoupení Huawei

[doplněno v 16:15] Všechny telefony Huawei běží na otevřeném operačním systému Android a budou i nadále dostávat bezpečnostní i systémové aktualizace. Naši zákazníci získají veškeré softwarové aktualizace a služby díky komunitě vývojářů okolo operačního systému a vývojovému centru Huawei.

Všechny aplikace stažené přes Google Play na telefonech, které mají tento obchod předinstalovaný, budou i nadále pravidelně aktualizovány. Uživatelé také budou moci Google Play využívat tak jak jsou zvyklí. Aplikace stažené a nainstalované na telefonech, které už obchodem od Googlu nedisponují, bude možné i nadále aktualizovat přes oficiální aplikační obchod AppGallery, případně skrze službu Petal Search.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

40 komentářů

 1. Huawei zabil sám sebe, tak nevím o čem to autor článku mele.

 2. Ty jsi ještě větší b-lb, než Trumpeta

 3. Huawei si za to muze zcela sam, svym dlouhodobym a letitym podvadenim, kradenim a nehoraznym spiclovanim. Trump naopak udelal dobre a konecne nekdo, kdo tomu udelal pritrz. Huawei ma i v rade zemi stopku s 5G, takze nejen Trump ví co je Huawei zac.

  • čo také ukradol huawei? že ťa špicľuje usák, tak to ti je jedno? koho špehovacie aféry sú preukázané? nie náhodou tie usácke? čo je to za spojenca, ktorý špehuje merkelku a iných predstaviteľov spriatelených krajín? nezaškodilo by trochu súdnosti. špicľuje každý, kto len trochu môže. takú základnú vec by si mal vedieť. a preborníkmi v tom sú práve hn-usáci.

  • Přéééésně. Ukládat MAC adresy Tik Tokem je fujky, ale že FB sbírá doklady k ověření totožnosti z celého světa, to je přece super :-D

  • Jestli nechápeš rozdíl mezi USA, naším spojencem a Čínou, což je zasmrádlá socialistická totalita, tak vážně lituju náš vzdělávácí systém.

  • Ještě horší jsou ti, co slepě věří a myslí si, jak jsou chytří.

  • No ale ty spadáš do kategorie nemyslících hlupáku zcela jistě.

 4. Kupuji SONY a Samsung a nikdy jsem neměl jediný problém ! S ničím.Huawei a xiaomi nikdy!!!!

  • Sony byl největší křáp a to jsem měl dva, Samsung zase předražený a dýchavičný (Ačková řada)

  • No vidíš. Já bych si zas po zkušenostech nekoupil Sony ani Samsung :) A na huawei si nemůžu stěžovat ;)

 5. Ziadny sud, ziadna porota, ziaden obhajca… Prezumcia neviny nula bodov. Keby to bolo naopak??? Keby zvysok sveta zakazal predaj iphonov, lebo kradne peniaze z uctov???

  • Ta poslední věta mě mimořádně pobavila. Vzhledem k tomu, že umíš psát, se ta lobotomie vcelku povedla.

  • Eh? Četl jsi někdy v posledních deseti letech o Číně? Je to jedna z mála zemí, kde ještě dnes mají koncentrační tábory (xinjiang) či blokují většinu zahraničních stránek na internetu. Samozřejmě všude prosazují své alternativy, které obsahují velmi pokročilé rozpoznávání kontextu textu, který tam lidé píší. Takto v lednu zatknuli toho doktora, který sdílel fotku diagnozy korony do privátní skupiny. Jestli myslíš, že šmejdi, co tohle dělají u sebe, nemají zájem to rozšiřovat do zbytku světa, tak jsi hodně naivní. Rozhodně nechci tvrdit, že Amerika je nejlepší a nikdy nikoho nešpehuje, ale rozhodně nezakazuje jednotlivcům se připojovat, kam chtějí. Můžu se legálně připojit vpn do jakékoliv země a nikdo mě u toho neblokuje ani neperzekuuje.

  • Pod tohle se můžu podepsat. Rudým chytrákům, kteří píšou stylem „Když to dělá Čína, tak to je všude problém, ale když USA, tak to problém není najednou“ a jak „proto jsou Čína chudáčci“, těm se můžu smát jen. Nikdo tu netvrdí, že USA je nejlepší země na světě, ale doporučuju se jet podívat do USA a do Číny. Pokud se z Číny vůbec vrátíte teda. Tam vás jsou schopni zavřít za to, co máte na triku, jaký máte smartphone, co říkáte. Zavřít v lepšim případě. Nedělám si iluze, že ostatní země nesbírají data, ale upřímně ať si třeba naše vláda data sbírá, když je tu bezpečno a svoboda – vadí mi to míň, než když data sbírá nějaká rudá pakáž, která ještě před třiceti lety střílela do vlastních lidí.

  • Je smutný, že tohle musíš někomu vysvětlovat.

 6. Čínofilům nějak uniklo, že tady nejde zdaleka o to, že Huawei je čínská firma, ale hlavně, jak silně je navázaná na čínskou vládu a její vojenské a další tajné struktury. A to jsou věci, ke kterým se běžný Honza osobně nedostane … “Odstřihnutí” od GMS (dle rozhodnutí U.S. Commerce Department, tedy nikoliv „Trumpa“) je tedy víceméně jen trestem, hlavní problém ovšem tkví v celém fungování této obří firmy, která pro vládu dlouhodobě sbírá hrubá data na celém světě, zdaleka nejen z mobilů. A z těchto dat se dá vytěžit spousta zajímavých věcí, o fungování států i jejich komunikační infrastruktury a jak ji v případě potřeby (konfliktu) rozrušit. Proto se příznivci ostatních CN značek, které se zabývají “jen” mobily, nemusejí obávat, že by sankce dopadly i na ně … ;-)

  • To tady těm komunistickejm pohrobkům nikdy nevysvětlíš. To sou slabý kusy který toho svýho vůdce prostě potřebujou.

  • A takový silný kusy jako jsou výrobci chipů zase poslouchají svého vůdce, který jim určuje komu smí prodávat své produkty. A co potom tvoje maličkost?! Ty ani nevíš, že posloucháš.

  • Neposlouchají žádného vůdce, ale legitimně zvoleného prezidenta, který má nějaké pravomoce, ty uplatňuje a nejsou v rozporu se zákonem, tento prezident bude vládnout 4, maximálně 8 let. To není žádný nikým nevolený komouš, který to má na doživotí.

  • A americké firmy nezobou svým politikům z ruky, když si nechají diktovat, komu smějí prodávat a komu ne?
   A ještě mi povězte, jak se stane, že se americký představitel dozví, co všechno provádí s telefonem spojenkyně na život a na smrt Merkelová. Určitě neměla Huawei.

 7. Otázka je kolik zařízení může získat aktualizaci, všeobecně to není více než 2x. Většina starších zařízení stejně žádnou aktualizaci nedostane. I přesto je to však memento pro ostatní firmy, časem na tom mohou být stejně. Firmě Huawei nezbývá než tvrdě začít pracovat na nezávislosti, zejména na firmách z USA. To se lehce řekne ale hůře provádí, dlouhodobě vzájemné kooperace nelze jen tak jednoduše překlenout. Bude to firmu stát obrovské prostředky a bude to trvat dlouho. Pokud bude mít i nadále podporu v Asii, může se opět dostat na přední místa výrobců. A možná jednou jiná politická garnitura změní své chování ve prospěch obyčejných uživatelů a zejména nebude politickými prostředky ovlivňovat obchodní vztahy a vzájemně výhodnou spolupráci!

  • pleteš si aktualizace OS (včetně aktualizace zabezpečení) s Upgrade OS. Upgrade OS je 1x, max 2x a Samsung u S řady přislíbil 3x (zpětně od S10). Aktualize OS bývá častěji, např. u vlajkových lodí Samsungu na měsíční bázi a v posledním 4. roce pak na 1/4 letní…

  • Neni to zcela pravda. Kdysi jsem mel jakesi Prestegeo, a ten zacal i skoncil na Androidu 4

 8. Možná? To je jistota.

 9. Kdyby měl Huawei alespoň možnost odemknout bootloader a nahrát do telefonu custom ROM nebo minimálně nějakou instalaci openGapps.. takhle je to smůla a telefon pro EU/US trh absolutně nepoužitelný.

  • Otázka je proč se Huawei tak urputně brání odemčení a možnost nahrání alternativní Rom…Copak soudruhům tak vadí…Že tam není čínský spyware? :)

  • Protože to přece svým ovečkám zadotovali, tak chtějí osobní data zpátky, aby se to zaplatilo, ne? K čemu jim je huaovečka, co neodevzdá informace? Akorát na tom vydělala.

  • Určitě zase jenom kopírují nedostižné jabkostroje. Že mám pravdu?!

 10. To že o vás pravidelně sbírají informace veškeré aplikace od Google včetně FB, Insta to nikomu nevadí. Tu je zase mantáků.

  • Ano, vadí mi jen Čína. Nemám je rád, jsou to všiváci.

  • A víte, že je to teoreticky trestné, vymezovat se takto veřejně proti skupině obyvatel? Navíc takto velké. Prakticky je to ale trestné jenom když se vymezíte proti Židům, cikánům, případně neprodukčním párům (z důvodů nekompatibility).

  • Teoreticky trestné není nic. Buď je něco trestné nebo nikoliv. Sám sis to svoje zbožné přání, aby nikdo nehejtoval tvého milovaného velkého bratra, vyvrátil.

  • Právě naopak.Trestné je propagování hnutí které omezuje práva a svobody,tedy čínské totalitní Junty hlásající komunismus…I když Čína není komunistická,jenom je to totalitní zlo posedlé nacionalismem…

  • Od kdy je trestný vymezovat se proti komunistům?

 11. Smartphony jsou určeny pro zběr dat,kdo to nepochopil jeho chyba

 12. Určitě přijdete o budoucí aktualizace, stejně jako všechna ostatní zařízení všech výrobců.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).