Zásadní novinka od Mastercard: pro platbu v obchodě brzy nebude potřeba telefon ani platební karta

mobilni platba payment placeni nathan dumlao unsplash

Platební společnost Mastercard odhalila novou technologii, která má zjednodušit placení v obchodech. Pokud si nyní libujete, že s pomocí Apple Pay stačí ověřit vaši totožnost na vlastním telefonu prostřednictvím Face ID nebo Touch ID a poté bezdotykově zaplatit, do budoucna to bude ještě jednodušší. S novými terminály a Mastercard Biometric Checkout Program bude stačit pouhý úsměv na kameru nebo zamávání – telefonu ani karty nebude vůbec třeba.

Mastercard biometric checkout program

Zdá se to jako sci-fi? Ne, nebavíme se o vzdálené budoucnosti, protože nová technologie již byla uvedena v praxi v pěti obchodech v brazilském Sao Paulu, přičemž v průběhu roku se má rozšířit i do dalších zemí. Mastercard počítá s využitím na území USA, Evropy, Středního východu i Asie.

Pro využití nové služby se nejprve musíte zaregistrovat. To je možné provést na vašem smartphonu, nebo přímo na terminálu v obchodě. Pro ověření poslouží fotka či otisky prstů. S vaším profilem pak spárujete danou kreditní kartu.

person holding black android smartphone
Platby telefonem budou možná brzy minulostí

Novinka má eliminovat fronty v supermarketech při placení, kdy každý druhý hledá po kapsách nebo kabelkách svou peněženku či telefon. Hlavní nevýhodou nového řešení je potenciální možnost ztráty citlivých dat milionů uživatelů, které bude mít Mastercard ve své vlastní databázi. Ačkoliv podle vlastních slov klade velký důraz na bezpečnost a veškerá komunikace je šifrovaná, určité riziko vždy existuje.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku